Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ikgadējā fotovakarā pulcējas dabas fotogrāfi

 

Šī gada 11. februārī LOB telpās pulcējās dabas fotogrāfi amatieri, lai ikgadējā fotovakara laikā demonstrētu savas fotogrāfijas par dabas tēmām. Vakara noslēgumā par trīs labākajiem darbiem tika atzīti Jāņa Ķuzes "Gaigala", Uģa Piterāna "Kāpurmušas" un Viestura Lārmaņa "Ūdrs ar vardi".

Pasākuma organizētāji Viesturs Lārmanis, Aivars Petriņš, Jānis Ķuze un Viesturs Ķerus komentē, ka fotovakara būtība ir "pieredzes apmaiņa - bildēšanas procesa, jaunu vēsmu, dažādu knifu, tehnisku sīkumu un aparatūras apspriešana, kā arī veiksmju un neveiksmju atrādīšana un apstāstīšana kolēģiem".

Fotovakari notiek kopš 2003. gada, un laika gaitā dalībnieku - dabas fotogrāfu un ar dabas foto saistītu cilvēku - skaits arvien pieaug. Šogad savas fotogrāfijas rādīja 14 fotogrāfi, demonstrējot ap 950 dabas foto, bet pasākumā pavisam piedalījās 28 dalībnieki. Jau par tradīciju kļuvis, ka fotovakara noslēgumā tā dalībnieki balsojot izvēlas trīs labākās fotogrāfijas.

Profesionālais dabas fotogrāfs Andris Eglītis, kas fotovakarā parasti ar saviem darbiem nepiedalās, no šī gada pasākuma dalībniekiem kā īpašu pārsteigumu izceļ Uģi Piterānu, kas ar savām lieliskajām kukaiņu makrofotogrāfijām un novatorisko pieeju vērtējams kā labākais debitants. Pasākuma organizētāji arī izcēla U. Piterānu kā labākās prezentācijas autoru.

A. Eglītis arī atzina, ka bijis patīkami pārsteigts par virkni Ruslana Matroža fotogrāfiju, kurās jūtama īpaša nosakaņa un uzmanības pievēršana detaļām, un fotogrāfa Arņa Blumberga putnu attēliem - lai gan A. Blumbergs ar putnu fotogrāfiju nodarbojas tikai kopš 2005. gada, tajās jūtams profesionāļa tvēriens. Viņš arī izcēla J. Ķuzes interesanto gaigalu sēriju, kas iegūta fotografējot visai ekstremālos apstākļos, un V. Lārmaņa fotoattēlus ar ūdriem - ļoti reti paveicas šos dzīvniekus nofotografēt to dabiskajā vidē.

Nākamajos gados iecerēts fotogrāfijas vērtēt vairākās kategorijās - makrofotogrāfijas, ainavas, putni un zvēri, labākais autors un labākā debija.

 

Labākie darbi 2006. gadā

 

Pirmā vieta - "Gaigala". Foto: Jānis Ķuze

Fotogrāfija iegūta Kaņiera ezerā, 2005. gada aprīlī.

Tehnika: Pentax MZ5N kamera ar 300 mm FA objektīvu (gaismasspēja 4,5), filma - Fuji Sensia 100.

"Lai iegūtu fotogrāfiju, vairāki rīti pavadīti no peldošā slēpņa fotografējot gaigalas to riesta vietā - nesen atkusušā niedrāju ieskautā lāsmenī. Pie riestojošo gaigalu motīva piedomāju jau kopš 1999. gada, kad ieguvu pirmo līdzīga motīva fotogrāfiju, un vēlāk nolēmu to dabūt labākā izpildījumā. 2005. gada pavasarī pēc vairāku rītu pavadīšanas ledainā ūdenī uzsmaidīja veiksme."

 

Otrā vieta - "Kāpurmušas". Foto: Uģis Piterāns

Fotogrāfija iegūta Rīgas rajona Olaines pagasta Dāvjos 2005. gada 7. augustā.

Tehnika: Panasonic DMC-FZ20 digitālā fotokamera, ar pieliktu krievu binokulārās lupas MBS-10 objektīvu. Papildus lietota zibspuldze ar paštaisītu gaismas "izkliedētāju" no papīra.

"Fotogrāfiju ieguvu ļoti vienkāršos apstākļos - iekrītot pļavā un fotografējot visu, kas kustas. Protams, bija nepieciešama arī liela pacietības deva. Šī fotogrāfija neparasto objektu un to īpatnējās pozas dēļ ir viens no maniem mīļākajiem darbiem."

