Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Putnu draugus aicinām salidot uz gājputnu sagaidīšanas svētkiem

Latvijā atgriežas gājputni, ieskandinot pavasara atnākšanu. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina ikvienu putnu draugu doties uz gājputnu sagaidīšanas svētkiem, kas notiks Gaujas nacionālajā parkā 24. martā un Ķemeru nacionālajā parkā 30. martā. Tā būs iespēja uzzināt vairāk par gājputniem, piedalīties putnu vērošanas pastaigās dabā un "putniskās" radošajās darbnīcās.

Gaujas nacionālajā parkā LOB viesosies Otrajās Lieldienās, 24. martā, Lieldienām veltītā pasākumā, kas notiks pie Krimuldas baznīcas, no plkst. 12:00 līdz 15:00. Pasākuma laikā LOB ornitologi stāstīs par gājputniem, tajā skaitā šī gada nozīmīgāko gājputnu - melno stārķi [1], un aicinās doties gājputnu vērošanas pastaigās dabā. Jaunākie putnu draugi varēs gan paši pārtapt par putniem sejas apgleznošanas darbnīcā, gan veidot, zīmēt, līmēt un krāsot gājputnus, ar kuriem kopā doties mājās.

Pasākuma laikā notiks arī dažādas ar Lieldienu tradīcijām saistītas nodarbības, spēles un rotaļas, lielajā katlā tiks krāsotas olas, draudzes Kafijas namiņā varēs izrotāt "olu koku", pagaršot tēju, kafiju un sēkliņas.

Pasākumu rīko Gaujas nacionālā parka administrācija un LOB, atbalsta - Latvijas vides aizsardzības fonds.

Gājputnu sagaidīšanas svētki Ķemeru nacionālajā parkā notiks svētdien, 30. martā, Ķemeros, pie "Meža mājas", no plkst 11:00 līdz15:00. Pasākums sāksies ar ornitologa stāstījumu par gājputniem, turpinājumā aicināsim doties gājputnu vērošanas pastaigās dabā.

Čaklāko roku īpašnieki putnu būrīšu darbnīcā pieredzējuša amatnieka pavadībā varēs gatavot būrīšus mājas strazdiem un zīlītēm. Gatavos būrīšus varēs gan ņemt līdzi, gan veltīt Ķemeru nacionālajam parkam, kas tos izvietos parka teritorijā.

Radošajās darbnīcās no dažādiem materiāliem tiks veidoti putni, darbosies sejas apgleznošanas darbnīca, notiks spēles un rotaļas par putniem. Darbošanās laikā apmeklētājus uzmundrinās silta zāļu tēja.

Pasākumu rīko LOB un Ķemeru nacionālā parka administrācija, atbalsta - Jūrmalas pilsētas dome.

Dalība pasākumos ir bezmaksas. Apmeklētājiem ieteicams vilkt ērtu, laika apstākļiem atbilstošu apģērbu un apavus, ja iespējams - ņemt līdzi binokli.

Pasākumu mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību gājputniem un iesaistīt iedzīvotājus gājputnu atgriešanās reģistrācijā [2]. Kā ziņots iepriekš, LOB, tuvojoties pavasarim, aicina iedzīvotājus ziņot par gājputnu atgriešanos. Iegūtie dati ļauj ornitologiem spriest par putnu uzvedības pārmaiņām gadu gaitā, piemēram, klimata pārmaiņu rezultātā. Ziņot par gājputnu pirmajiem novērojumiem iespējams LOB interneta lapā: http://www.lob.lv/lv/anketa_gputni.php

Šogad gājputnu atgriešanās sākusies agri, jau marta sākumā manīti lauku cīruļi un baltās cielavas, nesen saņemti arī pirmie ziņojumi par balto stārķu novērojumiem.

 

Ilze Ķuze

 

Papildu informācija:

1. LOB izvirzījusi melno stārķi par 2008. gada putnu. Šogad akcijas laikā aicinām vākt ziņas par melnā stārķa novērojumiem visā Latvijā, kā arī meklēt ligzdas teritorijās, kur putni dzīvo, bet pašreizējā ligzda nav zināma. Akcijas ietvaros mēs centīsimies panākt, lai mikroliegumi tiktu ierosināti visām zināmajām melnā stārķa ligzdām, kuras vēl nav aizsargātas.

2. Gājputnu atgriešanās pētījumu LOB veic jau kopš 1996. gada, apkopojot un analizējot iedzīvotāju sniegtās ziņas par agrākajiem putnu novērojumiem. Iegūtos datus mēs salīdzinām ar iepriekšējo gadu datiem, lai iegūtu informāciju par pārmaiņām putnu migrācijā, kas var notikt, piemēram, klimata pārmaiņu ietekmē.