Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Kā uzbūvēt ligzdas pamatni baltajam stārķim

Ja vēlaties uzzināt, kā paša spēkiem uzbūvēt ligzdas pamatni baltajam stārķim, jums palīdzēs nesen iznākusi brošūra "Balto stārķu ligzdu pamatnes".

Brošūru sagatavojušas Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Dabas aizsardzības pārvalde, izdevums pieejams bez maksas LOB birojā.

Kā noskaidrojuši ornitologi, Latvijā ligzdo ap 10 000 pāru balto stārķu. Mēs varam būt lepni, ka mūsu valstī mīt tik daudz šo putnu, kas citviet Eiropā atrodas uz izmiršanas robežas intensīvās lauksaimniecības dēļ.

Pagājušā gadsimta sākumā lielākā daļa balto stārķu mūsu valstī ligzdoja uz cilvēka liktām pamatnēm, piemēram, ratu riteņiem. Pašlaik lielākā daļa ligzdu (60% no kopējā skaita) atrodas uz tālruņa un elektropārvades līniju balstiem, ka nereti apdraud pašus stārķus un arī cilvēkus.

Brošūra "Balto stārķu ligzdu pamatnes" Jums sniegs padomus, kā uzbūvēt ligzdas pamatni - uz mājas jumta, kokā vai uz staba, lai piesaistītu baltos stārķus Jūsu mājām vai veicinātu to pārcelšanos no ligzdas elektrības stabā uz drošāku mājvietu.

Brošūras sagatavošanā izmantoti Polijas dabas draugu biedrības "pro Natura" ieteikumi balto stārķu ligzdu pamatņu būvēšanā. Šī organizācija Polijā pēdējos divdesmit gados izvērsusi plašu balto stārķu saglabāšanas programmu, tai skaitā izvietojot vairākus tūkstošus ligzdu pamatņu.

 

Ilze Ķuze