Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Diennakti sacentīsies putnu vērošanā no torņiem

23. un 24. maijā Latvijā norisināsies sacensības interesantā dabas sporta veidā - jau sesto reizi putnu vērotāji diennakti ilgās sacensībās no torņiem centīsies reģistrēt iespējami lielāku putnu sugu skaitu. 24. maijā putnu vērošanā sacentīsies arī sabiedrībā pazīstamu cilvēku komandas. "Hipo Torņu cīņas 2009" ar Hipotēku bankas finansiālu atbalstu organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB).

Nākamās nedēļas nogalē, 23. maija rītā, astoņas pieredzējušu putnu vērotāju komandas dosies uz putnu vērošanas torņiem vairākās Latvijas vietās, lai 24 stundu laikā reģistrētu visas tur redzamās un dzirdamās putnu sugas. Sacensības notiks tornī Kuivižos (Limbažu rajons), divos torņos pie Lubāna ezera (Madonas rajons), tornī pie Papes ezera (Liepājas rajons), tornī Kaltenē (Talsu rajons), divos torņos pie Engures ezera (Tukuma un Talsu rajons) un tornī Dunduru pļavās (Tukuma rajons).

"Torņu cīņas kļuvušas par tradicionālu pasākumu Latvijas putnu vērotāju vidū. Šīs sacensības ne tikai veicina putnu vērošanas popularitāti, bet arī motivē sabiedrību putnus iepazīt un līdz ar to arī aizsargāt," norāda LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Sacensību atklāšana (torņu izloze komandu starpā un rīta kafija) notiks sestdien, 23. maijā, plkst. 9:00 Rīgā Hipotēku bankas filiālē Maskavas ielā 240. Noslēguma pasākums un uzvarētāju apbalvošana notiks svētdien, 24. maijā, plkst. 18:00 Ķemeros "Meža mājā." Par uzvarētājiem atzīs komandu, kas spēs visefektīvāk uzlabot līdzšinējo torņa rekordu (tornī novēroto putnu sugu skaitu). Atzinību gūs arī interesantākā novērojuma reģistrētāji un draudzīgākā komanda, kas tornī uzņems visvairāk apmeklētāju. Šīs komandas saņems vērtīgas grāmatas par putniem un to noteikšanu.

Putnu vērošana no torņa Kaltenes jūrmalā. Foto: Guna Roze

Uz sacensību norises vietu - astoņiem putnu vērošanas torņiem - organizētāji aicina arī ikvienu dabas draugu. Sacensību laikā "Torņu cīņu" dalībnieki interesentiem parādīs torņa tuvumā redzamās putnu sugas, pastāstīs, kuru putnu balsis dzirdamas un to, kā praktiski noteikt putna sugu.

24. maijā vienlaicīgi ar profesionāļu sacensībām putnus no torņiem vēros un to noteikšanā sacentīsies arī trīs sabiedrībā pazīstamu cilvēku komandas. Putnu vērošanā trīs torņos Rīgas tuvumā piedalīsies aktieris Gundars Āboliņš, "Lielās talkas" organizētāja Vita Jaunzeme, mūziķis Ingus Ulmanis, TV un radio personība Evelīna Kovaļevska un citi radoši un aktīvi cilvēki. Šo sacensību atklāšana notiks plkst. 12:00 Ķemeru nacionālā parka administrācijas ēkā "Meža māja", savukārt apbalvošana notiks vienlaicīgi ar profesionāļiem plkst. 18:00.

"Hipo Torņu cīņas 2009" finansiāli atbalsta Hipotēku banka un restorāns "Kaļķu vārti".

Pagājušajā gadā "Torņu cīņās" ar 84 diennakts laikā novērotām putnu sugām uzvarēja Kuivižu putnu vērošanas torņa (Limbažu rajonā) komanda - Valdis Ādamsons, Māris Jaunzemis un Arnis Zacmanis. Savukārt interesantākais novērojums bija no Lubāna ezera Zvidzes torņa (Madonas rajons) 25. maijā novērotā īsknābja zoss.

 

Ilze Ķuze

 

Papildu informācija:

  • Komandu sastāvs, torņu atrašanās vietas un sacensību noteikumi

  • Pasākuma koordinators Jānis Ķuze, tālr. 29192799, e-pasts: janis.kuze@kemeri.gov.lv
  •