Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Tuvojas Eiropas Putnu vērošanas dienas 2009

Šogad Latvijā acīgie putnu vērotāji reģistrējuši piecas jaunas putnu sugas - sārto kaiju, Kamčatkas kaiju, lopu gārni, stepes ērgli un tundras šņibīti - palielinot Latvijā novēroto putnu sugu skaitu līdz 342 putnu sugām.

Eiropas putnu vērošanas dienās 2009, kas notiks šā gada 3. un 4. oktobrī, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju kļūt par putnu vērotāju, doties bezmaksas putnu vērošanas ekskursijās un ziņot par pamanītajiem putniem. Šajās dienās tiks arī atklāts CEMEX dāvināts putnu vērošanas tornis pie Kaņiera ezera un putnu vērošanas tornis Dvietes dabas parkā.

Lai atgādinātu par putnu ceļojumu, kas savieno ne tikai zemes, bet arī to iedzīvotājus, šogad putnu vērošanas dienas visā Eiropā notiek akcijas "Dzimuši, lai ceļotu" ("Born to Travel") zīmē. "Rudenī liela daļa Latvijas putnu pamet savas šķilšanās un ligzdošanas vietas un dodas ceļā uz Dienvideiropu vai Āfriku. Tālajam ceļam paaudžu gaitā putni ir pielāgojušies, bet cilvēka darbība tiem rada arvien jaunus šķēršļus. Šajās dienās, kad "skaitās" katra žubīte, mums visiem ir iespēja pamanīt putnus sev visapkārt, dalīties savos novērojumos ar citiem un aizdomāties, kā mēs visi kopā - no Ziemeļeiropas līdz Dienvidāfrikai - gājputnu ceļu varam padarīt vieglāku," norāda LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Eiropas putnu vērošanas dienu laikā LOB aicina ikvienu putnu draugu doties dabā, novērot putnus un par saviem novērojumiem ziņot LOB, tālr.: 67221580 un 29490026, e-pasts: putni@lob.lv.

Tiem, kas vēlas iepazīt putnus ornitologa pavadībā, 3. un 4. oktobrī būs iespēja doties vairāk nekā desmit CEMEX piedāvātās bezmaksas putnu vērošanas ekskursijās, kuras organizēs Latvijas Ornitoloģijas biedrība un Dabas aizsardzības pārvaldes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju administrācijas - Gaujas nacionālais parks, Ķemeru nacionālais parks, Slīteres nacionālais parks, Teiču dabas rezervāts un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts.

Putnu vērošanas dienas 3. oktobrī ievadīs CEMEX dāvināta putnu vērošanas torņa atklāšana pie vienas no izcilākajām ūdensputnu vērošanas vietām Latvijā - Kaņiera ezera. Savukārt 4. oktobrī tiks atklāts Nīderlandes Karaliskās Putnu aizsardzības biedrības dāvinātais putnu vērošanas tornis Dvietes dabas parkā.

Eiropas putnu vērošanas dienas Latvijā notiks jau piecpadsmito reizi. Pērn Latvijā 12 bezmaksas putnu vērošanas ekskursijās piedalījās vairāk nekā 400 dalībnieku, un tika saņemti ziņojumi par 83 979 putniem no 152 sugām. Savukārt Eiropā putnu vērošanas dienās piedalījās 30 valstis ar vairāk nekā 50 tūkstošiem dalībnieku, kas ziņoja par vairāk nekā 2,5 miljoniem putnu un piedalījās ap 2900 putniem veltītos pasākumos.

Eiropas putnu vērošanas dienas organizē starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība BirdLife International. Latvijā kopš 1995. gada to pārstāv LOB - lielākā dabas aizsardzības sabiedriskā organizācija mūsu valstī. LOB apvieno gandrīz 800 biedru, un tās mērķis ir nodrošināt Latvijas putnu un to dzīvesvietu saglabāšanu.

 

Ilze Ķuze