Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

LOB aicina iedzīvotājus ziņot par gājputnu novērojumiem šajā pavasarī

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) kā ik gadus, tuvojoties pavasarim, aicina iedzīvotājus ziņot par Latvijas gājputnu sugu atgriešanos. Iegūtie dati ļauj ornitologiem spriest par putnu uzvedības pārmaiņām gadu gaitā, piemēram, klimata pārmaiņu rezultātā.

"Pirmos gājputnus jau esam sagaidījuši, un to atgriešanās vilnis ir sācies," norāda LOB gājputnu atgriešanās reģistrācijas pētījuma koordinators Mārcis Tīrums.

Jau februāra sākumā mūsu valstī manītas pirmās zosis un daži lauku cīruļi. Līdz marta sākumam Latvijā atsevišķās vietās novērotas arī pirmās dzērves un ķīvītes. "Kopumā 2008. gads gājputniem iesācies salīdzinoši agri. Ja klimatiskie apstākļi nepasliktināsies - neuzsnigs bieza sniega sega, neaizsals ezeri un upes -, šis gads būs agrākais, kopš uzsākts LOB īstenotais gājputnu atgriešanās reģistrācijas pētījums. Vai šī gājputnu tendence atgriezties agrāk ir pamatojama ar klimata pārmaiņām, rādīs laiks," norāda M. Tīrums.

2007. gadā pirmie gājputni tika novēroti februāra beigās. Agrās gājputnu sugas (lauku cīrulis, mājas strazds, ķīvīte, dzērve, žubīte, baltais stārķis, baltā cielava) atgriezās aptuveni par divām nedēļām agrāk nekā iepriekš. Savukārt vēlās sugas (lakstīgala, vālodze, grieze) atgriezās par vidēji vienu līdz trīs dienām vēlāk. Vairākām gājputnu sugām pērn izdevies sasniegt jaunus atgriešanās rekordus. Piemēram, rekordu uzstādījuši mājas strazdi, atgriežoties vidēji 11. martā, un dzērves, atgriežoties vidēji 17. martā.

LOB aicina iedzīvotājus arī šogad novērot gājputnu atgriešanās gaitu un ziņot par to internetā.

Mājas strazds. Foto: Sjū Trentera (Sue Tranter/rspb-images.com)

Lai noskaidrotu faktorus, kas liek gājputniem atgriezties agrāk vai vēlāk, LOB svarīgs ir katrs novērojums. Tādēļ LOB aicina iedzīvotājus piedalīties šajā interesantajā un vienkāršajā pētījumā un ziņot par saviem pirmajiem gājputnu novērojumiem. Jūsu sniegtie dati mums dos iespēju vēl labāk un precīzāk izprast gājputnu atgriešanās gaitu un to ietekmējošos faktorus.

Datus par balto stārķi, bezdelīgu un dzeguzi LOB iesniegs arī starptautiskajai gājputnu atgriešanās programmai "Spring Alive" (Dzīvais pavasaris - latv.val.).

Lai uzzinātu vairāk par gājputniem, aicinām ikvienu interesentu piedalīties Gājputnu atgriešanās svētkos, kas norisināsies 24. martā, otrajās Lieldienās, Gaujas nacionālajā parkā Lieldienu pasākuma ietvaros pie Krimuldas baznīcas un 30. martā Ķemeru nacionālajā parkā, Ķemeros, pie "Meža mājas".

Gājputnu atgriešanās pētījumu LOB veic jau kopš 1996. gada, apkopojot un analizējot iedzīvotāju sniegtās ziņas par agrākajiem putnu novērojumiem. Iegūtos datus mēs salīdzinām ar iepriekšējo gadu datiem, lai iegūtu informāciju par pārmaiņām putnu migrācijā, kas var notikt, piemēram, klimata pārmaiņu ietekmē.

 

Sīkāka informācija par gājputnu sugām

Ilze Ķuze