 

Trešā vieta - "Ūdrs ar vardi". Foto: Viesturs Lārmanis

Fotogrāfija iegūta 2005. gada novembrī, Valkas rajona Zvārtavas pagastā (aizsargājamo ainavu apvidū Ziemeļgauja).

Tehnika - Canon 350 digitālā kamera ar Canon IS 100-400 mm objektīvu (gaismasspēja 3,5-5,6).

"Pilnīgi nejauši atradu ūdru vietu pie Gaujas un fotografēdams pavadīju tur trīs rītus. Uzskatu, ka par fotogrāfijas iegūšanu galvenokārt jāpateicas veiksmei. Jāatzīmē, ka fotogrāfijā redzamais ūdrs fotografēts Gaujā uz Latvijas-Igaunijas robežas un tā kā tas vairāk uzturējās Igaunijas krastā - tātad igaunis, bet bildēts tika no Latvijas, tādēļ iegūtie attēli būtu atzīstami par starpvalstu sadarbības rezultātu."

 

Fotogrāfijas ar pasākuma dalībniekiem

 

Fotovakara programma

 

1. Arnis Blumbergs demonstrēja putnu fotogrāfijas, kas iegūtas Ķemeru apkārtnē - pie putnu barotavas, Ķemeru tīrelī un Kaņiera ezerā, kā arī vairākus dabas skatus.

2. Ivars Druvietis demonstrēja fotogrāfijas ar augiem un piekrastes putniem, kā arī virkni ārvalstīs tapušu fotogrāfiju - kalnu ainavas un Floridas purvus.

3. Aleksejs Kuročkins sākumā iepazīstināja ar viņa izmantotajām putnu pievilināšanas metodēm - putnu balsu atskaņošanu un paša izgatvotos putnu modeļus (par modeļu izgatavošanu sīkāk lasiet šeit (krievu.val.)), un vēlāk demonstrēja savas putnu fotogrāfijas.

4. Pēteris Strautiņš rādīja virkni putnu fotogrāfiju, kas tapušas Latvijā, Krētā un Tokijā; fotogrāfijas no Hipo torņu cīņām 2005 un putnu gredzenošanas stacionāra Papē, kā arī vairākus dabas skatus.

5. Andris Klepers demonstrēja vairākas putnu fotogrāfijas, kas tapušas Latvijā un Kenijā.

6. Ruslans Matrozis rādīja izlasi no pēdējos divarpus gados iegūtajām fotogrāfijām - putni un dabas skati Latvijā un Krievijā (galvenokārt saistībā ar ūdeņiem), kā arī vairākas fotogrāfijas, kas akcentē detaļas - putnu pēdas, spalvas u.c.

7. Otara Opermaņa pirmā demonstrētā putnu fotogrāfiju sērija tapusi apmēram pirms 20 gadiem, otrā - pēdējos gados, Āfrikā - galvenokārt putni.

8. Viesturs Ķerus rādīja izlasi no 10 gadu laikā tapušām fotogrāfijām - putni, zirnekļi un dabas skati.

9. Uģis Piterāns demonstrēja galvenokārt kukaiņu makro fotogrāfijas, kā arī dažas putnu fotogrāfijas.

10. Viesturs Lārmanis rādīja vairākas fotogrāfiju sērijas - fotogrāfijas, kas tapušas pie viņa dzimtas mājām Valkas rajonā (sienāža metamorfozes un griezes), putni Dārziņos pie Rīgas HES un divi ūdru fotografēšanas rīti pie Gaujas.

11. Vitauts Vilks demonstrēja 2005. gadā tapušos darbus - rubeņu sēriju, bebru sēriju, vairākus stirnu foto un dabas skatus.

12. Arnis Dimperāns atspoguļoja izlasi no pēdējo 4-5 gadu laikā tapušajām dabas fotogrāfijām - dabas skatiem, zvēriem un putniem (plašākas sērijas par balto cielavu, balto stārķi un dzērvēm).

13. Jānis Ķuze demonstrēja virkni putnu fotogrāfiju, kas tapušas 2005. gada pavasarī Kaņiera ezerā.

14. Māris Strazds rādīja vairākus vakarlēpja foto, putnu fotogrāfiju sēriju, kas tapusi uz prāmja Baltijas jūrā un vairākas Francijā (Kamargā) tapušas putnu fotogrāfijas.

Pasākuma noslēgumā M. Strazds demonstrēja virkni fotogrāfiju, kas dokumentē viņa braucienu uz Etiopiju šī gada 17.01.-02.02., lai tur uzmeklētu Latvijā 2005. gada jūnijā ar satelītraidītāju aprīkoto melno stārķi.

 

Ilze Štrausa