Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Būrīšu tīrības nedēļa

Latvijas Ornitoloģijas biedrība pievienojas Rīgas zooloģiskā dārza aicinājumam sākt būrīšu tīrības nedēļu!

Mežos jau skan zīlīšu un dzilnīšu dziesmas, bet māju apkaimē varen mundri savas pavasara dziesmas čiepst zvirbuļi. Arī mājas strazdi ieradīsies pavisam drīz. Tas nozīmē, ka agrākie dobumperētāji putni jau sāk meklēt ērtas ligzdvietas.

Latvijā ik pavasari cilvēki jo plaši tiek aicināti izlikt putnu būrīšus. Izņēmums nebūs arī šis gads, taču īsts putnu draugs pavasari sāk ar tīrības nedēļu, kad iztīra un salabo iepriekšējos gados gatavotās putnu mākslīgās mājvietas.

Diemžēl mājas strazdi praktiski ir vienīgie, kas paši no būra vai dobuma izvāc vecās ligzdas paliekas. Visu sugu zīlītes, zvirbuļi, mušķērāji un erickiņi būrīti netīra, bet ligzdas gatavo ļoti rūpīgi un sanes būrītī krietnu kārtu dažāda materiāla.

 

Izliktie būrīši agri pavasarī (tikko temperatūra dienā virs nulles) jātīra, jo:

 • trešajā vai pat otrajā gadā būris ir jau gandrīz pilns un putnēni viegli pieejami plēsējiem - caunām, kaķiem un pat vāverēm un vārnām.

 • vecā ligzda pēc mazuļu izvešanas kalpo arī par īstu inkubatoru blusām, ērcītēm, spalvgraužiem un citiem parazītiem, kas to vien gaida, lai būrītī apmestos jauni, gardi iemītnieki.

 • mitrums, kuru uzsūc un saglabā vecā ligzda, veicina būrīša sapūšanu, bet vecs, pussadrupis būris vasarā var nokrist ar visu perējumu.

 • ziemā putni būrīti izmanto nakšņošanai un tajā sakrājas krietna kārta ekskrementu, kas veicina slimību izplatīšanos.

  Tātad - tikai tas ir īsts putnu draugs, kurš ik pavasari prasmīgi apseko un saved kārtībā savu "putnu būru parku", iztīrot tīrāmos, saremontējot remontējamos un novācot bēdīgā stāvoklī esošos, lai to vietā izliktu jaunus un putniem tīkamus.

   

  Arī šogad Zoodārzā darbosies "Dzeņa darbnīca".

  Rīgas zooloģiskajā dārzā jau vairāk kā 10 gadus "Putnu dienu" ietvaros darbojas putnu būrīšu "Dzeņa darbnīca", kur no Zoodārza galdnieku sagatavotiem materiāliem, katrs apmeklētājs var iemācīties izgatavot pareizas konstrukcijas mājvietu putniem.

  Vairums darinājumu parasti paliek pašu darbnīcas apmeklētāju īpašumā, taču netrūkst arī būrīšu, kurus izkarināt zoodārzā vai citur. Pērn gandrīz 30 komfortablas putnu mītnes tika izvietotas Mežaparkā.

  Šogad "Putnu dienu" pasākums zoodārzā plānots 5. un 6. aprīlī un ar Vides ministrijas Dabas aizsardzības pārvaldes atbalstu tiek gatavoti materiāli 200 zīlīšu (dzīvo arī zvirbuļi un mušķērāji), 100 strazdu un 20 pūču būriem.

  Savukārt 12. aprīlī Mežaparkā iecerēta plaša talka, kuras ietvaros paredzēta arī 50 putnu būrīšu izgatavošana un izstādīšana.

 •