Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

LOB aicina ziņot par gājputnu atgriešanos

Mājas strazds. Foto: SVS

Kā ik gadus, tuvojoties pavasarim, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ikvienu ziņot par gājputnu atgriešanos.

Pirmie migrējošie lauku cīruļi šopavasar jau redzēti 9. martā Rendas apkārtnē Kuldīgas rajonā, bet pirmā ķīvīte novērota Liepājas rajonā 20. februārī. "Šie putni ir atsevišķi izņēmuma gadījumi, kas vēl neliecina par gājputnu masveida atgriešanās sākumu. Spriežot pēc klimatiskajiem apstākļiem, arī šogad pirmie gājputni lielākā skaitā sāks ierasties pie mums marta beigās, līdzīgi kā pagājušajā gadā," komentē gājputnu atgriešanās pētījuma koordinators Mārcis Tīrums.

2005. gads agrajām sugām - lauku cīrulim, mājas strazdam, dzērvei un ķīvītei - ir bijis otrs vēlākais atgriešanās gads pēdējo 10 gadu laikā. Pagājušajā gadā mājas strazdiem vidējais atlidošanas datums bija 24. marts, īsi pēc tam sekoja lauku cīruļi (26. martā), dzērves (29. martā) un ķīvītes (31. martā). Baltais stārķis un baltā cielava atgriezās aptuveni tajā pašā laikā, kad iepriekšējos divus gadus, attiecīgi 5. un 6. aprīlī. Vēlās sugas - bezdelīga, dzeguze un lakstīgala atgriezās savos parastajos laikos, attiecīgi 4., 5. un 11. maijā.

LOB aicina arī šogad ikvienu novērot gājputnu atgriešanās gaitu un ziņot par to, aizpildot gājputnu reģistrācijas anketu internetā vai lejupielādējot anketu (Word) un vasaras sākumā nosūtot to Latvijas Ornitoloģijas biedrībai: A.k. 1010, Rīga-50, LV-1050.

Latvijā gājputnu atgriešanās reģistrācijas pirmsākumi meklējami jau 19. gadsimta vidū, regulāri pētījumi uzsākti 1996. gadā. Pētījuma ietvaros ik gadus iedzīvotāji ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību tiek aicināti ziņot par pirmajiem gājputnu novērojumiem. Iegūtie dati tiek salīdzināti ar iepriekšējo gadu datiem, lai iegūtu informāciju par pārmaiņām putnu migrācijā.

 

Ilze Štrausa