Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Noslēgušās Hipo Torņu cīņas 2008

25. maija vakarā ar komandas "Skaidrie okulāri" - Valdis Ādamsons, Māris Jaunzemis un Arnis Zacmanis - uzvaru noslēdzās piektās Latvijas putnu vērotāju sacensības "Hipo Torņu cīņas 2008". Sacensības ar Hipotēku bankas finansiālu atbalstu organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Uzvarētāju komanda no Kuivižu torņa 24 stundu laikā novēroja 84 putnu sugas. "Esam pārsaluši un noguruši, bet ļoti apmierināti," atzīst komanda. "Slikto laika apstākļu dēļ gan vairāk var nosaukt tās putnu sugas, kas netika redzētas. Tomēr domājam, ka piereģistrējām maksimāli daudz sugu, no tām vairākas tika pamanītas tikai uz īsu brīdi un vienā eksemplārā. No interesantākajiem novērojumiem var izcelt dūņšņibīšus, priecēja arī pūkpīles."

Sacensību uzvarētāji - Māris Jaunzemis, Arnis Zacmanis un Valdis Ādamsons.
Foto: Mareks Matisons

Kategorijā "Interesantākais novērojums" uzvaru guva komanda "M-ērgļi" - Viesturs Vintulis, Jānis Ķuze, Pēteris Strautiņš un Māris Strazds. Komanda no Lubāna ezera Zvidzes torņa (Madonas rajons) 25. maijā novēroja īsknābja zosi. Zoss tika pamanīta svētdienas rītā plkst. 08:05. Tā uzturējās kopā ar aptuveni 80 baltpieres zosīm un vienu sējas zosi. Pa nakti zosu bars bija gulējis ezerā un no rīta lidoja ārā uz laukiem, pirmais to lidojumā pamanīja V. Vintulis. Kad bars nolaidās uz lauka, ar noteikšanu nebija problēmu, jo labi varēja redzēt galvenās pazīmes - mazo, tumšo galvu un rozā kājas, arī gaišo muguru.

Agris Celmiņš, interneta lapas "Putni Latvijā un pasaulē" veidotājs, norāda, ka īsknābja zoss Latvijā ir reta caurceļotāja, kas novērota tikai pavasara migrācijas laikā baros kopā ar baltpieres un sējas zosīm. Kopš 2003. gada, kad šī suga redzēta Latvijā pirmo reizi, novēroto putnu skaits ar katru gadu ir audzis. Tomēr jāatzīst, ka vienlaikus augusi putnu vērotāju aktivitāte un zināšanas šīs sugas noteikšanā. Torņu cīņu laikā redzētais putns ir piektais īsknābja zoss novērojums mūsu valstī šogad.

Atsaucoties organizētāju aicinājumam, nedēļas nogalē torņos viesojies un putnus vērojis 241 dabas draugs. Visdraudzīgākās komandas godu ieguva komanda "Himantopus himantopus" - Ivars Brediks, Mareks Kilups, Mārcis Tīrums, Mārtiņš Vimba, kuri Papes ezera tornī (Liepājas rajons) uzņēma 109 apmeklētājus.

Sacensību koordinators Jānis Ķuze atzīst, ka sacensības ļoti apgrūtināja sliktie laika apstākļi - vēsais laiks un spēcīgais vējš. Tomēr sacensību rezultāti, kas gan vidēji ir zemāki nekā citus gadus, esošajā situācijā vērtējami kā labi. Īpašs prieks par to, ka ar katru gadu pieaug apmeklētāju skaits torņos sacensību laikā - daudziem no šiem cilvēkiem tā bija lieliska iespēja pirmo reizi iepazīt putnus speciālistu pavadībā.

Sacensību uzvarētāji noslēguma pasākumā 25. maija vakarā, kas notika Ķemeros, "Meža mājā", saņēma tēlnieka Anda Egles veidotos kausus trīspirkstu dzeņa formā.

Sacensībās "Hipo Torņu cīņas 2007" pavisam piedalījās septiņas putnu vērotāju komandas - 27 dalībnieki. Sacensības notika tornī Kuivižos (Limbažu rajons), divos torņos pie Lubāna ezera (Madonas rajons), tornī pie Papes ezera (Liepājas rajons), tornī Kaltenē (Talsu rajons) un divos torņos pie Engures ezera (Tukuma un Talsu rajons).

Pagājušajā gadā "Torņu cīņās" ar 90 novērotām putnu sugām uzvarēja Burtnieku ezera putnu vērošanas torņa (Valmieras rajonā) komanda - Kārlis Millers, Guntis Graubics un Valdis Roze. Savukārt interesantākais novērojums bija no Papes ezera torņa (Liepājas rajons) novērotais baltvaigu zīriņš.

Latvijā pavisam sastopamas 337 putnu sugas, tai skaitā šī gada 7. maijā Latvijā pirmo reizi novērotais pundurērglis.

 

Ilze Ķuze

Papildu informācija:

  • Rezultāti - komandu novēroto putnu sugu saraksti (pirmajā lapā - komandu kopējie saraksti, otrajā - sugas, ko redzējuši 1-2 novērotāji), xls
  • Fotogalerija
  • Komandas un noteikumi
  •