Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Mazie ērgļi atgriezušies filmēšanas laukumā

Arī šogad mazā ērgļa ligzdošanai iespējams sekot tiešraidē interneta lapā www.pomarina.lv

Kā norāda Teiču dabas rezervāta Pētījumu daļas vadītājs Uģis Bergmanis, pirmie mazie ērgļi no ziemošanas vietām Āfrikā jau ieradušies. Laiks ir vēss, tāpēc ērgļi vēl neriesto. Tos var novērot sēžam mežmalā vai atsevišķi augošos kokos ligzdu tuvumā. Ar svaigiem skuju koku zariem tiek papildinātas iepriekšējo gadu ligzdas vai būvētas jaunas. Par ērgļu klātbūtni liecina raksturīgā ķiukstēšana un pārošanās saucieni.

Teiču dabas rezervāta administrācijas Pētījumu daļa šogad turpina pagājušajā gadā iesākto projektu un piedāvā tiešraidē sekot līdzi mazā ērgļa ligzdošanai. 25. martā 150 metrus no iepriekšējā gada vētras nolauztās ligzdas tika uzstādīta mākslīgā ligzda. 2. aprīlī ligzdu sāka apmeklēt peļu klijānu pāris. Lai atturētu klijānus no mazajiem ērgļiem būvētās ligzdas, uz trīs dienām tajā tika ievietota plastmasas lelle. Mazo ērgļu pāris teritorijā ieradās 13. aprīlī un 14. aprīlī sāka mākslīgo ligzdu papildināt ar zariem. Šogad pārī ir cits tēviņš - bez gredzeniem un bez spārnu zīmēm, mātīte - tā pati.

Projekta nolūks ir iegūt detalizētu informāciju par mazā ērgļa barību, lai varētu zinātniski pamatot šās sugas barošanās biotopu aizsardzību un prognozēt populācijas nākotni dažādos lauku attīstības programmas scenārijos. Latvijai ir liela nozīme šās īpaši aizsargājamās sugas aizstāvībā, jo mūsu zemē ligzdo aptuveni piektdaļa pasaules mazo ērgļu.

Pērn kamera tika uzstādīta 6. jūnijā. 7. jūnijā izšķīlās pirmais mazulis, pēc dienas - otrais. Mazajam ērglim raksturīgs "kainisms" - vecākais mazulis noknābj jaunāko vai nelaiž pie barības, mātīte baro tikai vecāko. Tā rezultātā 13. jūnijā jaunākais mazulis ligzdā bija beigts. Pēc mēneša, 14. jūlijā, ērgļu ģimeni piemeklēja traģēdija - spēcīga vētra nolauza ligzdas un apkārtējos kokus. 16. jūlijā Teiču dabas rezervāta speciālisti atrada jauno putnu dzīvu starp nolauztajiem kokiem. Uz nolauztas egles stumbra trīs metru augstumā tika izveidota mākslīga ligzda, kurā ievietoja mazuli. Pieaugušie putni mazuli turpināja barot, līdz tas 4. augustā izlidoja no ligzdas. Lai gan jaunais putns pārdzīvoja pirmos pārbaudījumus, tā tālākais dzīves ceļš bija īss, tāpat kā lielākajai daļai citu putnu pirmajā dzīves gadā. 29. septembrī Teiču dabas rezervāts saņēma ziņu no Ukrainas, ka jaunais ērglis Rietumukrainā atrasts novārdzis un invadēts ar parazītiem un vēlāk nomiris.

 

Ilze Ķuze