Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Izdots buklets par putnu vērošanu

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) ar Latvijas vides aizsardzības fonda atbalstu šī gada 1. oktobrī izdevusi bukletu "Putnu vērošana", kurā ikviens dabas mīļotājs var uzzināt, kas nepieciešams daudzviet pasaulē tik populārajai nodarbei un brīvā laika pavadīšanas veidam - putnu vērošanai.

Bukleta izdošanas laiks - oktobra pirmā nedēļa - nav nejaušs, jo šī gada 6. un 7. oktobrī notiek gadskārtējās starptautiskās putnu vērošanas dienas, kuras koordinē putnu aizsardzības organizāciju savienība BirdLife International. Putnu vērošanas dienās simtiem un tūkstošiem iedzīvotāju daudzviet pasaulē piedalās akcijā, mācoties dabā atpazīt putnus un dodoties kopā ar putnu pazinējiem putnu vērošanas ekskursijās.

"Pēdējos gados starptautiskās putnu vērošanas dienas Latvijā gūst arvien lielāku atsaucību, ko apliecina iedzīvotāju lielā interese par mūsu organizētajiem putnu vērošanas pasākumiem šajās dienās. Daļai dabas mīļotāju putnu vērošana kļūst par mūža aizraušanos un dzīvesveidu. Cilvēki nereti jautā mums, kas tad jādara, lai kļūtu par putnu vērotāju - vai īpaši jāmācās, vai to vispār var darīt katrs, kam interesē putni? Tikko izdotais buklets ikvienam, kam interesē putni, dos padomus, kas nepieciešams, lai kļūtu par putnu vērotāju," skaidro LOB direktore Ilze Vilšķērste.

Bukletā sniegta informācija par putnu vērošanai optimālas optikas (binokļi, teleskopi) izvēli un putnu sugu noteikšanai nepieciešamo literatūru, minēts arī Latvijas un Eiropas putnu vērotāju iecienītākā putnu noteicēja precīzs nosaukums, lai to varētu atrast un iegādāties grāmatnīcās vai internetveikalos. Izdevumā uzskaitītas un lakoniski raksturotas 15 vietas Latvijā, kuras putnu sugu daudzveidības ziņā uzskata par labākajām mūsu valstī.

Jau vairākas desmitgades putnu vērošana ir ļoti populāra nodarbe daudzās rietumvalstīs - Skandināvijas valstīs, Lielbritānijā, Vācijā, Nīderlandē, ASV un citur, kur ar šo nodarbi aizrāvušies tūkstošiem cilvēku. Arī Latvijā putnu vērošana kļūst populārāka un katru gadu arvien vairāk cilvēku sāk vērot putnus. Tāpēc aktuāls kļūst jautājums par to, lai putnu vērotāju aktivitātes nekaitētu putniem, lai putniem netiktu radīti traucējumi ligzdošanas, barošanās un atpūtas vietās. Tāpēc bukletā ir publicēti putnu vērošanas principi jeb citiem vārdiem sakot - putnu vērošanas labas prakses pamatnosacījumi, kurus šoruden izstrādāja LOB sadarbībā ar putnu vērotājiem.

"Par putnu vērotāju nepiedzimst. Par putnu vērotāju kļūst. Dažs sāk vērot putnus, studēdams ornitoloģiju vai citas dabas zinātnes, cits šim vaļaspriekam pievēršas, būdams dabas mīļotājs, cits tur rokās nonākušu grāmatu par putniem un pēkšņi saprot, ka visus spārnaiņus grib atrast, skatīt un atpazīt dabā. Lai vērotu putnus un kļūtu par labu putnu pazinēju, nav jābūt ornitologam, putnu vērotāji pārstāv visdažādākās profesijas. Galvenais - jābūt interesei par putniem. Pārējais nāks ar laiku - gan putnu vērošanas optika, gan grāmatas par putnu sugu noteikšanu un audioieraksti putnu pazīšanai pēc balsīm," teikts bukletā, kura tekstu sagatavojis putnu vērotājs Kaspars Funts.

Ikviens interesents bezmaksas bukletu var iegūt LOB birojā Kalnciema ielā 28. Šīs nedēļas laikā bukleti tiks izplatīti arī īpaši aizsargājamo dabas teritoriju administrāciju informatīvajiem centriem. Šajā nedēļas nogalē bukletus saņems arī putnu vērošanas dienu pasākumu dalībnieki.