Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Noslēgusies Āfrikas Odiseja jeb pa melnā stārķa pēdām

Karmā upe - mūsu melno stārķu ziemošanas vieta. Foto: Māris Strazds

Šī gada 2. februārī no Etiopijas atgriezās ornitologs Māris Strazds, žurnālists Sandijs Semjonovs un operators Ģirts Straustiņš, kas 17. janvārī turp devās uzmeklēt Vari - vienu no 2005. gada jūnijā Latvijā ar satelītraidītājiem aprīkotajiem melnajiem stārķiem.

Brauciena mērķis ir daļēji piepildīts, jo, sekojot GPS rādījumiem, 27. janvārī, ekspedīcijas pēdējā dienā, komandai izdevās novērot un nofilmēt trīs melnos stārķus pie barošanās vietas - Karmā upes, kalnainā apvidū 822 m virs jūras līmeņa. Tā ir pirmā reize, kad Latvijas melnie stārķi novēroti ziemošanas vietā, diemžēl pārliecinoši neizdevās konstatēt, vai kādam no putniem bija satelītraidītājs.

Varis un otrs Latvijas melnais stārķis - Maija - tika aprīkoti ar satelītraidītājiem 2005. gada 28. un 29. jūnijā Dobeles rajonā starptautiska projekta "Pārlidojot Natura 2000" ("Flying Over Natura 2000") ietvaros. Projekta mērķis ir popularizēt Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju tīkla Natura 2000 nozīmi putnu migrācijas nodrošināšanā. Projektā piedalās arī Beļģija, Čehija, Francija, Igaunija, Luksemburga, Spānija un Ungārija.

Varis no 18 projektā iesaistītajiem putniem, kas sasniedza ziemošanas vietu, veicis vistālāko ceļu - vairāk nekā 8000 km no ligzdošanas vietas līdz tālākajam maršruta punktam Etiopijā. Patlaban šajā valstī uzturas arī Maija, kas pirms tam vairākus mēnešus pavadīja Sudānā.

Etiopijā ziemo arī visi pārējie pa Austrumu ceļu cauri Izraēlai lidojušie projektā iesaistītie stārķi - abi Igaunijas putni Jāks un Tooni, "čehs" Tomass un "ungāriete" Margita. Cauri Gibraltāram no Rietumeiropas lidojušie putni ziemu pavada Sahelas zonā Rietumāfrikā - Mali, Burkinā Faso, Senegālā. Divi putni palika ziemot Spānijā.

Marabū stārķi. Foto: Māris Strazds

Jautāts par citiem Āfrikas putniem, M. Strazds atzīst: "Ar putnu vērošanu man nodarboties gandrīz nebija laika, tapēc neko īpašu neredzēju ne sugu sastāva, ne skaita ziņā - kopā ap 170 sugām, kas tādam periodam vasaras sezonā nebūtu daudz pat Latvijā, bet tur putnu sugu ir vismaz trīs reizes vairāk. No zināmākiem putniem labi un tuvu izdevās apskatīt vienīgi divas citas stārķu sugas - vislielāko no stārķiem - marabū, un melnajam stārķim līdzīgo lietus stārķi."

Spriežot pēc novērojumiem, Etiopija ir nozīmīga ziemošanas vieta ne tikai melnajiem stārķiem, komanda redzējusi arī virkni citu putnu sugu, kas ligzdo Latvijā - meža, upes, purva un dīķu tilbītes, bezdelīgas, čurkstes, dzeltenās cielavas, koku čipstes, akmeņčakstītes, melngalvas un ceru ķauķus un vālodzes.

Par komandas piedzīvoto vairāk lasiet interneta portālā "Delfi" un laikrakstā "Diena", kā arī skatieties LTV1 raidījumā "Vides fakti".

 

Mūsu melno stārķu ceļš uz ziemošanas vietām:

  • Maija
  • Varis

     

    Ilze Štrausa

  •