Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Noslēgušās putnu vērošanas sacensības "Hipo Torņu cīņas 2007"

Uzvarētāju komanda - Kārlis Millers, Valdis Roze un Guntis Graubics. Foto: Dāvis Drazdovskis

20. maija vakarā jau trešo reizi 24 stundas ilgajās putnu vērošanas sacensībās no torņiem uzvaras laurus plūca pieredzējušie putnu vērotāji Guntis Graubics, Kārlis Millers un Valdis Roze. Sacensības "Hipo Torņu cīņas 2007" ar Hipotēku bankas finansiālu atbalstu organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Uzvarētāju komanda "Trīs sivēntiņi" no Burtnieku ezera putnu vērošanas torņa (Valmieras rajonā) diennakts laikā novēroja 90 putnu sugas. "Šogad bija smagākā cīņa no visām. Esam apmierināti, bet ļoti noguruši. Domājam, ka redzējām 99% no putnu sugām, kuras tur iespējams novērot. Pilnīgi negaidīti paveicās novērot melno zīriņu un baltspārnu zīriņu," atzīst komanda.

Raksturojot jauno Burtnieku ezera torni, kas šogad sacensībās iekļauts pirmo reizi, viņi atzīst, ka pirmais iespaids nav bijis pārāk spožs. "Sacensību pirmajā dienā domājām, ka būs labi, ja dabūsim 60 sugas. Kad sākām strādāt, situācija mainījās," atzīst K. Millers. Lai gan tornis uzcelts pie ezera, komanda uzsver, ka galvenokārt tas ir vērtīgs meža putnu sugu novērošanai, jo ūdens putnu sugu daudzveidība izpaliek. "Būtu labāk, ja pie torņa "plikajās" pļavās būtu atstāts kāds krūmu pudurītis. Arī torņa logu augstums ir par zemu gara auguma vērotājiem. Pagājušajā gadā Kuivižu tornis bija ideāls," viņi norāda.

Kategorijā "Torņa rekords" pirmo vietu ieguva komanda "M-ērgļi" (Jānis Ķuze, Māris Strazds, Pēteris Strautiņš un Viesturs Vintulis), kas no Lubāna ezera Zvidzes kanāla torņa šogad novēroja 85 putnu sugas, par 10 sugām uzlabojot iepriekš šeit redzēto sugu skaitu.

Kategorijā "Interesantākais novērojums" uzvaru guva komanda "Kurmja vaimanas" - Inga Freiberga, Sergejs Kosobokovs, Dainis Krīgens, Antra Stīpniece. Komanda no Papes ezera torņa (Liepājas rajons) 20. maijā novēroja baltvaigu zīriņu. Komandas dalībniece I. Freiberga pirmā pamanīja nepazīstamo kaijveidīgo putnu, kas "neparasti ķērcis" un pievērsa tam pārējo komandas dalībnieku uzmanību. Putns labi apskatīts un noteikts kā baltvaigu zīriņš. Īpaši priecē fakts, ka šis novērojums gadījies tikai stundu pirms prombraukšanas.

Agris Celmiņš, interneta lapas "Putni Latvijā un pasaulē" veidotājs, norāda, ka šis samērā retais putns, ienācējs no D un A Eiropas, galvenokārt novērojams Latvijas austrumu daļā, pie Lubāna ezera un Nagļu zivju dīķiem. Šis ir pirmais novērojums Papes apkārtnē, un tas visticamāk ir klejojošs putns.

Putnu vērotāji Kaltenes tornī. Foto: Dāvis Drazdovskis

Atsaucoties organizētāju aicinājumam, nedēļas nogalē torņos viesojušies un putnus vērojuši 168 dabas draugi. Visdraudzīgākās komandas godu ieguva komanda "Skaidrie okulāri" - Valdis Ādamsons, Māris Jaunzemis un Arnis Zacmanis, kuri Engures ezera tornī uzņēma 81 apmeklētāju.

Sacensību koordinatori Jānis Ķuze un Arnis Zacmanis priecājas, ka lai gan šogad komandu skaits palicis tāds pats kā iepriekš, šajās sacensībās torņus apmeklēja līdz šim lielākais ekskursantu skaits. "Interesanti, ka pateicoties nu jau tradicionālās uzvarētāju komandas zināšanām, arī šogad uzvarēja tornis, kas sacensībām tika pieteikts pirmo reizi," viņi atzīst.

Sacensību uzvarētāji noslēguma pasākumā 20. maija vakarā, kas notika Ķemeros, "Meža mājā", saņēma mākslinieka Dmitrija Paramonova zīmētos baltmugurdzeņus.

Sacensībās "Hipo Torņu cīņas 2007" pavisam piedalījās astoņas putnu vērotāju komandas - 30 dalībnieki. Sacensības notika tornī pie Papes ezera (Liepājas rajonā), Sedas tīrelī (Valkas rajonā), Kaltenē (Talsu rajonā), pie Engures ezera (Tukuma rajonā), pie Burtnieku ezera (Valmieras rajonā), Kuivižos (Limbažu rajonā) un divos torņos pie Lubāna ezera un Nagļu dīķiem (Madonas un Rēzeknes rajonā).

Pagājušajā gadā "Torņu cīņās" ar 114 novērotām putnu sugām uzvarēja komanda (G. Graubics, K. Millers un V. Roze) no Kuivižu torņa (Limbažu rajons). Savukārt interesantākais novērojums bija no Orenīšu torņa (Nagļu dīķi, Rēzeknes rajons) novērotā retā sarkanrīkles čipste - šie putni pie mums iepriekš reģistrēti tikai pārdesmit reižu jūras krastā.

"Torņu cīņu" pirmsākumi meklējami 1991. gadā Somijā. Šādas sacensības kļuvušas populāras arī citās Eiropas valstīs.

 

Fotogrāfijas no Torņu cīņām

"Hipo Torņu cīņu 2007" noteikumi

Komandas

Torņu atrašanās vietas

 

Papildu informācija:

  • Pasākuma koordinatori - Jānis Ķuze, tālr. 29192799, e-pasts: janis.kuze@kemeri.gov.lv un Arnis Zacmanis, tālr. 29225577, e-pasts: arnis.z@delfi.lv

     

    "Hipo Torņu cīņas 2007" atbalsta:

  •