Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Slovēnijā tiekas Eiropas putnu aizsardzības organizāciju pārstāvji

Foto: Edmunds Račinskis

Šī gada 13.-15. oktobrī, Ļubļanā, Slovēnijā, starptautiskā konferencē tikās Eiropas putnu aizsardzības organizāciju pārstāvji, tostarp arī Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) valdes priekšsēdētājs Edmunds Račinskis un direktore Ilze Vilšķērste.

Starptautiskās putnu aizsardzības organizāciju savienības BirdLife International Eiropas dalīborganizāciju tikšanās tiek rīkotas katru otro gadu, un šoreiz konferencē piedalījās vairāk nekā 100 dalībnieku.

Pasākuma pirmajā dienā tika runāts par BirdLife International darba prioritātēm Eiropā, kā arī veikta iepriekšējo sasniegumu izvērtēšana. Otrajā dienā notika prezentācijas un semināri par četrām galvenajām BirdLife International darbības jomām - sugām, biotopiem, vietām un cilvēkiem. Konferences pēdējā dienā tika spriests par tādām aktuālām tēmām kā putnu gripa, klimata pārmaiņas un migrējošo putnu izpēte, kā arī notika BirdLife International Eiropas komitejas vēlēšanas.

"Konferencei bija interesanta - plaša un daudzveidīga - programma, kas ļāva gūt pārskatu par putnu aizsardzības organizāciju darbību Eiropā. Lai gan darba ritms bija spraigs, bija laiks arī neformālām sarunām ar kolēģiem no citām valstīm, kā rezultātā radās jaunas idejas sadarbībai," atzīst E. Račinskis.

LOB pārstāvji norāda, ka ļoti vērtīgi bija semināri konferences otrajā dienā, kuru laikā bija iespēja dalīties pieredzē ar citām organizācijām. I. Vilšķērste piedalījās diskusijās par sadarbību ar plašsaziņas līdzekļiem un atbalsta grupu tīkla izveidošanu, savukārt E. Račinskis īpaši atzīmē semināru par radošu pieeju naudas piesaistei, kura laikā ar veiksmīgām stratēģijām biedru un finanšu līdzekļu piesaistē iepazīstināja Norvēģijas un Gruzijas ornitoloģijas biedrības.

E. Račinskis no konferences plašās programmas atzīmē arī aktuālo prezentāciju par putnu gripu, kuras laikā tika sniegti jaunākie pētījumi un fakti par šo slimību. Izpēte liecina, ka H5N1 vīrusa izplatīšanās saistīta ar mājputniem - no reģistrētajiem 250 gadījumiem, kad ar putnu gripu saslimuši cilvēki, tikai vienā gadījumā tas noticis pēc kontakta ar savvaļas putniem. Tāpat secināts, ka putnu gripas vīruss H5N1 nevar izraisīt cilvēku masveida saslimšanu. Galvenie putnu gripas ierobežošanas veidi ir uzlabot mājputnu turēšanas un pārvadāšanas apstākļus un ievērot higiēnu.

Lai būtu iespēja iepazīt citas organizācijas, konferences pirmās dienas vakarā notika īpaši organizēts "tirdziņš", kura laikā biedrību pārstāvji ar stendu un izdales materiālu palīdzību stāstīja par saviem galvenajiem sasniegumiem. Dānijas Ornitoloģijas biedrība šī pasākuma laikā arī atzīmēja savu 100. pastāvēšanas jubileju.

Konferences pēdējā dienā notika BirdLife International Eiropas komitejas vēlēšanas. Uz nākamo periodu (2006.-2008. gadu) Komitejā tika ievēlēti - Somijas biedrības direktors Mika Asikainens (Mika Asikainen), Vācijas biedrības viceprezidents Tomass Tenharts (Thomas Tennhart), Itālijas biedrības aizsardzības programmas direktors Klaudio Selada (Claudio Celada), Nīderlandes biedrības aizsardzības programmas direktors Marks Argelo (Marc Argeloo) un Šveices biedrības direktors Verners Millers (Werner Müller). V. Millers tika ievēlēts kā pārstāvis arī BirdLife International Globālajā padomē, kuras tikšanās sekoja nākamajā dienā pēc Eiropas dalīborganizāciju konferences.

Konferences laikā, tiekoties ar Nīderlandes Karaliskās putnu aizsardzības biedrības (Vogelbescherming Nederland) pārstāvjiem, LOB valde arī vienojās par kopēju sadarbības projektu. Tā mērķis būs uzsākt dabas parka un putniem nozīmīgās vietas "Dvietes paliene" dabas aizsardzības plāna ieviešanu, kuru LOB šai teritorijai izstrādāja pagājušajā gadā. Projekta ietvaros sadarbībā ar nevalstisko organizāciju "Dvietes senlejas pašvaldību apvienība" un Nīderlandes Arc Fondu plānots veikt palieņu pļavu noganīšanu, apmeklētāju centra un tūrisma infrastruktūras izveidi un pētījumu par Dvietes upes līkumu atjaunošanu.

Latvijas pārstāvjiem dalība konferencē bija iespējama, pateicoties "Sorosa Fonda - Latvija" un Lielbritānijas Karaliskās putnu aizsardzības biedrības (RSPB) finansiālam atbalstam.

 

Vairāk fotogrāfijas no konferences atradīsiet šeit

 

Ilze Ķuze