Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Latvijā novērota jauna putnu suga - sārtā kaija

Putnu vērotāju interneta lapa www.putni.lv ziņo, ka šī gada sākumā Latvijā reģistrēta jauna putnu suga - sārtā kaija Rhodostethia rosea. Vienu pieaugušu putnu 18. janvārī Engures ostā (Tukuma rajonā) nofotografējis R. Rēķis (fotogrāfijas apskatāmas www.putni.lv), tajā brīdi vēl nezinot par novērotā putna īpašo statusu. Putnu vērotāji attēlus ar sārto kaiju pamanīja interneta lapā www.fotoblog.lv un, pēc sazināšanās ar fotogrāfiju autoru, guva apstiprinājumu aizdomām, ka Latvijā novērota jauna putnu suga. Šobrīd mūsu valstī sastopamo putnu sugu skaits pieaudzis līdz 338 sugām.

Interneta lapas www.putni.lv veidotājs Agris Celmiņš norāda, ka sārtās kaijas ieceļošana bija paredzama, jo ik pa brīdim kāda tiek manīta kaimiņos, piemēram, Zviedrijā ir 19 novērojumi un Somijā - 7. Sārtās kaijas manītas arī Lietuvā un Igaunijā - šeit pēdējais novērojums bijis pavisam nesen, pagājušā gada 4. decembrī.

A. Celmiņš gan atzīst, ka sārtā kaija netika iekļauta www.putni.lv izveidotajā 50 Latvijā sagaidāmo putnu sugu sarakstā, jo daudzu citu putnu sugu novērošana tika uzskatīta par ticamāku. Turklāt sārtās kaijas ligzdo daudz tālāk nekā citas sagaidāmās sugas - Austrumsibīrijas tundrā, Kanādas ziemeļos, daži pāri arī Grenlandē.

LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus atzīst, ka šis gadījums kārtējo reizi parāda to, ka vērtīgus novērojumus var veikt ne tikai profesionāļi, bet arī cilvēki, kam dabas vērošana un fotografēšana ir tikai vaļasprieks.

LOB aicina ikvienu dabas draugu dalīties informācijā par saviem novērojumiem. Nesen LOB un Latvijas Dabas fonda izveidotajā interneta lapā www.dabasdati.lv var ziņot par visiem, pat visparastākajiem, putnu novērojumiem. Lapā ir iespēja augšupielādēt arī fotogrāfijas, kas var palīdzēt atpazīt putnus, ja novērots kas neparasts.

 

Ilze Ķuze