Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Gājputnu sagaidīšanas svētki pulcē putnu draugus

Šogad pirmo reizi LOB sadarbībā ar Gaujas nacionālā parka un Ķemeru nacionālā parka administrācijām rīkoja Gājputnu sagaidīšanas svētkus. Katrs pasākums pulcēja ap 200 dalībnieku, galvenokārt - ģimenes ar bērniem - kas tuvāk iepazinās ar putniem un iesaistījās dažādās putniskās darbībās.

Pasākumu mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību gājputniem un iesaistīt iedzīvotājus gājputnu atgriešanās reģistrācijā.

 

Radošā darbnīca. Foto: Daiga Segliņa

Gaujas nacionālajā parkā LOB viesojās Otrajās Lieldienās, 24. martā, Lieldienām veltītā pasākumā, kas notika pie Krimuldas baznīcas.

Pasākuma laikā LOB ornitologs Mārcis Tīrums iepazīstināja ar gājputniem un to reģistrācijas pētījumu, savukārt ornitologs Jānis Ķuze iepazīstināja ar šī gada nozīmīgāko gājputnu - melno stārķi.

Jaunākie putnu draugi varēja gan paši pārtapt par putniem sejas apgleznošanas darbnīcā, gan veidot, zīmēt, līmēt un krāsot gājputnus, ar kuriem kopā doties mājās.

Pasākuma laikā notika arī dažādas ar Lieldienu tradīcijām saistītas nodarbības, spēles un rotaļas, lielajā katlā tika krāsotas olas, draudzes Kafijas namiņā tika izrotāts "olu koks", gatavoti dzijas putni un baudīta tēja, kafija un sēkliņas.

Pasākumu rīkoja Gaujas nacionālā parka administrācija un LOB, atbalsta - Latvijas vides aizsardzības fonds.

 

Būrīšu gatavošanas darbnīca.
Foto: Kārlis Lapiņš

Ķemeru nacionālajā parkā Gājputnu sagaidīšanas svētki notika 30. martā, pie parka administrācijas ēkas "Meža māja".

Šajā dienā jebkurš varēja apgūt gan praktiskas, gan teorētiskas zināšanas par putniem, kā arī vienkārši pavadīt laiku dabā. LOB bija sagatavojusi izzinošas lekcijas par putnu atgriešanos un 2008. gada putnu - melno stārķi. Savukārt ornitologi Jānis Ķuze un Gaidis Grandāns vadīja vairākas putnu vērošanas ekskursijas "Meža mājas" apkārtnē.

Mazie pasākuma apmeklētāji kopā ar meistariem aktīvi darināja putnu būrīšus īpašā darbnīcā, lai dodoties mājup tos ņemtu līdzi un uzstādītu mežā vai savu māju tuvumā. Ja visi Gājputnu sagaidīšanas svētkos tapušie būrīši tiks izvietoti kokos, 110 putnu pāriem būs radīti jauni mājokļi. Mazie putnotāji ar lielu interesi piedalījās arī citās radošās darbnīcās: tematisku nozīmīšu un piespraužu gatavošanā, plastikas putnu figūriņu veidošanā un apgleznošanā un citās.

Gājputnu sagaidīšanas svētki deva apmeklētājiem iespēju redzēt klātienē pavasara putnus. Ornitologi mācīja ieklausīties un atšķirt putnu balsis un, iespējams, dažam apmeklētājam atklāja jaunu aizraušanos - putnu vērošanu.

Gājputnu sagaidīšanas svētkus Ķemeru nacionālajā parkā organizēja LOB ar Jūrmalas pilsētas domes un Ķemeru Dienas centra atbalstu.

 

 

Ilze Ķuze, ĶNP dabas izglītības un tūrisma daļa