Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Latvijā jauna putnu suga - pundurērglis

Šī gada 7. maijā Latvijā reģistrēta jauna putnu suga - pundurērglis Aquila pennata, palielinot mūsu valstī sastopamo putnu sugu skaitu līdz 337 sugām.

Putnu Daugavpils rajona Dvietes pagasta Būkus salas ciema apkārtnē novēroja ornitologs Edmunds Račinskis ar diviem kolēģiem, ornitologiem no Nīderlandes - Rūdu van Beusekomu un Robertu Kvaku.

Ornitologi no sākuma pamanīto putnu noturēja par melno kliju, taču, kad vēroja to ilgāk, nāca pie atziņas, ka tas ir pundurērgļa tumšās formas putns. Nīderlandes ornitologi, kas šos putnus bieži novērojuši Spānijā, apstiprināja šo faktu. Tika uzņemtas arī vairākas fotogrāfijas.

Agris Celmiņš, interneta lapas www.putni.lv veidotājs, norāda, ka spriežot pēc fotogrāfijās redzamās robotās spārna malas, novērotais pundurērglis visticamāk ir pieaugušais putns. Jāatzīmē arī, ka pundurērgļa konstatēšana Latvijā jau ilgāku laiku tika uzskatīta par iespējamu, jo šī putna areāls atrodas tuvu Latvijas robežai - Baltkrievijā ligzdo 25-40 pāri pundurērgļu.

Kā norāda www.putni.lv, pundurērglis Eiropā izplatīts Pireneju pussalā, Francijā, Balkānos un daļēji arī Austrumeiropā - Ukrainā, Krievijas DR daļā un Baltkrievijā. Ārpus Eiropas - ZR Āfrikā, Mazāzijā, Kaukāzā, Centrālāzijā un uz ZA līdz Mongolijai un Baikāla ezeram. DA virzienā sasniedz Indijas ziemeļu daļu. Sastopams arī pašos Āfrikas dienvidos un iespējams arī Namībijā. Pārsvarā ziemo Āfrikā uz dienvidiem no Sahāras, kā arī Āzijas dienvidos, it īpaši Indijā.

Ilze Ķuze

Pundurērglis. Foto: Edmunds Račinskis