Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Fotovakars 2010

Piektdien, 5. martā, LOB telpās jau devīto gadu pulcējās dabas fotogrāfi amatieri, lai Fotovakara laikā demonstrētu kolēģiem savas dabas fotogrāfijas, kas tapušas iepriekšējā gada laikā.

Kā norāda pasākuma organizētāji, "fotovakara būtība ir pieredzes apmaiņa - bildēšanas procesa, jaunu vēsmu, dažādu knifu, tehnisku sīkumu un aparatūras apspriešana, kā arī veiksmju un neveiksmju atrādīšana un apstāstīšana kolēģiem."

Šoreiz bildes rādīja 19 autori - Ainars Mankus, Agris Krusts, Aleksejs Kuročkins, Andis Liepa, Aivars Petriņš, Andris Soms, Daiga Možeika, Edgars Lediņš, Ivars Druvietis, Ilze Vilka, Jānis Jansons, Jānis Ķuze, Pēteris Strautiņš, Uģis Piterāns, Vitauts Vilks, Viesturs Vintulis, Ruslans Matrozis, Dāvis Drazdovskis un Jānis Urtāns. Jau par tradīciju kļuvis, ka Fotovakara noslēgumā tā dalībnieki balsojot izvēlas labākās fotogrāfijas.

Par Vakara fotogrāfu tika atzīts Jānis Ķuze (www.putnubildes.lv), kas demonstrēja vairākas putnu attēlu sērijas. Īpaši tika uzteikti jūras ērgļu foto, kas tapuši Nagļu zivju dīķos.

Fotovakara organizētāju pārstāvis Māris Maskalāns norāda, ka J. Ķuzi Vakara fotogrāfa godā izvirzīja vairāku apstākļu kopums. "Pirmkārt, tā ir maksimāla pašatdeve fotografējot, otrkārt - teicama fotografējamā objekta pazīšana, treškārt - foto tehnikas un foto pamatu pārzināšana, un visbeidzot - neaprobežošanās ar garlaicīgu objektu fiksāciju, bet spēja nodot skatītājam to emocionālo un dramatisko atmosfēru, ko autors pats ir pārdzīvojis, neskaitāmas stundas pavadot slēpnī. Tas viss kopā veido veiksmes formulu, kas nes šādu rezultātu."

Otro un trešo vietu Vakara fotogrāfa kategorijā attiecīgi ieņēma fotogrāfi Jānis Jansons un Uģis Piterāns.

Kategorijā "Putni" visvairāk balsu saņēma J. Ķuzes putnu foto (vairāki attēli). Kategorijā "Bezmugurkaulnieki" un "Augi" par labākajām tika atzītas U. Piterāna fotogrāfijas (vairāki attēli). Divās kategorijās laurus plūca arī Ilze Vilka - "Ainavas" (vairāki attēli ar Ķemeru tīreli) un "Raksti" (vairāki attēli). Kategorijā "Zvēri" par labākajām tika atzītas Aivara Petriņa lapsas fotogrāfijas. Kategorijā "Citas tēmas" tika uzteikta Dāvja Drazdovska un Jāņa Urtāna dabas foto prezentācija.

Fotovakara dalībnieki. Foto: Ruslans Matrozis

M. Maskalāns, raksturojot Fotovakara attīstību gadu gaitā, atzīst, ka laiks ir atsijājis izturīgākos un fanātiskākos - cilvēkus, kam dabas fotogrāfija ir sirdslieta. "Ir iezīmējies vairāku fotogrāfu rokraksts un raksturs, arvien labāk parādās spēcīgās puses, uz kurām ir īpašs ķēriens. Piemēram, U. Piterāns ir attīstījies par virtuozu, pat autoritāti makro fotogrāfijas jomā."

Šis Fotovakars ienesa arī jaunas vēsmas. M. Maskalāns īpaši atzīmē J. Urtāna un D. Drazdovska uzstāšanos, kas labā nozīmē izcēlās uz kopējā fona. "Ar savu īpatnējo foto stilu un valodu, papildinot to ar tekstu un skaidrojumu, tika radīts emocionāls saviļņojums, kas, varētu teikt, atspoguļo abu autoru gara spēku."

