Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Kopā ar pavasari Latvijā atgriežas gājputni

Latvijas Ornitoloģijas biedrība kā ik gadus, tuvojoties pavasarim, aicina novērot gājputnu atgriešanās gaitu un ziņot par to, aizpildot gājputnu reģistrācijas anketu internetā.

"Pavasaris sācies, un gājputni strauji atgriežas. Par pirmajiem gājputniem - lauku cīruļiem, mājas strazdiem, ķīvītēm, zosīm, dzērvēm, ziemeļu gulbjiem, lauku un meža baložiem - saņemtas ziņas no visas Latvijas. Arī virs mūsu galvaspilsētas Rīgas redzēti un dzirdēti pirmie gājputni - dzērves, cīruļi, mājas strazdi, ķīvītes," norāda gājputnu atgriešanās reģistrācijas koordinators Mārcis Tīrums.

"Ja pavasaris būs tikpat silts un saulains kā līdz šim, iespējams, vairākām sugām tiks fiksēti jauni atgriešanās rekordi. Kopš 1996. gada, kad uzsākti pētījumi, šis gads varētu būt viens no agrākajiem atgriešanās gadiem mūsu gājputniem."

Mājas strazds. Foto: Arnis Blumbergs

Pēc LOB datiem, pagājušajā gadā gājputnu "agrās sugas" atlidoja vēlu - tas bijis otrs vēlākais gājputnu atgriešanās gads pēdējo 10 gadu laikā. Pērn mājas strazdiem un lauku cīruļiem vidējais atlidošanas datums bija 28. marts, īsi pēc tam sekoja dzērves (30. martā) un ķīvītes (1. aprīlī). Baltais stārķis un baltā cielava atgriezās aptuveni tajā pašā laikā, kad iepriekšējos divus gadus - 5. aprīlī. Vēlās sugas - bezdelīga un dzeguze atgriezās savos parastajos laikos, attiecīgi 30. aprīlī un 2. maijā.

Gājputnu atgriešanās pētījumus ornitologi veic jau kopš 1996. gada, apkopojot un analizējot iedzīvotāju sniegtās ziņas par agrākajiem putnu novērojumiem. Iegūtos datus mēs salīdzinām ar iepriekšējo gadu datiem, lai iegūtu informāciju par pārmaiņām putnu migrācijā, kas var notikt, piemēram, klimatisko pārmaiņu ietekmē.

 

Sīkāka informācija par gājputnu sugām

Ilze Ķuze