Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Kā pūces pārcietušas vētru?

Pēc 8.-9. janvāra vētras tika apsekota Teiču dabas rezervāta organizēto pūču izpētes parauglaukumu teritorija (ap 80 km2) un aplūkots katrs koks, kurā pēdējo 10 gadu laikā ligzdojušas pūces. Vienlaikus apsekoti arī teritorijā izvietotie pūču būri un baltā stārķa ligzdas.

No apsekotajiem 48 dobumainajiem pūču kokiem (lielākajā daļā ligzdojušas meža pūces, bet trijos – urālpūce) vētras nolauzti ir tikai 4 (8 %). Andris Avotiņš, Teiču dabas rezervāta ornitologs, komentē: "It kā procents liels, taču tā ir parastā „gada norma”. Tieši tik arī parasti nogāžas viena gada laikā (visbiežāk – vēju lauzti, arī cilvēku nozāģēti kā bīstamie koki). Kas varēja lūzt, jau nolūzis un nez vai „norma” vairs tiks būtiski pārsniegta. Jāpiebilst – apmēram tikpat daudz jaunu dobumu gada laikā arī kļūst pūcēm piemēroti. Tā pati vētra atlauž zaru, aiz kura paveras iedobums vai trupējusi koksne, kas dažu gadu laikā izpūst. Protams, ar noteikumu, ja vecie koki vispār ir. Madonas pusē gar lauku mājām tādu vēl gana, lai gan arī šeit uzsāktā aleju un ceļmalu „tīrīšana” draud situāciju mainīt. Daudzviet Latvijā dobumaino koku trūkst pat lauku ainavā, bet mežos tādus atrast vēl grūtāk – tikai aizsargājamās teritorijās dobumainu koku ir pietiekami."

No 63 apsekotajiem pūču būriem nogāzti pieci. Būrus bieži izvieto eglēs, kas vairāk pakļautas vēja ietekmei. Andris Avotiņš secina: "Būri no jauna paši neradīsies, ja kāds neuzliks. šajā sakarībā ieteikums – ja kāds būri uzlicis, ir vērts to pārbaudīt vēl pirms februāra beigām. Izliekot būri, mēs radām jaunu ligzdvietu pūcei. Ja martā pūcei vairs nebūs šīs ierastās un, iespējams, vienīgās ligzdvietas, mēs būsim izjaukuši tai vairošanās sezonu."

No apsekotajām 38 baltā stārķa ligzdām vētras nogāzta nebija neviena.

Andris Avotiņš uzsver: "Vētra nav ekoloģiska katastrofa, tā ir bijusi katastrofa cilvēka interesēm. Arī mežā – no ekoloģijas viedokļa tas ir tikai dabisks traucējums. Ekoloģiska katastrofa var rasties, ja uz vētras seku likvidēšanas rēķina tiks pastiprināti izzāģēti atlikušie meži un izvākti visi stumbeņi un sausie koki, kur ligzdot putniem."