Tomēr M. Maskalāns norāda, ka vairākus gadus pieklibo tāds tradicionāls žanrs kā "Ainava". "Tiek fiksēta realitāte, bet maz strādāts pie gaismām un kompozīcijas, kas ir šī žanra obligāti nosacījumi. Nemaz nerunājot par papildlīdzekļu (piemēram, filtri, mākslīgais apgaismojums u.c.) izmantošanu." No šāda rakursa skatoties, M. Maskalāns kā novatoriskas izceļ A. Kuročkina nakts fotogrāfijas - zvaigznes, kas fotografētas ar ilgstošu vai, atsevišķos gadījumos, dubultu ekspozīciju. Jāatzīmē arī Vitauta Vilka panorāmas ainavas. "Tās ir apsveicamas iniciatīvas. Cerams, ka šo autoru piemērs kalpos par pamudinājumu turpmākai attīstībai arī citiem, kas darbojas ainavas žanrā."

 

Ilze Ķuze

 

Vakara fotogrāfs

 

Vakara fotogrāfa godu ieguva Jānis Ķuze.

Jūras ērgļi noskaidro attiecības.

Orenīšu dīķi, 20.10.2009.

J. Ķuze: "Foto ir tapis jūras ērgļu gredzenu nolasīšanas ekspedīcijas laikā. Tā ir viena no manām līdz šim veiksmīgākajām Orenīšu ekspedīcijām, kuras laikā izdevās nolasīt krāsainos gredzenus sešiem putniem no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas, kā arī paveicās tikt pie vairākiem interesantiem ērgļu kadriem. Šajā attēlā redzami divi nepieauguši jūras ērgļi savā otrajā spalvu tērpā, kas noskaidro attiecības. Kā vairumā šādu gadījumu, izplūkšanās ir vairāk spēka demonstrēšana, nekā īsts kautiņš un parasti beidzas bez nopietniem savainojumiem."

Tehnika: Canon EOS 1D Mark III kamera ar 300mm f 2.8 objektīvu.

 

Jūras krauklis mazgājas.

Kaņieris, 05.09.2009.

J. Ķuze: "Foto tapis, izmantojot gulbja veidolā izgatavotu peldošo slēpni, ar kura palīdzību iefiltrējos jūraskraukļu bara vidū. Kā biju pieredzējis jau iepriekš, putni manu slēpni pieņēma bez īpaša satraukuma. Šoreiz gan saņēmu mājienu, ka par īstu gulbi netieku uzskatīts - jūraskraukļi divas reizes uzlēca tam virsū, ko tie dabā ar īstiem gulbjiem parasti nemēģina darīt."

Tehnika: Canon EOS 1D Mark III kamera ar 300mm f 4.0 objektīvu.

 

Mazais dūkuris.

Mūsa pie Bauskas, 16.01.2010.

J. Ķuze: "Mūsa Bauskas pilsētā ir nozīmīgākā mazo dukuru koncentrēšanās vieta Latvijā ziemas laikā. Šoziem pavadīju vairākas dienas, fotografējot šos putnus nelielā lāsmenī, kur tie nira un ķēra sīkas zivtiņas - akmeņgraužus, stagarus, vai - kā šajā gadījumā - grunduļus."

Tehnika: Canon EOS 1D Mark III kamera ar 300mm f 2.8 objektīvu un 2x konverteri.

 

Labākie darbi 2010. gadā

Kategorija "Putni". Pieaudzis jūras ērglis. Foto: Jānis Ķuze.

Orenīšu dīķi, 20.10.2009.

J. Ķuze: "Mana līdz šim labākā bilde ar jūras ērgli lidojumā. Fonā Orenīšu kalns."

Tehnika: Canon EOS 1D Mark III kamera ar 300mm f 2.8 objektīvu.

 

Kategorija "Bezmugurkaulnieki". Vērotājs. Foto: Uģis Piterāns.

Pie Slokas ezera, 26.09.2009.

