Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Latvijā ierodas bezdelīgas un dzeguzes

Šajās dienās Latvijā atgriežas bezdelīgas un dzeguzes. Pirmās bezdelīgas tika manītas jau marta beigās, aprīļa sākumā, taču lielākā skaitā tās sagaidāmas tuvākajās dienās. Dzeguzes līdz šim dzirdētas tikai pāris vietās Latvijā. Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina ieskatīties un ieklausīties dabā un par šo putnu pirmajiem novērojumiem ziņot interneta lapās www.springalive.net un www.dabasdati.lv.

Pirmo bezdelīgu šopavasar 30. martā Rīgas Rajona Sējas pagastā redzējis ornitologs Edmunds Račinskis. 8. aprīlī bezdelīgas mainītas arī Liepājā virs Golodova dambja (Francis Slišāns) un Rīgā, Daugavgrīvas liegumā (Ruslans Matrozis). "Pirmie bezdelīgu novērojumi šogad ir ļoti agri, taču tie ir tikai daži atsevišķi putni, kas ieradušies ātrāk," norāda LOB gājputnu atgriešanās pētījuma koordinators Mārcis Tīrums. Lielākā skaitā bezdelīgas parasti atgriežas aprīļa beigās un maija sākumā.

Bezdelīga. Foto: Kriss Gomersāls/rspb-images.com

Viena no pirmajām dzeguzēm dzirdēta kūkojam Jaunpiebalgas pagastā, Cēsu rajonā, 12. aprīlī (Vilis Irša). Arī dzeguzes lielākā skaitā sagaidāmas aprīļa beigās un maija sākumā.

Pirmie gājputni, piemēram, mājas strazds un lauku cīrulis, kas pārziemo Eiropas dienvidu daļā, Latvijā kā ierasts atgriezās februārī un martā. Februāra beigās Latvijā ieradās arī dzērves, kas ir īpaši agrs šo putnu novērojums mūsu valstī. "Tomēr kopumā pirmie gājputnu novērojumi šogad ir nedaudz vēlāki nekā pērn, visticamāk, pateicoties vēsajiem laika apstākļiem marta beigās," norāda M. Tīrums. Kamēr pirmie gājputni jau uzsākuši ligzdošanu, ceļā pie mums vēl ir griezes, svīres un vālodzes, kam jāceļo no Āfrikas dienvidiem. Tuvākajās dienās Latvijā atgriezīsies arī lakstīgalas.

Ziņas par bezdelīgas un dzeguzes pirmajiem novērojumiem Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina sniegt starptautiskajai gājputnu atgriešanās programmai "Dzīvais pavasaris" (Spring Alive) [2] - www.springalive.net, kas apkopo iedzīvotāju novērojumus visās Eiropas valstīs. Datus par gājputnu novērojumiem lūdzam sniegt arī Latvijas dabas novērojumu interneta lapai www.dabasdati.lv.

Lai noskaidrotu faktorus, kas liek gājputniem atgriezties agrāk vai vēlāk, putnu pētniekiem svarīgs ir katrs novērojums. Tādēļ LOB aicina iedzīvotājus iesaistīties šajos pētījumos un ziņot par saviem pirmajiem gājputnu novērojumiem. Iegūtie dati ļauj ornitologiem spriest par putnu uzvedības pārmaiņām gadu gaitā, piemēram, klimata pārmaiņu rezultātā.

 

Ilze Ķuze