Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ikgadējais fotovakars pulcē dabas fotogrāfus

Piektdien, 2. martā, LOB telpās pulcējās dabas fotogrāfi amatieri, lai ikgadējā fotovakara laikā demonstrētu kolēģiem savas fotogrāfijas par dabas tēmām.

Šogad savus darbus rādīja 12 fotogrāfi - Vitauts Vilks, Arnis Blumbergs, Viesturs Vintulis, Uģis Piterāns, Agris Krusts, Otars Opermanis, Andris Soms, Aleksejs Kuročkins, Dāvis Drazdovskis, Arnis Dimperāns, Pēteris Strautiņš un Māris Strazds (foto demonstrēja Jānis Ķuze). Pasākumā pavisam piedalījās 18 dalībnieki. Jau par tradīciju kļuvis, ka fotovakara noslēgumā tā dalībnieki balsojot izvēlas labākās fotogrāfijas, taču šogad pirmo reizi vērtējums notika vairākās kategorijās.

Par Vakara fotogrāfu tika atzīts Uģis Piterāns, kas specializējas uz kukaiņu makro fotogrāfijām, otro un trešo vietu attiecīgi ieņēma putnu fotogrāfi Agris Krusts un Arnis Dimperāns.

Kategorijā "Putni" par labāko tika atzīta Arņa Blumberga lielā dumpja fotogrāfija, kategorijā "Bezmugurkaulnieki" - Uģa Piterāna gliemežmuša. No "Citiem dzīvniekiem" labākais bija Andra Soma zaķa portrets, savukārt kategorijā "Ainavas" pirmo vietu ieguva Dāvja Drazdovska stirnas pie sliedēm.

Pasākuma organizētāji Aivars Petriņš, Jānis Ķuze, Viesturs Ķerus un Viesturs Lārmanis komentē, ka fotovakara būtība ir "pieredzes apmaiņa - bildēšanas procesa, jaunu vēsmu, dažādu knifu, tehnisku sīkumu un aparatūras apspriešana, kā arī veiksmju un neveiksmju atrādīšana un apstāstīšana kolēģiem". Fotovakari tiek rīkoti kopš 2003. gada.

 

Vakara fotogrāfs

 

Vakara fotogrāfa godu un pirmo vietu kategorijā "Bezmugurkaulnieki" ieguva Uģis Piterāns, kas fotovakara laikā demonstrēja lieliskas kukaiņu makro fotogrāfijas, kā arī vairākus putnu foto.

Pirmā vieta kategorijā "Bezmugurkaulnieki" - gliemežmuša. Foto: Uģis Piterāns

Fotogrāfija iegūta Kolkā, 2006. gada jūlija vidū.

Tehnika: Panasonic DMC-FZ20 digitālā fotokamera ar binokulārās lupas MBS-10 objektīvu. Papildus lietota zibspuldze.

U. Piterāns: "Fotogrāfija ir viens no daudziem "standartkadriem", ko ieguvu, vienkārši staigājot apkārt dīķim un fotografējot kukaiņus."

 

Otro vietu kategorijā "Vakara fotogrāfs" ieguva putnu fotogrāfs Agris Krusts.

Zivju gārnis. Foto: Agris Krusts

Fotogrāfija iegūta Lapmežciemā pie Starpiņupītes ietekas jūrā, 2007. gada 11. februārī.

Tehnika: digitālā kamera Canon 20D, objektīvs EF 600/4L IS.

A. Krusts: "Mana pirmā vairāk vai mazāk normālā putnu bilde bija zivju gārnis, kas uzņemts pagājušā gada februārī. Tā bija statiska bilde, un rezultāts pamudināja mani nopietnāk pieķerties putnu fotografēšanai. Jau tad gribējās iegūt dinamisku šī putna bildi, bet diemžēl neviena tikšanās reize ar zivju gārni nerealizējās bildē, kas pašam patiktu. Janvāra beigās biju ievērojis, ka pie Starpiņupītes ik pa laikam uzturas zivju gārnis, tāpēc regulāri, kad sanāca laiks un gaisma bija laba, apmeklēju šo vietu. 11. februārī paveicās gan ar gaismu, gan pašu gārni, kas nolaidās pretī vietai, kur biju uzstādījis statīvu ar fotoaparātu."

 

Trešo vietu kategorijā "Vakara fotogrāfs" ieguva putnu fotogrāfs Arnis Dimperāns.

Lielie baltie gārņi. Foto: Arnis Dimperāns

Fotogrāfija iegūta Kvāpānu dīķos, 2006. gada 13. septembrī.

