Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ventspils piekrastē manīti ar naftu nosmērēti putni

Foto: A. Klepers

Ventspils piekrastē nedēļas nogalē manīti vairāki ar naftas produktiem nosmērējušies putni, ziņo putnu vērotājs Andris Klepers.

A. Klepers sestdien, 20. janvārī, ap plkst. 13:30, Ventspilī pie Dienvidu mola redzējis vismaz trīs sudrabkaijas un vienu kajaku ar naftas smērējumiem - vienam putnam vēders un krūtis bija melni, citiem - vairāki palieli plankumi.

"Viņi bija pamatīgi sasmērējušies," norāda A. Klepers. Nevarot apgalvot, ka putni nosmērējušies ar naftas produktiem, kas izplūduši no avarējušā Kipras kuģa "Golden Sky", taču apstāklis, ka nosmulējušies vairāki putni, nozīmē, ka piesārņojuma avots atrodas netālu. Latvijā ar naftu nosmērēti putni negadās bieži.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina iedzīvotājus ziņot par šādiem un līdzīgiem gadījumiem, it īpaši no Kurzemes piekrastes - tālr.: 7221580.

Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes Ventspils daļas vadītāja Daina Naumova aģentūrai BNS pastāstīja, ka vides speciālistiem pagaidām neviens nav ziņojis par nosmērētiem putniem. Viņa arī klāstīja, ka piesārņojuma koncentrācija no kuģa nav tik liela, lai varētu nosmērēt putnus, taču ornitologa sniegto informāciju solīja pārbaudīt.

Pārvalde pirmdien no zvejniekiem saņēmusi ziņas par naftas produktu piesārņojumu vairākās vietās jūras piekrastē. Apsekojot teritoriju, atklājies, ka piesārņojums parādījies Jaunupē, Tārgales pagastā. Naumova norādīja, ka piesārņojums no kuģa ik pa laikam parādās. "Vējš to apsedz ar smiltīm un tad atkal atklāj," sacīja Naumova.

Viņa pavēstīja, ka piektdien vides speciālisti paņēmuši kopijas no kuģa "Golden Sky" dokumentiem. Pašlaik esot precīzi zināms, cik naftas produktu pirms uzskriešanas uz sēkļa atradās kuģu tilpnēs. Pēc degvielas atsūknēšanas būšot skaidrs, cik daudz naftas produktu nonāca vidē.

Jau vēstīts, ka 15.janvāra naktī vētras laikā Kipras kuģis "Golden Sky" apmēram piecas jūdzes no Ventspils uzskrēja uz sēkļa. Kuģa stāvoklis ir stabils, taču tajā atrodas krava - 25 000 tonnu minerālmēslu, kā arī aptuveni 446 tonnas mazuta un 45 tonnas dīzeļdegvielas.

Pirmdien atsākusies glābšanas operācija, lai varētu no kuģa atsūknēt degvielu.

Kuģa glābšanas darbus veiks Grieķijas kompānija "Tsalviris Salvage". Kuģa īpašnieki ir gatavi segt videi jau nodarīto kaitējumu un atlīdzināt arī zaudējumus, kas varētu rasties kuģa glābšanas operācijā.

Notikušo izmeklē Jūras administrācija un Jūras un iekšējo ūdeņu pārvalde.

 

Izmantota ziņu aģentūras BNS sagatavotā informācija

 

Foto: A. Klepers

 

Foto: A. Klepers