Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Atklāta Jaungvinejas "zudusī pasaule"

Atklāta jauna medusputnu suga

Foto: Bruce Beehler/CI

Ekspedīcija uz vienu no Āzijas visizolētākajiem džungļu apgabaliem mākoņiem klātajā Fodžas kalnienē Jaungvinejas rietumu daļā atklājusi jaunu putnu sugu, gigantiskus ziedus un retas augu un dzīvnieku sugas.

2005. gada decembrī grupa ASV, Indonēzijas un Austrālijas zinātnieku Fodžas kalnos atklāja virkni jaunu varžu, taureņu un augu sugu, kā arī jaunu medusputnu sugu. "Tur pēc Ēdenes dārza izskatās vairāk nekā jebkur citur pasaulē," atzina viens no grupas vadītājiem Brūss Bīlers (Bruce Beehler), kas pārstāv organizāciju Conservation International.

Grupai arī izdevies atklāt vienu no ornitoloģiskajiem noslēpumiem - paradīzes putna Parotia carolae pasugas berlepschi (reizēm tā tiek uzskatīta par atsevišķu sugu) dzīvesvietu. Zinātniekiem izdevies pirmo reizi iegūt šī skaistā putna fotogrāfijas. Ekspedīcija atklāja arī jaunu zīdītājdzīvieku sugu Indonēzijai - ķenguru Dendrolagus pulcherrimus, iepriekš bija zināma tikai viena šīs sugas dzīvesvieta kaimiņvalstī Papua Jaungvinejā.

Viena no pirmajām paradīzes putna Parotia carolae berlepschi fotogrāfijām

Foto: Bruce Beehler/CI

"Šī ekspedīcija atklāj Fodžas kalnos mītošo mazpazīstamo sugu bagātību. Cerams, ka reģiona nepieejamības dēļ šī vieta izvairīsies no spiediena, kas šobrīd izraisa masīvu Dienvidaustrumāzijas lietusmežu izzušanu," komentē Ali Statersfīlds (Ali Stattersfield), starptautiskās putnu aizsardzības organizāciju savienības BirdLife International zinātniskais direktors.

Citu atklājumu vidū ir, iespējams, lielākais līdz šim brīdim zināmais rododendra Amblyornis flavifrons zieds pasaulē, kā arī vairāk nekā 20 jaunas varžu sugas un četras jaunas tauriņu sugas.

Kalniene - vairāk nekā 300 tūkstoši hektāri mūžveca lietusmeža - ir cilvēka neskarts apvidus. Visi Fodžas meži vairāk nekā viena miljona hektāru platībā ir lielākais pirmējo tropu mežu apgabals Āzijā, un tas ir daļa no BirdLife International Ziemeļpapua kalnu endēmiskās putnu teritorijas (Endemic Bird Area). Pēdējās desmitgadēs liela daļa no jaunatklātajām putnu sugām atrastas tieši BirdLife International endēmiskajās putnu teritorijās, tādēļ, lai gan jaunās putnu sugas atklāšana ir nozīmīgs fakts, tas nav negaidīts notikums.

Organizācija Conservation International plāno doties turpmākās ekspedīcijās uz Fodžas kalniem.

 

Papildu informācija:
  • Ziemeļpapua kalnu endēmiskā putnu teritorija (BirdLife International interneta lapa, angļu valodā)
  • "The Independent" interneta lapā (angļu valodā):

    http://news.independent.co.uk/environment/article343740.ece

     

    BirdLife International informācija

  •