Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ādažu militārais poligons - pupuķu visblīvāk apdzīvotā teritorija Latvijā

Pupuķu būru izlikšana šī gada sākumā. Foto: A. Drēziņš.

"Ādažu poligonā ligzdo 16 pāri pupuķu, un tas ir divreiz lielāks skaits, nekā tika uzskatīts līdz šim," norāda pupuķu pētnieks Viesturs Ķerus.

Jaunais šo reto putnu skaita vērtējums ir viens no svarīgākajiem rezultātiem, kas šogad iegūti LR Aizsardzības ministrijas finansētā projekta "Īpaši aizsargājamo putnu sugu izpēte un aizsardzība Ādažu poligonā" ietvaros.

"Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas Ādažu poligons ir šo putnu visblīvāk apdzīvotā teritorija ne tikai Rīgas rajonā, bet arī Latvijā kopumā. Neapšaubāmi daudz pupuķu sastopams arī Jūrmalā un Baložu pilsētas apkārtnē, taču par šīm vietām pagaidām ir mazāk datu," atzīst V. Ķerus.

Pētījuma ietvaros pirmoreiz Latvijā tika izvietoti arī 15 tieši šiem putniem domāti būri. Jau šovasar vienā no tiem ligzdoja pupuķi. "Lai gan ligzdošana šoreiz nebija sekmīga, viens aizņemts būris jau pirmajā gadā ir uzskatāms par panākumu un ļauj cerēt uz veiksmīgu pupuķu piesaistīšanu ligzdošanai būros turpmākajos gados," norāda V. Ķerus. "Piemērotu barošanās teritoriju pupuķiem Ādažu poligonā netrūkst, tāpēc būru izlikšana varētu palielināt šeit ligzdojošo pupuķu skaitu."

Paralēli tika veikti arī augsnes parametru (mitruma, irdenuma, pH u.c.) mērījumi vienā no pupuķu apdzīvotajām teritorijām. Izmantojot gada laikā ievāktos datus, veikta arī pupuķu izplatības modelēšana. Iegūtie rezultāti ļauj noteikt teritorijas, kuras ir pupuķiem piemērotas no barošanās viedokļa un kurās būtu jāizliek būri turpmākajos gados.

Vairāk par pētījumu un tā rezultātiem uzzināsiet, apmeklējot LOB informatīvo tikšanos "Zaļo vārnu un pupuķu programmu 2006. gada rezultāti", kas notiks sestdien, 9. decembrī, LOB biroja telpās Kalnciema ielā 27, Rīgā, sākums plkst. 12:00. Sanāksmē aicinām piedalīties ikvienu interesentu.

Joprojām tiek ievāktas ziņas arī par citur Latvijā novērotiem pupuķiem. Ja esat novērojis šo putnu, lūdzu, ziņojiet Viesturam Ķerum - viesturs@lob.lv.

 

Papildu informācija:

  • Projekts "Īpaši aizsargājamo putnu sugu izpēte un aizsardzība Ādažu poligonā"

  • Pupuķu izpētes programma

    Ilze Ķuze

  •