Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Fotovakars 2009

Šī gada 14. februārī LOB telpās, lai satiktos un dalītos pieredzē, jau septīto gadu pēc kārtas pulcējās dabas fotogrāfi. Vakara centrālā ass kā vienmēr bija fotoattēlu prezentācijas, kur līdzās veiksmīgāko bilžu demonstrēšanai tiek rādīti arī tādi attēli, kas iezīmē dažādus dabas fotografēšanas procesa aspektus un rosina fotogrāfu diskusiju. Šogad ar prezentācijām uzstājās 12 fotogrāfi.

Fotovakara laikā notiek arī neformāla sacensība, kurā vakara dalībnieki balso par labākajām bildēm astoņās tēmās, kā arī izvēl vakara fotogrāfu, kas kolēģu skatījumā demonstrējis iespaidīgāko sniegumu kopumā. Par vakara fotogrāfu šogad izvēlēts Agris Krusts, kura prezentācija atzīta kā kopumā iespaidīgākā.

Atsevišķu fotoattēlu vērtējumā tēmā „putni” vienādi augstu tika novērtēti vienlaikus trīs attēli - Jāņa Ķuzes jūras ērgļi un Otara Opermaņa žubīšu pāra attiecību mirklis un Bulgārijā fotografēts mājas apogs. Par labāko bezmugurkaulnieku bildi atzīta Uģa Piterāna fotografētā muša uz sārtas iespaidīgi „liesmojošas” sūnu audzes fona.

Vispārliecinošāk novērtētā fotogrāfija, kam savā tēmā bija pat sešas reizes vairāk punktu nekā otrās vietas ieguvējai, bija Daigas Možeikas zebiekste, kas uzvarēja tēmā „zvēri”. Šī attēla augsto vērtējumu acīmredzami veicināja arī dabas pazinēju apzināšanās, ka bildē noķertais mirklis ar izcili kustīgo dzīvnieciņu brīdī, kad tas uz dažām sekundēm „izniris” no sniegapakšas, savvaļas apstākļos ir ļoti grūti sasniedzams mērķis. Patiesības labad jāpiebilst, ka klātesošie zooloģijas speciālisti nebija 100% pārliecināti vai nobildētais dzīvnieciņš ir zebiekste vai sermulis, jo svarīgākā pazīme – astes gals bija paslēpta zem sniega un arī identificēšanā nozīmīgais dzīvnieka auguma izmērs bija grūti nosakāms.

Kategorijā „citi dzīvnieki” konkurence bija salīdzinoši maza, cīņai notiekot starp divu sugu varžu un divu sugu čūsku bildēm, no kurām lielāku atzinību ieguva Uģa Piterāna fotografētā gludenā čūska, kas, iespējams, pie kāda punkta tika arī tādēļ, ka tā ir mūsu valstī ļoti reti sastopams dzīvnieks.

Augu tēmā, kurā papildus bija iekļauti arī tādi organismi kā sēnes un ķērpji, par labāko atzīts Uģa Piterāna makro fotoattēls ar sūnu sporogoniem sniegā. Andra Soma fotografētais neparastais skats, kur saule vienotā gaismu spēlē iesaistījusi lāstekas un klinti, novērtēts kā labākā ainava. Tēmā „dabas raksti” visvairāk balsis ieguva Andra Soma bilde ar burtnieka Ezera viļņa galotni. Astotajā tēmā – „citas” šogad neviena bilde īpaši izcelta netika.

Fotovakara būtība ir pieredzes apmaiņa – bildēšanas procesa, jaunu vēsmu, dažādu knifu, tehnisku sīkumu un aparatūras apspriešana, kā arī veiksmju un neveiksmju atrādīšana un apstāstīšana kolēģiem. Jāpiezīmē, ka šis pasākums vēsturiski attīstījies tā, ka uz to aicinātajiem saistība ar dabas fotografēšanu kombinējas ar padziļinātām zināšanām par pašiem dabas objektiem. Tādēļ vairums pasākuma dalībnieku vai nu pašlaik vai agrāk ir strādājuši kādā dabas aizsardzības vai dabas izpētes jomā, taču patīkami, ka pēdējos gados aizvien vairāk pievienojas arī citu profesiju pārstāvji, kam dabas iepazīšana fotografējot ir nozīmīgs vaļasprieks.

Pasākumā demonstrēto fotogrāfiju tehniskā, mākslinieciskā un saturiskā izpildījuma līmenis tādās dabas tēmās kā putni un kukaiņi ar katru gadu strauji pieaug, un tas liecina par Latvijas dabas fotogrāfijas attīstību. Šajā ziņā acīmredzami veicinoša loma ir fotovakara ietvaros organizētajai neformālajai sacensībai, kas ļauj fotogrāfiem savus attēlus salīdzināt ar kolēģu sniegumu un uzzināt viņu vērtējumu par saviem darbiem. Tomēr jāatzīmē arī, ka Latvijas dabas fotogrāfijā ir vēl daudz diezgan nabadzīgi nosegtu tēmu, kam nākamajos gados būtu jāpievērš lielāka uzmanība, piemēram, savvaļas augu fotografēšanai.

