Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Eiropa satriekta par Maltas putnu pavasara medību sezonas sākšanos

Nošauts rudais gārnis, kas atrasts šī gada 30. martā.
Foto: BirdLife Malta.

10. aprīlī, tajā pašā dienā, kad Maltā sākas putnu pavasara medību sezona, putnu aizsardzības organizācijas visā Eiropā vienojas protestam pret Maltas valdību, kas atļauj turpināt šo praksi, neņemot vērā Eiropas Savienības normatīvos aktus.

Starptautiskās putnu aizsardzības organizāciju savienības BirdLife International 42 Eiropas partnerorganizācijas vienojušās kopīgā vēstījumā, aicinot Maltas premjerministru Dr. Lorensu Gonzi aizliegt putnu pavasara medības un uzsākt nopietnu cīņu ar malumedniekiem.

Kopš Malta pievienojās ES 2004. gadā, tā ir ignorējusi Putnu direktīvu, atļaujot ūbeļu un paipalu pavasara medības. Putnu direktīva aizliedz putnu pavasara medības, lai aizsargātu savvaļas putnus laikā, kad tie migrē no ziemošanas vietām Āfrikā uz ligzdošanas vietām Eiropā.

Šis ir jau ceturtais ES dabas aizsardzības normatīvo aktu pārkāpums kopš Malta pievienojusies ES.

Eiropas Komisija uzsāka lietu pret Maltu 2006. gada jūnijā, kas šogad tiks izskatīta Eiropas Tiesā. Turklāt šī gada 15. martā Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju, kas aicina Maltu pārtraukt putnu pavasara medības.

Runājot BirdLife International vārdā, Konstantīns Kreisers, BirdLife International ES Politikas menedžeris Briselē, norāda: "Malta ir ļoti svarīga atpūtas vieta migrējošajiem putniem to nogurdinošajā ceļojumā uz ziemeļiem, un tādēļ tā nav tikai Maltas iekšējā lieta - medības ietekmē visas Eiropas valstis."

"Dabas aizsardzības jomā strādājošie, iedzīvotāji, organizācijas un valdības visā Eiropā ieguldījušas lielu darbu, lai aizsargātu savvaļas putnus savās valstīs. Fakts, ka Maltas valdība atļauj šos putnus nogalināt, kad tie atrodas ceļā uz ligzdošanas vietām, ir vienkārši šokējošs - galvenokārt tādēļ, ka šis lēmums pilnīgi ignorē normatīvos aktus un zinātnieku sniegto informāciju."

"Maltas mednieki varbūt arī nevēlas apzināties savu atbildību visas Eiropas priekšā, bet Maltas valdībai tas būtu jādara," norāda K. Kreisers.

Šopavasar nošauts lapseņu klijāns (ķīķis).
Foto: BirdLife Malta.

Maltas putnu pavasara medību sezona ilgs līdz 20. maijam. Šajā laikā tiks nogalināti tūkstošiem gredzenūbeļu un paipalu. Pavasara putnu medību laikā nelikumīgi tiek nogalināti arī aizsargājamie plēsīgie putni.

Šogad, pirms oficiālās sezonas atklāšanas, BirdLife International partnerorganizācija Maltā jau ziņoja par malumedniecību: "Aizsargājamo un izzūdošo putnu sugu nelikumīga šaušana notiek regulāri. Tikai pagājušajā nedēļā vien atrasti nošauti stepes lija and rudais gārnis," norāda Hosē Mangions, BirdLife Malta prezidents.

"Šobrīd stepes liju Eiropas populācija sarukusi burtiski līdz dažiem putniem, tādēļ pat viena Maltas mednieka rīcība dramatiski ietekmē šīs sugas nākotni. Šis scenārijs atkal un atkal atkārtojas virknei aizsargājamo putnu sugu, ko regulāri nošauj malumednieki."

"Mēs turpināsim spiedienu uz Maltu, lai tā aizliegtu putnu pavasara medības un cīnītos ar malumedniecību, pretējā gadījumā valstij draud ne tikai smags sods no Eiropas Tiesas, bet arī turpmāka tās publiskā tēla degradēšana ES mērogā," piebilst K. Kreisers.

 

Ilze Ķuze