Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

VIA Baltica būves apdraudētā Rospuda ieleja glābta no iznīcināšanas

Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība BirdLife International sveic Polijas premjerministra 24. marta paziņojumu pasargāt Polijas ziemeļaustrumu daļā esošo Rospuda ieleju no iznīcināšanas ceļa būves dēļ.

Plānotā ceļa būve bija daļa no strīdīgās VIA Baltica šosejas, kas stiepjas caur vairākām īpaši aizsargājamām dabas teritorijām (NATURA 2000). Šis konkrētais VIA Baltica posms bija ieplānots caur Polijas ziemeļaustrumu daļā esošo NATURA 2000 teritoriju "Augustovas mežs", kurš ietver arī unikālos Rospudas ielejas purvus. BirdLife un citas dabas aizsardzības organizācijas visā Eiropā izvērsa veiksmīgas kampaņas ceļa darbu apturēšanai.

Eiropas Komisija, pamatojoties uz Eiropas Tiesas 2007. marta lietu par ES Biotopu direktīvas prasību pārkāpšanu, aicināja nekavējoties pārtraukt plānoto ceļa būvi. Tā rezultātā Polijas valdība pārtrauca darbus, taču ieleja joprojām bija apdraudēta līdz 24. martam, kad valdība oficiāli mainīja savu nostāju.

Polijas premjerministrs Donalds Tusks 24. martā paziņoja par alternatīva ceļa būvi, kas atbrīvos Augustovas pilsētu no smagās transporta plūsmas, nenodarot kaitējumu Rospuda ielejas dabas vērtībām. Jaunais ceļš vedīs gar tuvējo Raczki ciemu.

Konstantīns Kreisers, BirdLife International ES Politikas speciālists norāda: "Šis Polijas valdības paziņojums ir liela uzvara Eiropas dabas mantojumam un visiem, kas rūpējas par tā saglabāšanu. Vēlreiz ir pierādījies, ka infrastruktūras attīstība un NATURA 2000 var pastāvēt līdzās, ja ir politiskā griba un cieņa pret ES normatīvajiem aktiem. Daudz laika un naudas būtu ieekonomēts, ja šis lēmums būtu pieņemts ātrāk."