Fotovakaros nereti tiek apspriesta arī dabas fotografēšanas ētika. Līdz šim galvenokārt tiek skarti jautājumi par to, ka fotogrāfa rīcībai vienmēr vajadzētu būt tādai, kas nenodara kaitējumu fotografētajiem objektiem, kā arī par godīgu atklātību, fotoattēlus publicējot vai demonstrējot, norādīt, kuri attēli fotografēti savvaļas apstākļos un kuri attēlo nebrīvē turētus dzīvniekus.

Šā gada fotovakars, visticamāk, ir pēdējais, kas notika LOB telpās, jo nelielās telpas ierobežo iespējas palielināt dalībnieku skaitu – un to palielināt ir ļoti nepieciešams, jo ar katru gadu paradās jauni dabas fotogrāfi, kas uz pasākumu noteikti būtu uzaicināmi. Pēc pasākuma tā organizētāji apsprieda arī turpmāko attīstītību. Tika pārrunāts, ka būtu mērķtiecīgi jāvirzās uz dabas fotogrāfu organizācijas izveidošanu un ka ar vienu fotovakaru gadā nepietiek. Kā pirmais pasākums papildus fotovakaram iecerēts dabas fotografēšanas plenērs šā gada augustā. Par šā pasākuma detaļām informācija sekos vēlāk.

 

Viesturs Lārmanis

 

Vakara fotogrāfs

 

Vakara fotogrāfa godu ieguva Agris Krusts.

Lielā tilbīte. Foto: A. Krusts.

Somija, Kuusamo apkārtne, 19.06.2008.

A. Krusts: "Tas bija mans pirmais putnu fotografēšanas brauciens ārpus Latvijas. Vairāk gan paskatīties potenciālās putnu vietas un atpūsties no darba."

Tehnika: Canon 1D Mark III kamera ar EF 600/4 objektīvu, fotografēts no automašīnas.

 

Gaišais šņibītis. Foto: A. Krusts.

Mērsrags, 14.09.2008

A. Krusts: "Gandrīz katras brīvdienas, kad bija piemērots laiks, vasaras otrajā pusē braucu uz Kolku ar mērķi tikt pie bridējputnu bildēm. Šī bilde ir tapusi atpakaļceļā no Kolkas."

Tehnika: Canon 1D Mark III kamera ar EF 600/4 objektīvu un 1.4 telekonvertoru.

 

Upes tilbīte. Foto: A. Krusts.

Kolka, 05.05.2008

A. Krusts: "Viena no retajām pagājušā gada bridējputnu bildēm Kolkā."

Tehnika: Canon 1D Mark III kamera ar EF 600/4 objektīvu.

 

Labākie darbi 2007. gadā

Labākā fotogrāfija kategorijā "Putni" - jauns jūras ērglis. Foto: Jānis Ķuze

Orenīšu dīķi, 12.10.2008.

Tehnika: Canon EOS 1D Mark III kamera ar 300mm 2.8 objektīvu.

 

Labākā fotogrāfija kategorijā "Putni" - žubītes pirms pārošanās. Foto: Otars Opermanis

Jumprava (Ogres raj.) 03.05.2008.

O. Opermanis: "Viens no neparedzamajiem kadriem. Dārzā fotografēju zvirbuļus, kas cēla ligzdu, tad pēkšņi tuvumā norisinājās šis sižets. Bija dūmaka, pats nezinu, kāpēc biju uzstādījis 2000 sd, kas ļāva noķert šo momentu."

Tehnika: Canon 350D kamera ar 400/5,6 objektīvu.

Uzstādījumi: 2000 sd, 400 ISO, 5,6, fotografēts no rokas.

 

Labākā fotogrāfija kategorijā "Putni" - mājas apogs. Foto: Otars Opermanis

Pazardzik apkārtne, Bulgārija, 02.07.2008.

O. Opermanis: "Apmācies rīts ļāva fotogrāfēt mājas apogus, kas parasti ir aktīvi naktī, labākajā gadījumā - krēslā. Pamanīju, ka apogs ielidoja pamestā šķūnī, tuvojos no otras puses, bet savlaicīgi ieraudzīju, ka esmu jau pamanīts... Bilde sākotnēji domāta prezentācijām, bet prieks, ka citi to novērtē arī vienkārši kā "bildi"."

Tehnika: Canon 350D kamera ar 400/5,6 objektīvu.

Uzstādījumi: 250 sd, 400 ISO, 5,6, fotografēts no rokas.

 

Labākā fotogrāfija kategorijā "Bezmugurkaulnieki" - muša "liesmās".
Foto: Uģis Piterāns

Ogres Zillie kalni, izcirtuma malā, 30.03.2008.

