Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Fotovakars 2008

Piektdien, 21. martā, LOB telpās jau septīto gadu pulcējās dabas fotogrāfi amatieri, lai Fotovakara laikā demonstrētu kolēģiem savas fotogrāfijas par dabas tēmām.

Šogad bildes rādīja 10 fotogrāfi - Agris Krusts, Arnis Dimperāns, Ilze Vilks, Ruslans Matrozis, Māris Strazds, Viesturs Lārmanis, Aleksejs Kuročkins, Edgars Strods, Uģis Piterāns un Otars Opermanis. Pasākumā pavisam piedalījās 22 dalībnieki. Jau par tradīciju kļuvis, ka Fotovakara noslēgumā tā dalībnieki balsojot izvēlas labākās fotogrāfijas.

Par Vakara fotogrāfu tika atzīts Māris Strazds, kas divās sērijās - "Putni un ūdeņi" un "Putni un to barības objekti", demonstrēja virkni kvalitatīvu putnu kadru. Otro un trešo vietu attiecīgi ieņēma fotogrāfi Uģis Piterāns un Agris Krusts.

M. Strazds pēc pasākuma atzina, ka jūtas pagodināts par augsto vērtējumu, it īpaši tādēļ, ka tas saņemts no kolēģiem - dabas fotogrāfiem. Fotovakara laikā viņš rādīja izlasi no interesantākajiem pagājušajā gadā uzņemtajiem kadriem, starp tiem arī trīs lielākās pērnā gada neveiksmes. Jāatzīmē, ka kopš 2007. gada M. Strazda fotogrāfijas apskatāmas interneta lapā: www.putnubildes.lv.

Kategorijā "Putni" visvairāk balsu saņēma Arņa Dimperāna riestojoša rubeņu gaiļa fotogrāfija, kategorijā "Bezmugurkaulnieki" - Uģa Piterāna laupītājmušas pusdienas. Divās kategorijās laurus plūca Viesturs Lārmanis - kategorijā "Citi dzīvnieki" pirmo vietu ieguva lapsēna fotogrāfija, savukārt kategorijā "Ainavas" - parkveida pļava Ziemeļgaujā.

Fotovakara dalībnieki. Foto: Inese Gmizo-Lārmane

Pasākuma organizētāji Aivars Petriņš, Jānis Ķuze, Viesturs Ķerus un Viesturs Lārmanis norāda, ka "fotovakara būtība ir pieredzes apmaiņa - bildēšanas procesa, jaunu vēsmu, dažādu knifu, tehnisku sīkumu un aparatūras apspriešana, kā arī veiksmju un neveiksmju atrādīšana un apstāstīšana kolēģiem". Viņi arī atzīst, ka demonstrēto fotogrāfiju līmenis ar katru gadu aug, un tas liecina par apsveicamu Latvijas dabas fotogrāfijas attīstību.

Šogad, tāpat kā iepriekš, liela daļa dalībnieku rādīja putnu fotogrāfijas. Tādēļ jāuzsver, ka šoreiz Fotovakara laikā vairākkārtīgi tika pacelts jautājums par putnu fotogrāfiju uzņemšanas ētiku, proti - vai iegūstot kadrus, nav traucēti paši putni. Tas ir jautājums, uz kuru vislabāk var atbildēt pats fotogrāfs, turklāt tas prasa labas zināšanas par putniem un to uzvedību. Sagaidāms, ka nākotnē diskusijas par fotogrāfiju uzņemšanas ētiku putnu fotogrāfu aprindās kļūs arvien aktuālākas.

Fotovakari tiek rīkoti kopš 2003. gada.

 

Vakara fotogrāfs

 

Vakara fotogrāfa godu ieguva Māris Strazds.

Tehnika: Canon EOS-1 D Mark II N kamera ar Canon 300 mm F/1-2,8 L IS USM objektīvu.

Gugatnis. Foto: Māris Strazds.

Fotogrāfija iegūta pie Starpiņupītes, 2007. gada 7. septembrī.

M. Strazds: "Speciāli braucu bildēt bridējputnus, un četras stundas nepakustoties sēdēju jūras krastā mēslos. Tajā brīdī, kad identificējos ar apkārtni un arī pats sāku justies kā mēslu čupiņa, putni pie manis pierada un sāka izturēties brīvi. Pēc 2,5 stundām putni vispār sāka mani ignorēt. Pašās beigās, kad man jau bija beigušies visi kadri, šņibīši sāka staigāt pusotra metra attālumā."

 

Līkšņibīši. Foto: Māris Strazds.

Fotogrāfija iegūta pie Starpiņupītes, 2007. gada 15. jūlijā.

M. Strazds: "Ar vēlmi nofotografēt tuksneša tārtiņu, pavadīju visu nakti pie Starpiņupītes. Gulēju zvejnieku laivā, no rīta mani pamodināja laivas īpašnieks. Rezultātā tajā rītā tuksneša tārtiņu nedabūju, bet tapa šie šņibīši."

