Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Par novērojumiem Latvijas dabā veikts 10 000. ieraksts

Latvijas Dabas fonda un Latvijas Ornitoloģijas biedrības izveidotajā dabas novērojumu dienasgrāmatā Dabasdati.lv 23. jūlijā saņemts 10 000. ziņojums - Kuldīgas novadā netālu no Vārmes Aigars Kalvāns novērojis plēsīgo putnu - ķīķi.

Ķīķis, saukts arī par lapseņu klijānu, ir vanaga lieluma plēsīgais putns, kurš pamatā pārtiek no lapsenēm un kamenēm vai to kāpuriem, barojoties uz zemes. Ķīķis ir Latvijā samērā parasts ligzdotājs un caurceļotājs, pie mums ligzdo 2000 - 3000 pāru. No līdzīgā peļu klijāna to var atšķirt pēc šķērseniski svītrotās spārnu apakšpuses un tumšā knābja, kā arī vairākām citām pazīmēm.

Dabasdati.lv ir Latvijas Dabas fonda un Latvijas Ornitoloģijas biedrības izveidota ilglaicīga programma dabas novērojumu apkopošanai. Reģistrētie novērojumi palīdz dažādiem zinātniskajiem pētījumiem un dabas aizsardzības pasākumiem. Ikviens apkopotais novērojums ir nozīmīgs un ilgākā laika periodā ļaus spriest par izmaiņām Latvijas dabā.

Kopš portāla atklāšanas 2008. gada decembrī to apmeklējuši 14962 interneta lietotāji no Latvijas un ārvalstīm. Kopā saņemti jau 10000 novērojumi - ziņots par 616 savvaļas dzīvnieku un augu sugām un ievietotas 2672 fotogrāfijas ar novērojumiem Latvijas dabā. Ik dienas tiek saņemti vairāki desmiti ziņojumu par augiem, spārēm, tauriņiem, abiniekiem, rāpuļiem, putniem, zīdītājdzīvniekiem un citiem dzīvniekiem. Dabas pētnieki ir saņēmuši vērtīgu informāciju gan par gredzenotu putnu atradumiem, gan retu sugu jaunām atradnēm valstī, gan nozīmīgu informāciju par kādas konkrētas sugas sastopamību. 783 gadījumos novērojumu ievietotāji no speciālistiem saņēmuši precizētu informāciju par viņu novēroto dzīvnieku vai augu.

Šobrīd izteikti lielākā daļa ziņojumu ir par novērotajiem putniem, seko zīdītājdzīvnieki, tauriņi un spāres. Visvairāk ziņojumu - gandrīz puse - saņemti no Vidzemes, mazāk no Latgales. Starp aktīvākajiem bilžu ievietotājiem jāuzteic Dainis Jansons, Selga Bērziņa un Aina Karavaičuka. Kā aktīvākie ziņotāji izceļami Francis Slišāns, Ainis Platais un Viesturs Kalniņš.

Aicinām ar jūs par saviem novērojumiem Latvijas dabā ziņot portālā Dabasdati.lv.

Dabasdati.lv ir Latvijas Dabas fonda un Latvijas Ornitoloģijas biedrības izveidota dabas novērojumu dienasgrāmata, kurā jebkuram Latvijas iedzīvotājam ir iespējams ziņot un apskatīt citu ziņotos visdažādāko savvaļas sugu novērojumus, kā arī ievietot un apskatīt fotogrāfijas. Portālā var ievietot gan aktuālas ziņas, gan vēsturiskus novērojumus no 20. gs. sākuma. Ziņotie dati noderēs zinātniskiem mērķiem un dabas aizsardzības nolūkos.

Dabasdati.lv izveidi un uzturēšanu atbalsta Swedbank un Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta ietvaros. Ideju līdzfinansē Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.

 

Andris Klepers