U. Piterāns: "Kā vienmēr ļoti neplānots kadrs, jo sākotnēji bildēju tikai sūnu sporogonus, taču tad ievēroju, ka tur sēž arī maza mušiņa, ko tad sanāca tīri veiksmīgi iekombinēt tajā sporogonu biezoknī. Pašam bilde ļoti patīk, jo ir viena no retajām, kurai vairāk ir tieši mākslinieciskā vērtība nekā dokumentālā, kas, manuprāt, ir galvenais mērķis, uz ko dabas fotogrāfijā būtu jātiecas - maksimāli apvienot māksliniecisko bildes vērtību ar dokumentālo pusi."

Tehnika: Panasonic DMC-FZ20 kamera ar pieksrūvētu binokulāra "objektīvu".

 

Labākā fotogrāfija kategorijā "Zvēri" - zebiekste. Foto: Daiga Možeika

Nacionālais Botāniskais dārzs Salaspilī, 08.01.2009.

D. Možeika: "Apmeklējot Botānisko dārzu jau vairākus gadus, zebieksti šajā teritorijā sastapu pirmo reizi. Vispirms sniegā pamanīju dīvainas "taciņas" un aliņas. Tad celma dobumā pamanīju kustamies zebieksti. Kamēr sagatavojos fotografēšanai, viņa pamanīja arī mani. Ievērojot to, ka uzvedos mierīgi un klusi viņu vēroju, arī zebiekste izrādīja interesi par mani un vairākkārt strauji mainīja vietu no dobuma uz aliņām, katru reizi paceļot galvu citā. Skaistajā saulainajā ziemas dienā man veicās, jo izdevās sastapt šo draudzīgo, zinātkāro un izveicīgo dzīvnieciņu."

Tehnika: Canon EOS 5D kamera, Sigma 80 - 400 objektīvs.

 

Labākā fotogrāfija kategorijā "Citi dzīvnieki" - gludenā čūska. Foto: Uģis Piterāns

Bažu purvs, Slīteres nacionālais parks, 12.07.2008.

U. Piterāns: "Diezgan ilgi gaidīts kadrs, jo gludeno čūsku ir gribējies nofotogrāfēt kopš brīža, kad iegādājos fotoaparātu. Katru gadu tam tiek dota viena iespēja - LU Bioloģijas fakultātes 1. kuras studentu lauku prakses ietvaros notiekošā "Lielā pārgājiena" laikā. Viena no šī pārgājiena "odziņām" ir gludeno čūsku atrašana, jo Bažu purvs ir viena no retajām pastāvīgajām gludenās čūskas atradnēm. Pirmajos divos gados tikt pie bildes dabiskā vidē diemžēl neizdevās, nākamajos divos gados čūskas netika redzētas, taču 2008. gada pārgājiens beidzot bija veiksmīgs, jo kopumā tika redzētas vismaz astoņas čūskas un divas no tām man izdevās arī nofotogrāfēt to dabiskajā biotopā. "

Tehnika: Canon EOS 400D kamera ar EF-S 60mm f2.8 objektīvu.

 

Labākā fotogrāfija kategorijā "Augi" - sūnas sporogoni ziemā. Foto: Uģis Piterāns

Ogre, Ogres zilie kalni, 24.03.2008.

U. Piterāns: "Bilde uzņemta pēdējā sniega laikā, kad veiksmīgi izdevās atrast egles stumbra piekājē no sniega izlīdušus sūnas sporogonus, kas mani piesaistīja ar savu interesanto formu. "

Tehnika: Panasonic DMC-FZ20 kamera ar pieksrūvētu binokulāra "objektīvu".

 

Pirmā vieta kategorijā "Ainavas" - starojošās lāstekas. Foto: Andris Soms

Lībiešu Upuralas Svētupes krastā (Limbažu raj.), 28.01.2007.

A. Soms: "Ziemā Lībiešu Upuralas, pieturoties ilgākam salam, aizvelk sev priekšā lāsteku aizkaru. Ir arī citas šīs tēmas bildes. Taču šo vietu saule apspīd tikai pēcpusdienā. Un tad vēl vajag to pašu jau pieminēto salu. Ne pārāk bieži tas viss sakrīt kopā."

Tehnika: Canon EOS DIGITAL REBEL XTi (Eiropas analogs Canon EOS 400D) kamera ar objektīvu EF-S18-55mm f/3.5-5.6.

Uzstādījumi: Tv-1/160, Av-8.0, ISO-100, fokuss-18.0 mm. p>  

Pirmā vieta kategorijā "Dabas raksti" - sniega kupenas vai viļņi. Foto: Andris Soms

Burtnieku ezers (Valmieras raj.), 05.06.2008.

A. Soms: "Pēc Burtnieka ezera apsekošanas devāmies mājup. Diena bija rāma, ūdens kā spogulis. Tā nu izveidojās tie interesantie viļņi aiz laivas. Ja nebūtu mazo burzguļojošo ūdens šļakatu, tik tiešām varētu padomāt, ka tās ir vēja sapūstas kupenas saulainā dienā. "

Tehnika: Canon EOS DIGITAL REBEL XTi (Eiropas analogs Canon EOS 400D) kamera ar objektīvu EF100-400mm f/4.5-5.6L IS USM.

Uzstādījumi: Tv-1/320, Av-9.0, ISO-100, fokuss-400.0 mm