Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Noslēgušās putnu vērošanas sacensības "Hipo Torņu cīņas 2009"

24. maija vakarā ar komandas "Naktsputni" - Ēriks Dreibants, Edgars Laucis, Edgars Lediņš, Ritvars Rekmanis - uzvaru noslēdzās sestās Latvijas putnu vērotāju sacensības "Hipo Torņu cīņas 2009". Sacensības ar Hipotēku bankas finansiālu atbalstu organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Uzvarētāju komanda no Ķūļciema torņa pie Engures ezera (Talsu rajons) 24 stundu laikā novēroja 74 putnu sugas. Šogad tika mainīti sacensību noteikumi un pirmo vietu ieguva komanda, kas visvairāk uzlaboja torņa "vēsturi" - pārsniedza iepriekšējo sacensību laikā tornī novēroto maksimālo putnu sugu skaitu. "Naktsputni" šogad pārsniedza Ķūļciema torņa maksimālo rādītāju par trijām sugām.

"Mums paveicās ar laika apstākļiem - bija silts, turklāt, atšķirībā no citiem, atradāmies aizvējā. Jau turpceļā uz torni novērojām medņa mammu, arī sacensību laikā mums gāja labi - esam sastrādājušies un veiksmīgi sadalījuši pienākumus savā starpā. Esam apmierināti ar savu rezultātu un gūto uzvaru," atzīst komanda. "No mūsu interesantākajiem novērojumiem īpaši jāatzīmē citroncielava."

"Naktsputni", no kreisās - Edgars Laucis, Ritvars Rekmanis, Edgars Lediņš, Ēriks Dreibants. Foto: Ilze Ķuze

Kategorijā "Interesantākais novērojums" uzvaru guva sacensību vienīgā starptautiskā komanda "Birding.lv" - Andris Klepers, John Starie (Lielbritānija), Hilger Lemke (Vācija) un Franziska Knaker (Vācija). Komanda no torņa Kaltenes jūrmalā (Talsu rajons) 23. maijā, trīs stundas pēc sacensību sākuma novēroja trīspirkstu kaijas jauno putnu. Kaija lidoja gar torni Kolkasraga virzienā un bija labi apskatāma apmēram trīs minūtes. A. Klepers atzīst, ka ir ļoti iepriecināts un arī pārsteigts par šīs Latvijā retās putnu sugas novērojumu. Komandas ārzemju viesi izteica prieku par novērojumu, taču atzina, ka mājās šos putnus redz salīdzinoši bieži.

Agris Celmiņš, interneta lapas "Putni Latvijā un pasaulē" veidotājs, norāda, ka trīspirkstu kaija Latvijā pirmo reizi konstatēta 1983. gada 1. novembrī. Līdz šim tā Latvijā redzēta vismaz 141 reizi, tomēr galvenokārt oktobrī un novembrī Liepājas rajona piekrastē. Rīgas jūras līcī līdz šim novērota tikai trīs reizes. Trīspirkstu kaija ir izplatīta Atlantijas un Klusā okeāna ziemeļu daļas piekrastēs, kā arī Ziemeļu ledus okeāna salās un vietām arī tā piekrastē.

Atsaucoties organizētāju aicinājumam, nedēļas nogalē torņos viesojies un putnus vēroja gandrīz 200 dabas draugu. Visdraudzīgākās komandas godu ieguva komanda "Skaidrie okulāri" - Mārtiņš Briedis, Māris Jaunzemis un Arnis Zacmanis, kuri Papes ezera tornī (Liepājas rajons) uzņēma 72 apmeklētājus.

Šogad sacensību otrajā dienā putnus vēroja arī iesācēji. "Tautas klasē" putnu vērošanā trīs stundas sacentās sabiedrībā pazīstami cilvēki. Uzvaru guva komanda "Uzvarētājstrazds" - žurnāla "Lilit" redaktore Dace Rukšāne, Nacionālā teātra aktieris Mārtiņš Brūveris un Hipotēku bankas pārstāve Baiba Ābelniece. Komandas pavadonis bija pieredzējušais putnu vērotājs Kaspars Funts. "Uzvarētājstrazds" Mērsraga tornī pie Engures ezera novēroja 31 putnu sugu. K. Funts atzina, ka komanda bijusi centīga un attapīga, savukārt paši komandas dalībnieki izteica pārsteigumu par lielo novēroto zivju gārņu un niedru liju skaitu un atzina, ka guvuši gan jaunas zināšanas, gan daudz pozitīvu emociju.

"Uzvarētājstrazds", no kreisās - Mārtiņš Brūveris, Dace Rukšāne, Baiba Ābelniece un Kaspars Funts. Foto: Ruslans Matrozis

Sacensību uzvarētāji noslēguma pasākumā 24. maija vakarā, kas notika Ķemeros, "Meža mājā", saņēma vērtīgas grāmatas par putniem un to noteikšanu. "Tautas klases" sacensību uzvarētāji saņēma Jāņa Ķuzes fotogrāfijas ar zivjudzenīti.

Sacensībās "Hipo Torņu cīņas 2009" pavisam piedalījās astoņas putnu vērotāju komandas - 30 dalībnieki. Sacensības notika tornī Kuivižos (Limbažu rajons), divos torņos pie Lubāna ezera (Madonas rajons), tornī pie Papes ezera (Liepājas rajons), tornī Kaltenē (Talsu rajons), divos torņos pie Engures ezera (Tukuma un Talsu rajoni) un tornī Dunduru pļavās (Tukuma rajons).

Latvijā pavisam sastopama 341 putnu suga, jaunākās no tām ir šā gada 17. maijā novērotais stepes ērglis un 19. maijā pamanītais lopu gārnis.

 

Ilze Ķuze

 

  • Hipo Torņu cīņu 2009 rezultāti (apkopojis Māris Jaunzemis), xls

  • Fotogrāfijas

  • Komandas, torņi un sacensību noteikumi
  •