Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Putnu migrācijas spēles - jauni izglītojoši materiāli latviešu valodā

Bezdelīga. Foto: Kriss Gommersāls
(Chris Gommersal/rspb-images.com).

Šajā pavasarī LOB ar Lielbritānijas Karaliskās Putnu aizsardzības biedrības (RSPB) atbalstu latviešu valodā adaptējusi divus jaunus metodiskos materiālus - bezdelīgas un baltā stārķa migrācijas spēles.

Spēles saistošā veidā stāsta par putnu migrāciju un šķēršļiem, kas putniem jāpārvar sava ceļojuma laikā. Spēļu galvenie uzdevumi ir izraisīt diskusiju par cilvēka ietekmi uz putniem un iespējām mazināt cilvēka radītos draudus, kā arī aicināt iesaistīties gājputnu reģistrācijā, ziņojot par pirmajiem gājputnu novērojumiem pavasarī.

"Putnu migrācija ir apbrīnojama dabas norise, tajā pašā laikā putniem tas ir nopietns pārbaudījums, jo daudzi no tiem garā un grūtā ceļojuma laikā iet bojā," norāda spēļu autors, RSPB starptautiskais izglītības eksperts Berijs Kūpers (Barrie Cooper). "Tas, ka bezdelīga pavasarī atgriežas ligzdot mūsu pagalmā tieši tajā pašā vietā, kur ligzdojusi pērn, nav uztverams kā ikdienišķa parādība. Šis putns ir veicis ļoti tālu ceļu un pārvarējis dažādas grūtības - vai tas patiesībā nav lielisks iemesls svētkiem?"

Spēles piemērotas skolotājiem un citiem vides izglītības speciālistiem darbā ar dažāda vecuma grupām.

Šī gada 2. aprīlī Ķemeru nacionālā parka (ĶNP) administrācijas ēkā "Meža māja" LOB rīkoja semināru skolotājiem, kura laikā iepazīstināja ar adaptētajām spēlēm un aicināja iesaistīties gājputnu reģistrācijā.

Semināra dalībniekiem baltā stārķa un bezdelīgas migrācijas spēles demonstrēja spēļu autors B. Kūpers. Viņš parādīja arī vairākas citas saistošas spēles par putniem, kuras nākotnē plānots adaptēt latviešu valodā. Semināra laikā klātesošie arī uzzināja vairāk par LOB īstenoto gājputnu reģistrācijas pētījumu un 2006. gadā uzsākto starptautisko gājputnu atgriešanās programmu "Dzīvais pavasaris" (Spring Alive - angļu valodā), un tika aicināti atbalstīt šos pētījumus un iesaistīt skolēnus ziņošanā par gājputniem.

Seminārā piedalījās vairāk nekā 30 dalībnieku, tostarp LOB Skolu programmā iesaistītie skolotāji un pārstāvji no Latvijas Dabas muzeja un ĶNP administrācijas.

Spēles bez maksas pieejamas ikvienam interesentam, kas strādā vides izglītības jomā. Ja vēlaties saņemt bezdelīgas un baltā stārķa migrācijas spēļu materiālus vai iesaistīties LOB Skolu programmā, lūdzu rakstiet: ilze@lob.lv.

 

Ilze Ķuze