Tehnika: Nikon D200 digitālā spoguļkamera, AF-S Nikkor 500mm f/4D ED-IF II objektīvs, 1,4x telekonverters.

A. Dimperāns: "Biju nolēmis doties uz Lubāna ezeru ar mērķi iegūt tieši lielā baltā gārņa fotogrāfijas, jo jau kādu laiku tika ziņots par šo putnu uzturēšanos Lubāna apkārtnē. Kādā jaukā septembra dienā devos uz Kvāpānu dīķiem, tur pavadīju trīs dienas. Atmiņā palicis tas, ka jau pirmajā dienā salūza mans slēpnis, par ko jutos ļoti apbēdināts. Arī otrā diena bija bez rezultātiem, jo neieguvu nevienu fotogrāfiju, arī laiks bija nedaudz sabojājies. Jau prātoju, ka šoreiz man būs pilnīgi neveiksmīgs brauciens. Taču trešajā dienā uzsmaidīja neliela veiksme un ieguvu dažas interesantas lielo balto gārņu fotogrāfijas. Arī laiks bija uzlabojies un uz pusdienlaiku bija skaista saulaina rudens diena. Bildē redzamie divi gārņi sastrīdējās dēļ zivs, kura atradās ūdenī tiem pie kājām. Abi putni uzbozušies izslējās, stiepjot knābjus pēc iespējas augstāk. Šķita, ka loģika bija šāda: uzvar tas putns, kurš augstāk paceļ knābi. Uzvarēja putns, kurš bildē ir labajā pusē, savukārt otrs kā zaudētājs negribīgi atkāpās. Ieguvis šos skaistos kadrus, priecīgs devos mājā."

 

Labākie darbi 2007. gadā

 

Pirmā vieta kategorijā "Putni" - lielais dumpis . Foto: Arnis Blumbergs

Fotogrāfija iegūta Lapmežciemā pie Starpiņupītes, 2007. gada 16. februārī.

Tehnika: digitālā EOS-30D kamera, 100-400/L IS USM objektīvs ar 2x konverteri.

A. Blumbergs: "Diena iesākās neveiksmīgi, jo tikko biju noslīcinājis Starpiņupītē savu objektīvu, taču vēlāk saņēmu kompensāciju - šo lielisko dumpja bildi. Abi ar lielo dumpi aptuveni stundu vērojām viens otru, līdz dumpim nervi "uzdeva" pirmajam un viņš nesteidzīgi devās prom."

 

Pirmā vieta kategorijā "Citi dzīvnieki" - zaķa portrets. Foto: Andris Soms

Fotogrāfija iegūta 2006. gada 22. septembrī Kanādā, Ņūfaundlendā, Gros Morne nacionālajā parkā.

Tehnika - Canon EOS 300D digitālā kamera ar Canon 100-400 mm objektīvu.

A. Soms: "Bilde tika iegūta no zaķa puses tā kā spēlējoties, tā kā amizierējoties: "Es te mazliet paslēpšos. Bet vai tu nepazudīsi pa to laiku?""

 

Pirmā vieta kategorijā "Ainavas" - stirnas pie sliedēm. Foto: Dāvis Drazdovskis

Fotogrāfija iegūta 2006. gada 29.oktobrī Sedas purvā.

Tehnika - digitālā kamera Pentax K100D, objektīvs Jupiter 135 mm ar 2x konverteri.

D. Drazdovskis: "29. oktobrī mēs četri fotogrāfi devāmies uz Sedu, un staigājām gar un pa Sedas purvu. Daudz sanāca staigāt pa mazbānīša sliedēm, kurš joprojām turpina vest kūdru, neraugoties uz sliežu biedējošo skatu. Bet stirnas parādījās kā pārsteigums. Notupušies bildējām salnas sastindzinātas sēnes, tad piecēlāmies, un pēc desmit metriem uz sliedēm iznāca stirnu pāris. Stirnas sastinga. Mēs arī. Atšķirībā no gaidītā, stirnas uzreiz nepazuda, bet mazliet bikli devās mūsu virzienā. Mēs uzmanīgi likām fotoaparātiem garos stiklus un tad uzmanīgi bildējām. Stirnām skaidrība par notiekošo neradās vismaz dažas minūtes, kuras tās mīņājoties pavadīja uz sliedēm, bet kad beidzot saprata, tās pazuda bērzos. Tāds priecīgs un negaidīts mirklis."