 

Bezdelīga. Foto: Māris Strazds.

Fotogrāfija iegūta Salacgrīvā, 2007. gada 25. jūnijā.

M. Strazds: "Atrados kā lektors Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta rīkotā seminārā. Kamēr semināra dalībnieki vēl diskutēja, nolēmu izmantot laiku racionāli un aizgāju uz Salacgrīvas jūrmalu. Jūras krastā bija izveidojusies paliela peļķe, kurai apkārt lidinājās bezdelīgas. Tā bija laba vieta, kur mēģināt piefiksēt šos putnus uz tīra fona, un tā arī pavadīju pāris stundas, bildējot bezdelīgas. Jāatzīmē, ka bezdelīgas esmu mēģinājis fotografēt vairākas reizes, arī citviet Latvijā, un šī ir vienīgā labā bezdelīgas bilde no apmēram 200 kadriem."

 

Otro vietu kategorijā "Vakara fotogrāfs" un pirmo vietu kategorijā "Bezmugurkaulnieki" ieguva fotogrāfs Uģis Piterāns.

Labākā fotogrāfija kategorijā "Bezmugurkaulnieki" - laupītājmuša un mārīte.
Foto: Uģis Piterāns

Fotogrāfija iegūta Kolkā, 2007. gada jūlijā.

Tehnika: Panasonic DMC-FZ20 kamera ar binokulārās lupas MBS-10 objektīvu. Papildus lietota zibspuldze.

U. Piterāns: "Šīs fotogrāfijas iegūšanu varu raksturot kā lielu veiksmi. Laupītājmušas ir ļoti aktīvi kukaiņi, kurus ir grūti nofotografēt. Šī laupītājmuša bija aizņemta ar savām pusdienām - mārīti - tādēļ palaimējās uzņemt šo kadru."

 

Trešo vietu kategorijā "Vakara fotogrāfs" ieguva putnu fotogrāfs Agris Krusts.

Ziemeļu gulbji. Foto: Agris Krusts

Fotogrāfija iegūta applūdušos laukos pie Melnsila, 2008. gada 2. februārī.

Tehnika: Canon EOS-1D Mark III kamera ar Canon EF 600 mm F4L IS objektīvu.

A. Krusts: "Braucām atpakaļ no Kolkas, apstājāmies ceļa malā pie applūduša lauka pafotografēt. Pēc 10 minūtēm putni cēlās spārnos, lai lidotu prom, un tajā brīdī tapa šis kadrs."

 

Labākie darbi 2007. gadā

Pirmā vieta kategorijā "Putni" - riestojošs rubenis. Foto: Arnis Dimperāns

Fotogrāfija iegūta purvā Gulbenes rajonā, 2007. gada maijā.

Tehnika: Nikon D 200 kamera ar Nikkor 500 mm F/4D ED II objektīvu.

A. Dimperāns: "Sēdēju slēpnī jau no trijiem naktī, bilde tapa no rīta, kad uzlēca saule. Kopumā nosēdēju slēpnī sešas stundas. Šis ir viens no maniem pagājušā gada vislabākajiem kadriem. Protams, paveicās, ka putns leca tieši pret mani, tā bieži negadās."

 

Pirmā vieta kategorijā "Citi dzīvnieki" - lapsēns. Foto: Viesturs Lārmanis

Fotogrāfija iegūta aizsargājamo ainavu apvidū "Ziemeļgauja", Valkas rajona z/s "Krastiņi" ganībās, 2007. gada jūlijā.

Tehnika: Canon EOS 30D kamera ar Canon 100-400 mm F3,5-5,6 LIS objektīvu.

V. Lārmanis: "Ganībās pamanīju lapsēnu trīs metru attālumā no manis. No sākuma lapsēns baidījās, pēc tam sāka uzvesties brīvāk un gribēja rotaļāties ar mani. Vēlāk ieraudzīju, ka pavisam tur bija četri lapsēni. Domāju, ka bilde ir interesanta, tomēr tehniski tā mani pilnībā neapmierina gaismu dēļ - bija diezgan tumšs."

 

Pirmā vieta kategorijā "Ainavas" - parkveida pļava. Foto: Viesturs Lārmanis

Fotogrāfija iegūta 2007. gada 29.oktobrī Valkas rajonā, pie "Marsu" mājām.

Tehnika - Canon EOS 30D kamera ar Tamron 28-70 mm F2,6-2,8 objektīvu.

V. Lārmanis: "Braucot garām šai vietai, uz brīdi caur mākoņiem uzspīdēja saulīte, tādēļ kāpu ārā un bildēju. Fotogrāfija tapa "uz ātro", bildējot no rokas. Jāatzīmē, ka fotogrāfijā redzama viena no pēdējām parkveida pļavām Latvijā, daudzi koki šeit ir 200-300 gadus veci. Interesanti, ka šeit arī uzņemti kadri filmai "Klāvs, Mārtiņa dēls"".

 

  • Fotovakara bilžu galerija - dalībnieki

     

    Ilze Ķuze

  •