Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

"Diena": izposta melnā stārķa ligzdu, lai varētu cirst mežu

Netālu no Slīteres nacionālā parka, Ventspils rajona Ances pagastā izpostīta melnā stārķa ligzda, 8. jūlijā raksta laikraksts "Diena".

Līdz šim nezināmo ligzdu šogad uzgāja zoologs Viesturs Vintulis, un tieši pēc mēneša, 5.jūlijā, šajā vietā ieradās melnā stārķa pētnieks ornitologs Māris Strazds, taču melno stārķu ligzda bija nogāzta un aizvākta. Vienīgās atstātās liecības bija daži ligzdas zari un divu melnā stārķa olu čaumalas. Šī vieta jau gatavota mežizstrādei - pie ozola bija izdzīta stidziņa un pats ozols appūsts ar krāsu - iezīmēts kā atstājamais koks, raksta "Diena".

Ornitologs Strazds laikrakstam pieļauj, ka melnā stārķa ligzda nogāzta, lai varētu cirst mežu, tomēr finansiāli izdevīga meža īpašniekam būtu bijusi arī mikrolieguma ierīkošana melnā stārķa ligzdošanas vietā.

Viņš norāda, ka, mērķtiecīgi iznīcinot pirmās grupas īpaši aizsargājamās sugas ligzdu, nodarīts būtisks kaitējums Latvijas interesēm, jo "melnais stārķis ir viena no sugām, par kuras saglabāšanu Latvijai ir visaugstākā starptautiskā atbildība". Turklāt, ierīkojot mikroliegumu vietā, kur ir šo īpaši aizsargājamo putnu ligzdas, mežsaimnieciskās darbības aprobežojumus meža īpašniekam kompensē valsts.

Šogad visām jaunatrastajām ligzdām bija iecerēts izveidot mikroliegumus. "Par konkrēto ligzdu nekas vēl nebija iesniegts viena iemesla dēļ - man to vajadzēja pārbaudīt," skaidro Strazds. Turklāt kompensācija par koksni tiktu aprēķināta pēc iepriekšējā gada koksnes cenām, kas pērn bija augstākas nekā šogad.

"Cilvēks, kura īpašumā atradās melnā stārķa ligzda, varēja saņemt par to naudu, nedarot neko, pat nesākot noformēt mežizstrādi. Tā vietā viņš izvēlējās mežu cirst un maksāt pats," saka Strazds.

Tā kā Latvijā ligzdo tikai ap 500 melno stārķu pāru, katras ligzdas zaudējums un līdz ar to ligzdošanai izlaists gads populācijai nodara lielu kaitējumu, laikrakstam skaidroja Strazds, norādot, ka šis ir jau trešais gadījums, kad cilvēki nodarījuši kaitējumu melnā stārķa ligzdām. Lai arī melnais stārķis ir Latvijā pirmās grupas īpaši aizsargājamā suga, par kuras iznīcināšanu vai dzīvotņu bojāšanu draud kriminālatbildība, līdz šim nevienā no abiem gadījumiem vainīgie netika sodīti.

Krimināllikuma 115.pants paredz, ka par reto vai izzušanas draudiem pakļauto dzīvnieku vai to dzīves vides iznīcināšanu vai bojāšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem vai ar naudas sodu līdz 120 minimālajām mēnešalgām.

"Ministru kabineta noteikumi paredz, ka vainīgajai personai turklāt arī jāmaksā zaudējumi, kas nodarīti pašai sugai, šo summu aprēķinās Ventspils reģionālā vides pārvalde," laikrakstam sacīja Slīteres nacionālā parka administrācijas direktore Dace Sāmīte.

Zaudējumi jāatlīdzina 80 minimālo mēnešalgu apjomā, līdz ar to šajā gadījumā vainīgajam nāksies šķirties no 12 800 latu. Tiesa, tā kā melnā stārķa perējumā bija divas olas, iespējams, šī summa vēl jādubulto. Slīteres nacionālā parka administrācijas rīcībā esot informācija, kurš ir zemesgabala īpašnieks, taču "Dienai" Sāmīte viņa vārdu neatklāja, "jo tas nebūtu korekti un mēs konkrēti nezinām, vai viņš ir vainīgs".

Slīteres nacionālais parks par konstatētajiem postījumiem noformējis pārbaudes rakstu un lietas dokumentus nosūtījis Valsts vides dienestam un Ventspils reģionālajai vides pārvaldei, lai tā aprēķinātu valstij nodarītos zaudējumus. Tāpat par pārkāpumu ziņots Ventspils rajona policijas pārvaldei, lai tā meklētu vainīgo un sauktu viņu pie atbildības.