Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

LOB aicina ziņot par 2006. gada putnu - lauku piekūnu un izlikt tam būrus

Lauku piekūna tēviņš

Foto: Henk Dikkers

Maija sākumā Latvijā no ziemošanas vietām atgriezusies lielākā daļa lauku piekūnu jeb peļu vanadziņu. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) gada putna akcijas ietvaros aicina ziņot par šo reto putnu novērojumiem un izlikt tiem piemērotus būrus.

"Aprīļa beigās jau esam saņēmuši ziņu par vienu jaunu lauku piekūnu lizdošanas vietu Bauskas rajonā pie Mežotnes," informē Ieva Mārdega, gada putna akcijas koordinatore. Šogad ornitologi Latvijas vides aizsardzības fonda finansēto pētījumu ietvaros plāno veikt gan 10 šobrīd zināmo, gan ar plašsaziņas līdzekļu palīdzību apzināto jauno lauku piekūnu ligzdvietu izpēti. Akcijas laikā ornitologi arī izliks ap 20 būrus lauku piekūniem to ligzdošanai piemērotās vietās.

Ja esat novērojis lauku piekūnu vai Jums zināma tā ligzdošanas vieta, lūdzu, ziņojiet LOB (novērojuma anketa internetā, pasta adrese: a/k 1010, Rīga, LV-1050, e-pasts: ieva@lob.lv, tālr. 7221580, 8350688), norādot novērošanas datumu, vietu (pagasts, tuvākās mājas vai citi orientieri), putnu skaitu, ligzdas atrašanās vietu (vēlams to atzīmēt pievienotā shēmā).

Lauku piekūns ir baloža lieluma putns, tam raksturīga atšķiršanas pazīme - astes galā abu dzimumu putniem ir plata melna josla. Vislielākā iespēja novērot šos putnus ir to barošanās laikā - gaisā uz vietas plivināmies virs laukiem vai sēžot uz elektrības stabiem vai vadiem. "Īpaši vērtīgi ir atkārtoti lauku piekūnu novērojumi vienā un tajā pašā vietā - tas nozīmē, ka lauku piekūns šeit varētu ligzdot," norāda I. Mārdega. Lauku piekūnu iespējams sajaukt arī ar peļu klijānu, mūsu valstī visbiežāk sastopamo dienas plēsīgo putnu. Jāatceras, ka peļu klijāns ir apmēram divas reizes lielāks un ar atšķirīgu krāsojumu - tā mugurpuse ir tumši pelēkbrūna, vēderpuse - gaiša.

Foto: Edmunds Račinskis

Tā kā piemērotu ligzdošanas vietu trūkums varētu būt viens no iemesliem, kādēļ Latvijā pašlaik šo putnu ir tik maz, LOB aicina izlikt būrus lauku piekūniem. Ārvalstīs - Somijā un Polijā - veikti plaši pētījumi ar šo putnu piesaistīšanu mākslīgajām ligzdvietām, un kontstatēts, ka lauku piekūni labprāt ligzdo piemērotos būros. I. Mārdega arī norāda, ka lauksaimniekiem šo putnu piesaistīšana varētu būt īpaši izdevīga, jo lauku piekūns sezonas laikā apēd vairāk kā 1000 sīko grauzēju - peļu un strupastu.

Lauku piekūnu būris jāizliek atklātā vietā 3-7 m augstumā, un tam jābūt labi redzamam pa gabalu. Piemērotas vietas ir šķūņu gali, atsevišķi un mežmalu koki, stabi. Pēc izlikšanas būrī jāieber skaidas 3-4 cm biezā slānī.

Gada putna akciju LOB rīko jau vienpadsmito gadu. Šogad akciju atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds un Dabas aizsardzības pārvalde.

 

 

Papildu informācija:

  • Akcijas koordinatore - Ieva Mārdega, tālr. 8350688, e-pasts: ieva@lob.lv

  • Lauku piekūna - 2006. gada putna akcija

  • Būris lauku piekūnam

     

    Ilze Štrausa

  •