Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Interesantākie putnu novērojumi 2004. gadā

2004. gadā Latvijā konstatēta jauna putnu suga: ūdeņu čipste (Anthus spinoletta), informē Latvijas putnu vērotāju interneta vēstkopas www.putni.lv. veidotājs Agris Celmiņš. 2004. gada 15. oktobrī pie Papes ezera (Liepājas rajons) gredzenošanai tīklā noķerta ūdeņu čipste, kura ligzdo Eiropas kalnu rajonos – Karpatos un Alpos, bet ziemā izklīst apkārtējās zemienēs.

2004. gadā bijuši vēl vairāki nozīmīgi ļoti retu putnu sugu novērojumi. Proti, maija beigās Engures ezera (Tukuma rajons) krastā novērota rudastes čakste (Lanius isabellinus) – tāla ieceļotāja no Centrālāzijas, kas bija tikai trešais šīs sugas novērojums Latvijā. Savukārt Lanceniekos (Tukuma rajons) no maija beigām līdz pat augusta sākumam uzturējās melnais grifs (Aegypius monachus), kurš Latvijas teritorijā nebija novērots 50 gadus – kopš 1954. gada. Mūsdienās melnais grifs ir apdraudēta putnu suga, kā ligzdotājs sastopams tikai dažās Dienvideiropas valstīs. Trešais novērojums Latvijas teritorijā šogad bijis arī platknābja pūslītim (Phalaropus fulicarius), kas augusta beigās manīts Mērsraga jūrmalā. Šīs sugas Latvijai tuvākās ligzdošanas vietas ir Špicbergenas sala un Krievijas ziemeļi, bet migrācijas ceļš virzās gar Atlantijas okeāna austrumu malu paralēli Norvēģijas piekrastei, tāpēc šī suga Latvijas piekrastē nonāk ļoti reti, parasti spēcīgu rietumu vēju ietekmē. 2004. gadā otro gadu pēc kārtas Saraiķu apkārtnē Liepājas rajonā konstatēta eksotiskā izskata bišu dzeņu (Merops apiaster) ligzdošana. Bišu dzeņa ligzdošana pirmo reizi Latvijā pierādīta tikai 2003. gadā, un šī ir viena no ziemeļos tālākajām šīs sugas ligzdošanas vietām visā tās izplatības areālā.

„Latvijā putnu vērošana joprojām nav tik ļoti populāra, kā Rietumeiropā un Skandināvijā – Latvijā ar šo vaļasprieku nopietni aizraujas daži desmiti cilvēku. Tomēr jau tagad ar prieku var droši teikt, ka putnu vērošana kā brīvā laika pavadīšana un pat dzīvesveids Latvijā kļūst arvien populārāka, ievērojami paplašinās mūsu putnu vērotāju zināšanas par visdažādāko sugu putniem, to izskatu un atpazīšanu dabā. Ņemot vērā apstākli, ka kaimiņvalstīs vairākkārt novērotas tādas putnu sugas, kas Latvijā līdz šim nav konstatētas, paredzams, ka arī turpmākajos gados mūsu valstī tiks konstatētas jaunas putnu sugas. Katrs jaunas sugas atklājums Latvijas teritorijā ir nozīmīgs, jo papildina ornitologu zināšanas par putnu izplatības areālu izmaiņām, kā arī migrāciju ceļiem,” uzsver Agris Celmiņš.

Informāciju sagatavoja Kaspars Funts.
Tālrunis sīkākai informācijai: 6161077 (A.Celmiņš), 9467772 (K.Funts).

Plašāka informācija par interesantākajiem putnu novērojumiem Latvijā un putnu vērošanu – interneta vēstkopā www.putni.lv.