Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Meklējam brīvprātīgos!

LOB aicina pieteikties brīvprātīgos projekta "Dzīvais pavasaris" popularizēšanai Latvijas skolās šī gada martā un aprīlī. Nodrošināsim ar apmācību un izglītojošiem materiāliem. Zvaniet - 28632314 vai rakstiet - ilze@lob.lv, programmas koordinatorei Ilzei Ķuzei.

Programma "Dzīvais pavasaris" (Spring Alive - angļu val.) katru pavasari aicina Eiropas iedzīvotājus interneta lapā www.springalive.net ziņot par četru gājputnu sugu - baltā stārķa, bezdelīgas, dzeguzes un svīres - pirmo novērojumu. Tas var būt gan redzēts, gan - dzeguzes gadījumā - dzirdēts putns.

Piedalīties ir ļoti vienkārši, jo jāziņo tikai par tām sugām, kuras pazīst. Un tā var būt kaut vai viena suga, piemēram, balto stārķi mācēs atpazīt ikviens Latvijas iedzīvotājs. Turklāt - interneta lapā visa informācija ievietota latviešu valodā!

Iedzīvotāju sniegtie dati ir ļoti nozīmīgi - vienkārši novērojumi, ko izdarījis liels skaits cilvēku, ir lielisks informācijas avots par to, kā putni migrē un kādas ir pārmaiņas un īpatnības to ceļojumos ik gadus. Pateicoties šiem datiem, ornitologi var uzzināt, kā gadu no gada mainās putnu atlidošanas datumi, un novērtēt, kā gājputnus ietekmē dažādi faktori, piemēram, klimata pārmaiņas.

Programmas "Dzīvais pavasaris" galvenā auditorija ir ģimenes un bērni, kas tiek uzrunāti ar skolu starpniecību. Piemēram, pagājušajā gadā programmā piedalījās 63 Latvijas skolas, pārstāvot visus mūsu valsts rajonus. No Latvijas pavisam tika saņemti 2884 gājputnu novērojumi, kas mūs ierindoja piektajā vietā Eiropā pēc iesniegto novērojumu skaita.

Pērn no Latvijas visbiežāk ziņots par balto stārķi - 1111 novērojumu, kam seko dzeguze (814) un bezdelīga (769), savukārt vismazāk ziņojumu saņemts par svīri - 196 novērojumi. Viens no galvenajiem svīres zemā novērojumu skaita iemesliem ir tas, ka ne visi pazīst un māk noteikt šo putnu. Tādēļ šogad pievēršam īpašu uzmanību līdzīgo sugu - bezdelīgas, svīres un čurkstu - noteikšanai.

Savukārt Eiropā pavisam saņemti vairāk nekā 56 tūkstoši gājputnu novērojumu, un visvairāk gājputnu novērojumu reģistrēts Itālijā - vairāk nekā 15 000 ziņojumu.

Apkopojot rezultātus, akcijas koordinatori norāda, ka pagājušajā pavasarī pirmie gājputni redzēti ļoti agri. Piemēram, Eiropas centrālajā daļā (Polijā, Vācijā un Slovākijā) atsevišķi baltie stārķi piereģistrēti jau februārī. Parasti šajās valstīs baltie stārķi atgriežas marta sākumā. Tomēr kopumā "Dzīvā pavasara" dati rāda, ka vidējie atgriešanās datumi 2008. gadā bija dažas dienas vēlāki nekā iepriekš. Piemēram, Īrijā dzeguzes vidēji atgriezās 5 dienas vēlāk un bezdelīgas - 3 dienas vēlāk. Polijā baltie stārķi atgriezās vidēji 7 dienas vēlāk un Krievijā - 10 dienas vēlāk.

Palīdzi mums popularizēt šo vienkāršo un interesanto programmu Latvijas skolās!