Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Eiropas Putnu vērošanas dienu 2008 rezultāti

2008. gada 4. un 5. oktobrī jau četrpadsmito gadu Latvijā notika starptautiskās putnu vērošanas dienas. Līdz pirmdienas, 6. oktobra plkst. 12:00 Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) saņēmusi ziņojumus par novērotiem 105110 putniem no 159 sugām. Putnus nedēļas nogalē vērojuši 435 putnu draugi - gan individuāli, gan dodoties LOB un īpaši aizsargājamo dabas teritoriju rīkotās putnu vērošanas ekskursijās.

Vislielākajā skaitā šogad novērotas žubītes - 19919, mājas strazdi - 14098 un dzērves - 7514 putnu.

Interesantākie novērojumi šajās dienās ir Edgara Lediņa un Daigas Kļanskas 4. oktobrī Lapmežciema jūrmalā novērotais lielais zīriņš (otrs vēlākais novērojums rudenī) un Gunta Graubica pie Salacgrīvas novērotā meža stērste (pēc www.putni.lv ziņām) - tikai 6 novērojums Latvijā. Putnu vērošanas dienu laikā reģistrēts arī iespaidīgs lielo balto gārņu skaits - LOB saņēmusi 12 ziņojumus par 637 putniem. Diemžēl garstilbis putnu vērošanas dienu laikā netika pamanīts.

Visbiežāk saņemti ziņojumi par labi pazīstamām un bieži sastopamām putnu sugām - pelēko vārnu (75 ziņojumi), lielo zīlīti (70 ziņojumi) un sīli (63 ziņojumi).

Ziemeļvidzemes bisofēras rezervātā 38 putnu vērotāji pulcējās ekskursijā uz Sedas purvu sestdien, 4. oktobrī.

Šogad putnu vērošanas dienās piedalījās 30 Eiropas valstis. Īpaši jāatzīmē, ka kaimiņos, Igaunijā, pasākuma laikā reģistrēta jauna putnu suga šajā valstī - alpu svīre Apus melba.

Šogad starptautisko putnu vērošanas dienu laikā LOB aicināja ikvienu doties dabā, novērot putnus un par saviem novērojumiem ziņot LOB, zvanot un sūtot e-pastus. Svētdien, 5. oktobrī plkst. 17:00 apkopoto informāciju par Latvijā novēroto putnu un sugu skaitu, kā arī dalībnieku skaitu LOB nosūtīja Eiropas Putnu vērošanas dienu 2008 koordinatoriem, Slovākijas Putnu aizsardzības biedrībai.

4. un 5. oktobrī 12 bezmaksas putnu vērošanas pasākumus rīkoja Latvijas Ornitoloģijas biedrība un piecas īpaši aizsargājamo teritoriju administrācijas - Gaujas nacionālais parks, Ķemeru nacionālais parks, Slīteres nacionālais parks, Teiču dabas rezervāts un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts.

Liels paldies visiem, kas šajās dienās ziņoja par novērotiem putniem, un plašsaziņas līdzekļiem, kas izplatīja aicinājumu! Īpaši pateicamies arī putnu vērošanas pasākumu vadītājiem - Andrim Avotiņam, Agnim Bušam, Gaidim Grandānam, Helmutam Hofmanim, Jānim Ķuzem, Edgaram Lediņam, Aldim Liepiņam, Ruslanam Matrozim, Irisai Mukānei un Antrai Stīpniecei! Paldies arī brīvprātīgajiem ziņojumu pieņēmējiem LOB birojā - Laurai Jukāmei, Līvai Jukāmei, Viesturam Ķerum un Ritvaram Rekmanim!

 

Papildu informācija:

  • Eiropas Putnu vērošanas dienu 2008 rezultāti , Slovākijas Putnu aizsardzības biedrības interneta lapa: http://www.vtaky.sk/ebw08.html (Par Latviju šeit iekļauta informācija, kas saņemta 5. oktobrī līdz plkst. 17:00, piedaloties Ātrajā ziņošanā (Rapid Information Action).)

  • Novēroto putnu sugu saraksts (xls)

     

    Ilze Ķuze, Eiropas Putnu vērošanas dienu koordinatore Latvijā

  •