Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Melnā stārķa radošo darbu konkurss bērniem "Salidosim, draugi!"

Bērnu žurnāli "Spicīte" un "Spicā" kopā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību šovasar izsludināja radošo darbu konkursu, kas veltīts Latvijas gada putnam - melnajam stārķim. 24. oktobrī plkst. 12:00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks konkursa dalībnieku darbu izstāde un apbalvošana. Lai saņemtu brīvbiļeti, nāciet uz pasākumu ar savu melnā stārķa modeli!

Sadarbojoties ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību, bērnu žurnāli "Spicīte" un "Spicā" šovasar izsludināja radošo darbu konkursu "Melnā stārķa konkurss - salidosim, draugi!" Lai tajā piedalītos, bērniem no dažādiem materiāliem bija jāpagatavo melnā stārķa modelis, vēlams - dabiskā lielumā.

24. oktobrī plkst. 12:00 Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Kurzemes zvejnieku ciemā norisināsies konkursa darbu izstāde un uzvarētāju apbalvošana. Ieejas biļete - līdzatnestais melnā stārķa modelis. Pasākuma laikā bērni varēs aplūkot melnā stārķa modeļu izstādi un piedalīties konkursos.

Pasākumā piedalīsies arī Latvijā pazīstami ornitologi - Māris Strazds un Viesturs Ķerus, kuri bērniem stāstīs par melnā stārķa paražām, atbildēs uz jautājumiem, kā arī rīkos putnu konkursu.

Melno stārķu Latvijā kļūst arvien mazāk. Iemesli tam ir dažādi, piemēram, barības trūkums. Taču daudzas melnā stārķa ligzdas iet bojā cilvēku dēļ - reizēm tiek nozāģēts mežs, kurā stārķis ligzdo, reizēm cilvēki izdomā "apmeklēt" stārķa ligzdu ligzdošanas laikā un tā rezultātā putni ligzdu pamet un vairs tajā neatgriežas. Lai atgādinātu cilvēkiem par šo interesanto putnu un briesmām, kas to apdraud, Latvijas putnu pētnieki izvēlējušies melno stārķi par 2008. gada putnu.

Konkursu organizē žurnāli "Spicīte", "Spicā" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība, atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

 

Agnese Ērgle, žurnāls "Spicīte",

agnese@spica.lv

 

Aicinām iepazīties ar konkursa darbiem

Marks Žubulis raksta: "Man sanāca trīs melnie stārķi. Tos mēs taisījām no tā, kas palika pāri no remonta vecmāmiņas mājā. Tur ir celtniecības putas, tapešu atlikumi, utt. Melnie stārķi Latvijā ir tikai daži. Tos sauc arī par gandriem. Melnie stārķi dzīvo mežā, vecos kokos. Tie ir mazāki par baltajiem stārķiem. Es laikam nevienu dabā tādu neesmu redzējis, bet pēc fotogrāfijām mēģināju uztaisīt. Nosūtu jums fotogrāfijas."

 

Agneta Ragauska (6 gadi) no Rīgas raksta: "Vasarā es dzīvoju pie vecmāmiņas laukos. Šeit ir daudz balto stārķu. Vienu dienu pie mājām staigāja 21 stārķis! Melno stārķi es vēl neesmu redzējusi. Lai izgatavotu savu stārķi palīgā lūdzu vecmāmiņu. Mans stārķis ir gatavots no drēbes. Tas ir piepildīts ar vati. Ārpusē aplīmēts ar papīriem un nokrāsots ar ūdenskrāsām. Es uzzināju, ka Melnā stārķa ligzda atrodas mežā, lielā kokā. Stārķis barību meklē ūdenī. Mans stārķis arī atrodas pie ūdens. Stārķi ziemu pārziemo Āfrikā. Es arī došos uz Rīgu un iešu bērnu dārzā."

 

Anna Lūse no Rīgas ir pagatavojusi lidojošu melnā stārķa modeli.

 

Konkursā piedalījās arī Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas pirmsskolas grupiņa.

 

Ogres bērnudārza "Dzīpariņš" 5. grupiņas bērni raksta: "Tagad mēs visi zinām, ka Latvijā dzīvo ne tikai baltie stārķi, bet arī viņu brāļi - melnie stārķi. Tā kā melnie stārķi ligzdas taisa mežā, klusās vietās tālu no cilvēkiem, tās izdodas redzēt tikai putnu pētniekiem. Viņi tos ir arī nofotografējuši, lai mēs visi varētu priecāties par šiem retajiem putniem."

 

Elīna Moča (6 gadi) un Edgars Kušņikovs (10 gadi) no Jelgavas stāsta: "Mūsu stārķa paliknis ir no loga palodzes, kājas no bērnu gultiņas redelēm. Galveno rāmi tētis izlocīja no caurules, bet knābis ir no vecā drēbju pakaramā. Spalvas mēs izgriezām no melna un balta krepapīra. Mēs ļoti centāmies, lai mūsu stārķis būtu kā īsts!"

 

Frančeskas Mežeckas (6 gadi) no Rīgas mākslinieciskais melnais stārķis.

 

Montas Lilijas (7 gadi) un Dārtas (11 gadi) Olekšu no Ogres rajona stāsts ir šāds: "Mēs ieraudzījām konkursu un uzreiz gājām uz šķūni. Melno stārķi taisījām no siena, un kad mēs pabeidzām, mamma neticēja, ka mēs tik skaistu varējām uztaisīt. Melno stārķi dzīvē neesam redzējušas, taču baltie stārķi ir bieži viesi mūsu pagalmā."