Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Melno stārķu jaunuļus piemeklējis bads

Šogad Latvijā novēroti vairāki neveselīgi melno stārķu jaunuļi, 1. septembrī ziņo laikraksts "Diena". Ornitologs Māris Strazds pieļauj, ka melnajiem stārķiem šogad pietrūkst pamatbarības - zivju. Strazda rīcībā nonākušas ziņas par vismaz sešiem cilvēku novērotiem melnā stārķa mazuļiem, kas izturējušies sugai neatbilstoši - nereaģējuši uz cilvēka klātbūtni.

Madonas rajonā esošās medību saimniecības "Viesakas" saimnieci Guntu Cunsku pagājušajā trešdienā cilvēki no Alūksnes ezera puses informēja par sētā ienākušu jaunu melno stārķi. Kad putns nogādāts "Viesakās", atklājies, ka tas ir ļoti novārdzis - kauli un āda. Arī Rīgas Zooloģiskā dārza filiālē "Cīruļi" Kalvenē nonācis kāds Liepājas rajonā atrasts ļoti novārdzis melno stārķu jaunulis, taču to neizdevās glābt un putns nomiris.

Strazds pieļauj, ka melnajiem stārķiem šogad pietrūkst pamatbarības - zivju, tādēļ tie meklē visu pieejamo, pat cilvēka tuvumā. Viņš arī stāsta, ka jaunie putni novēroti arī citviet, piemēram, Mērsraga pusē, arī Vecpiebalgas pagastā.

"Acīmredzot upēs trūkst zivju, kāpēc - to ir grūti pateikt," stāsta ornitologs, taču pieļauj, ka "problēma daudzviet Latvijā ir tā, ka būtiski atšķiras tas, cik daudz neregulētajās upēs un pārraktajos grāvīšos ir ūdens. Ja nav ūdens, nav arī zivju."

Strazds gan neizslēdz iespēju, ka melnos stārķus piemeklējusi kāda slimība.

"Putnam nebija nekādu krūšu muskuļu, tikai kauli, tas bija ļoti vārgs. Arī spārni nolaisti, kas ir pazīme, ka putnam nav labi ar veselību," par viņas gādībā nonākušo melno stārķi vēsta Cunska. Putnu iecerēts drīzumā nogādāt Rīgas Zooloģiskajā dārzā, taču cerības, ka putns izdzīvos, ir nelielas - putns ir tik vārgs, ka pats vairs neēd.

Strazds lūdz par līdzīgiem novērojumiem ziņot Latvijas Ornitoloģijas biedrības mājaslapā sadaļā "Melnais stārķis - gada putns", aizpildot anketu. Patlaban vairākums melno stārķu jau devušies ceļā uz ziemošanas vietām Āfrikā.