Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Melnie stārķi uzsāk ceļu uz Āfriku

Dabā var just rudens tuvumu, un gājputni, tostarp melnie stārķi, pošas ceļā uz ziemošanas vietām. Kā ziņo melno stārķu pētnieks Māris Strazds, pašlaik Latvijai cauri dodas melnie stārķi no Igaunijas un arī daļa no mūsu putniem jau devušies tālajā ceļā uz Āfriku. Ja izdodas novērot melnos stārķus, ornitologi aicina pievērst uzmanību tam, vai putni nav gredzenoti un ziņot par šādu putnu novērojumiem Latvijas Ornitoloģijas biedrībai.

Pagājušajā nedēļā no Bauskas mežniecības tika saņemts ziņojums par gredzenotu melno stārķi, kas uzturas Bauskas rajona Ceraukstē. Putnu klātienē devās apskatīt ornitologi M. Strazds un Jānis Ķuze un konstatēja, ka tas ir melnā stārķa jaunais putns, kas gredzenots šogad Igaunijā. Putns uzturējās uz apartajiem laukiem, kur veikli barojās ar sliekām. "Sliekas ir sātīga barība, ko īpaši iecienījuši baltie stārķi, tomēr melnajiem stārķiem šāda barošanās uzvedība nav tipiska, jo tie uzturā galvenokārt lieto zivis," interesanto novērojumu komentē M. Strazds. Jaunais putns Ceraukstes apkārtnē uzturējies vēl vakar, 17. augustā.

Igaunijā gredzenotais melnais stārķis Bauskas rajona Ceraukstē šā gada 14. augustā. Foto: Māris Strazds

Informācija par putna novērojumu nosūtīta Igaunijas kolēģiem, lai saņemtu precīzas ziņas par gredzenošanas vietu. "Katrs šāds novērojums sniedz ļoti vērtīgu informāciju par putnu ceļošanas ātrumu, atpūtas vietām un barošanās paradumiem," norāda M. Strazds.

Latvijas Ornitoloģijas biedrībai aicina iedzīvotājus ziņot par novērotiem melnajiem stārķiem, it īpaši par putniem ar gredzeniem - tālr. 67221580, e-pasts: putni@lob.lv. Ļoti vērtīgi šie ziņojumi būs gadījumā, ja izdevies arī nolasīt uz krāsainā gredzena izlasāmo informāciju - ciparu un/vai burtu kombināciju.

Melno stārķu krāsainie gredzeni var būt balti ar četriem melniem burtiem/cipariem vai oranži ar trim melniem burtiem/cipariem. Putniem no Latvijas gredzena pirmais apakšējais cipars ir 0, putniem no Igaunijas - 7.

 

Ilze Ķuze