Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Latvijā atgriežas gājputni, ornitologi aicina ziņot

Latvijā sāk atgriezties gājputni, šogad jau redzēti agrākie atlidotāji - lauku cīruļi, ķīvītes, meža zosis un arī pirmā dzērve. Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) kā ik gadus aicina iedzīvotājus ziņot par pazīstamāko Latvijas gājputnu sugu atgriešanos. Iegūtie dati ļauj ornitologiem spriest par putnu uzvedības pārmaiņām gadu gaitā, piemēram, klimata pārmaiņu rezultātā.

Kā norāda LOB gājputnu atgriešanās programmas [1] koordinators Mārcis Tīrums, "šis pavasaris gājputniem jau ir sācies. Valsts DR daļā sniegs vietām jau nokusis - tas nozīmē, ka pirmajiem gājputniem ir pieejamas gan barošanās, gan atpūtas vietas." Februāra beigās Liepājas apkārtnē manīti pirmie lauku cīruļi, ķīvītes un meža zosis. Ventspils apkārtnē novērota arī pirmā dzērve, kas ir īpaši agrs šīs sugas novērojums pavasarī. 5. martā pirmā ķīvīte redzēta arī pie Rīgas - Katlakalnā.

LOB aicina iedzīvotājus novērot gājputnu atgriešanās gaitu un ziņot par to dabas novērojumu interneta portālā www.dabasdati.lv [2].

Lauku cīrulis. Foto: Šveices Ornitoloģijas biedrība (SVS)

2008. gada pavasaris bijis īpaši agrs. Kā ik gadu pirmie ieradās lauku cīruļi, kas novēroti Papē jau 11. februārī. Vairākām putnu sugām pārspēti iepriekšējo gadu atgriešanās rekordi. Tā piemēram, gada putns - melnais stārķis - manīts jau 11. martā Kazdangas apkārtnē, bet Latvijā nacionālais putns - baltā cielava - novērota 9. martā Mērsragā.

Kā norāda M. Tīrums, "pērn vislielāko pārsteigumu sagādāja dzērves un ķīvītes, kurām vidējais atgriešanās datums bija agrāks kā visus iepriekšējos gadus". Dzērves 2008. gadā Latvijā caurmērā atgriezās jau 13. martā, bet ķīvītes 14. martā. Parasti dzērves un ķīvītes Latvijā vidēji atgriezās marta beigās. Tāpat salīdzinoši agri vidējie atgriešanās datumi bijuši arī sugām, kas atlido no Āfrikas - baltajām cielavām un baltajiem stārķiem. Vēlās sugas - bezdelīgas, lakstīgalas, griezes un svīres atgriezās savos ierastajos laikos. Šo sugu atgriešanās datumi gadu no gada svārstās minimāli. Salīdzinoši vairāk ziņojumu nekā iepriekš bija par 2008. gada putnu - melno stārķi.

Lai noskaidrotu faktorus, kas liek gājputniem atgriezties agrāk vai vēlāk, LOB svarīgs ir katrs novērojums. Tādēļ LOB aicina iedzīvotājus piedalīties šajā interesantajā un vienkāršajā pētījumā un ziņot par saviem pirmajiem gājputnu novērojumiem. Jūsu sniegtie dati mums dos iespēju vēl labāk un precīzāk izprast gājputnu atgriešanās gaitu un to ietekmējošos faktorus.

 

Ilze Ķuze

 

Papildu informācija: gājputnu atgriešanās pētījuma koordinators Mārcis Tīrums, e-pasts: marcis@lob.lv, tālr.: 29193851.

 

Piezīmes:

1. Gājputnu atgriešanās pētījumu LOB veic jau kopš 1996. gada, apkopojot un analizējot iedzīvotāju sniegtās ziņas par agrākajiem putnu novērojumiem. Iegūtos datus mēs salīdzinām ar iepriekšējo gadu datiem, lai iegūtu informāciju par pārmaiņām putnu migrācijā, kas var notikt, piemēram, klimata pārmaiņu ietekmē.

2. Portāls www.dabasdati.lv izveidots, lai apkopotu dzīvnieku novērojumus dabā. Šādi nejauši veikti novērojumi kopā veido svarīgu informāciju, kas var būt lietderīga gan dabas aizsardzības nolūkiem, gan zinātnei. Portālu Dabasdati.lv 2008. gadā izveidoja Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Portālā iespējams ziņot ne tikai par putniem, bet arī zīdītājiem, abiniekiem un rāpuļiem, turklāt ziņojumam var pievienot arī fotogrāfijas, kas apstiprina redzēto. Ja, piemēram, novērotājs neatpazīst attēlā redzamo dzīvnieku, portāla eksperti to palīdzēs noskaidrot.

Dabasdati.lv pirmo četru mēnešu darbības laikā no visas Latvijas ziņoti 2648 dzīvnieku novērojumi un pievienotas 1232 fotogrāfijas. Aicinām reģistrēties portālā, dalīties savos novērojumos un sekot līdzi citiem ziņojumiem savas dzīves vietas apkārtnē.

Portāla darbību atbalsta Swedbank un Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ finanšu instrumenta ietvaros un Norvēģija finanšu instrumenta ietvaros, un Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.