Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ieklausies - Latvijā atgriežas lakstīgalas un dzeguzes

Dzeguze. Foto: Paulina Skoczilas

28. aprīlī Latgales pusē dzirdētas pirmās lakstīgalas. Vairākās Latvijas vietās šogad jau dzirdētas un redzētas arī dzeguzes. Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina iedzīvotājus ziņot par šīm un citām gājputnu sugām, kas atgriežas maijā.

Šodien lakstīgalas balsi Piedrujā dzirdējis Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) biedrs Pauls Matulis, savukārt Īdeņā un Nagļos - putnu vērotājs, interneta lapas "Putni Latvijā un pasaulē" veidotājs Agris Celmiņš.

Pirmie gājputni, piemēram, mājas strazds un lauku cīrulis, kas pārziemo Eiropas dienvidu daļā, pie mums kā ierasts atgriezās februārī un martā. Kamēr šie putni jau uzsākuši ligzdošanu, ceļā pie mums vēl ir griezes, svīres un vālodzes, kam jāceļo no tālās Āfrikas.

"Pirmie gājputni šogad Latvijā atgriezās ļoti agri, pateicoties labajiem laika apstākļiem februārī. Vēlāk gājputnu atgriešanās vilni apstādināja aukstais un lietainais marts, tādēļ vidēji gājputni šogad atgriezušies līdzīgi kā citus gadus," norāda LOB gājputnu atgriešanās pētījuma vadītājs Mārcis Tīrums. "Šogad īpaši agri atgriešanās rekordi reģistrēti vairākām putnu sugām. Piemēram, nacionālais putns - baltā cielava - pirmo reizi tika novērots 9. martā, Mērsraga jūrmalā. Savukārt gada putns - melnais stārķis uzstādīja jaunu rekordu, atgriežoties 11. martā Kazdangas apkārtnē."

LOB atkārtoti aicina iedzīvotājus iesaistīties gājputnu atgriešanās pētījumā un ziņot par dzeguzes, lakstīgalas, svīres, griezes un vālodzes pirmajiem novērojumiem internetā - http://www.lob.lv/lv/anketa_gputni.php.

Lai noskaidrotu faktorus, kas liek gājputniem atgriezties agrāk vai vēlāk, LOB svarīgs ir katrs novērojums. Tādēļ LOB aicina iedzīvotājus piedalīties šajā interesantajā un vienkāršajā pētījumā un ziņot par saviem pirmajiem gājputnu novērojumiem. Iegūtie dati ļauj ornitologiem spriest par putnu uzvedības pārmaiņām gadu gaitā, piemēram, klimata pārmaiņu rezultātā.

Datus par dzeguzi un svīri LOB iesniegs arī starptautiskajai gājputnu atgriešanās programmai "Spring Alive".

Gājputnu atgriešanās pētījumu LOB veic jau kopš 1996. gada, apkopojot un analizējot iedzīvotāju sniegtās ziņas par agrākajiem putnu novērojumiem. Iegūtos datus mēs salīdzinām ar iepriekšējo gadu datiem, lai iegūtu informāciju par pārmaiņām putnu migrācijā, kas var notikt, piemēram, klimata pārmaiņu ietekmē.

 

Sīkāka informācija par gājputnu sugām

Ilze Ķuze