U. Piterāns: "Bilde tapusi pagājušogad notikušā Dabas fotogrāfu plenēra laikā Ķemeros. Laika apstākļi tajā rītā gan nelutināja, līdz ar to interesantas gaismas bildēšanai nebija. Apvienojumā ar gadalaiku cerību atrast kādu patiesi interesantu bildējamo bezmugurkaulnieku objektu bija pamaz. Tāpēc nācās improvizēt ar raibo vīngliemezi (kas ir pagalam parasta suga visās malās) mēģinot to nobildēt pēc iespējas intereantākā rakursā. No visiem variantiem šis likās "visjancīgākais" un interesantākais."

Tehnika: Tehnika: Canon 400D, Sigma 150mm, statīvs, ISO 400, f2.8 1/25.

 

Kategorija "Zvēri". Rudā. Foto: Aivars Petriņš.

Tērvetes novads, 17.01.2009.

A. Petriņš: "Kā zināms, lapsas pēdējos piecus gadus, prettrakumsērgas tablešu kaisīšanas periodā, sastopamas krietni vairāk nekā agrāk. Lai gan trakumsērga neesot tā slimība, kas nosakot lapsu mirstību, un tātad nevar būt par iemeslu krasām to skaita pārmaiņām. Tuvojoties lapsu riesta laikam - februārim, šie dzīvnieki biežāk redzami medījam sniegotajos laukos dienā. Būdamas skaitā vairāk, lapsas ir kļuvušas arī drošākas."

Tehnika: Canon EOS 40 Dkamera ar Canon 500/4 objektīvu.

 

Kategorija "Augi". Zilā vizbulīte. Foto: Uģis Piterāns.

Ogres Zilie kalni, 26.04.2009.

U. Piterāns: "Parasti ziemā fotoaparāts tiek laists pelnītā atpūtā un arī pašam jāatpūšas no fotografēšanas, jo uz rudens pusi pavisam skaidri jūtama produktivitātes un labo kadru skaita krišanās. Pienākot martam, kad vēl ārā ir sniegs, pirksti sāk atkal niezēt uz iešanu dabā un fotografēšanu - parādās pirmie siltie saules stari, pirmās puķes, pirmie kukaiņi utt. Un attiecīgi pēc labas atpūtas ziemā ir daudz lielāka iedvesma atkal ķerties pie fotoaparāta. Tāpēc pavasaris man ir iedvesmas mēnesis, kad rodas daudz interesantu kadru. Pagājušogad daudz sanāca fotografēt pavasara puķes - tajā skaitā zilās vizbulītes, kas pavisam noteikti ir īsteni pavasara vēstneši."

Tehnika: Canon 400D, Sigma 150mm, ISO 200, f4.0 1/400.

 

Kategorija "Ainavas". Ziemas pasaka. Foto: Ilze Vilka.

Ķemeru tīrelis, 16.01.2010.

I. Vilka: "Tik lielu un noturīgu sarmu kā šī gada janvāra vidū nekad agrāk nebiju redzējusi. Sapratu, ka kaut kur ir jābrauc. Izvēlējos Ķemeru tīreli, jo tā ir viena no manām mīļākajām vietām un ļoti gribējās redzēt, kāds tīrelis izskatās sarmas izgreznots. Laiks kādu brīdi bija fotografēšanai nedaudz par apmākušos un pelēku, bet, kad caur dūmaku parādījās saule, skati bija pasakaini."

Tehnika: Canon EOS 30D kamera ar objektīvu EF 28-90 mm 1:4-5.6 II USM.

 

Kategorija "Dabas raksti". Ledus Kalngales jūrmalā. Foto: Ilze Vilka.

Kalngales apkārtne, 10.01.2010.

I. Vilka: "Tā bija viena no saulainākajām un aukstākajām šīs ziemas dienām. Gāju gar jūru no Vecāķiem uz Garciemu ar mērķi baudīt un fotografēt ziemas ainavas. Ledus un sarmas veidojumu skaistums un daudzveidība bija pārsteidzoša - ledus arkas, lāstekas, sarmas kušķīši uz spoguļgluda ledus, citi apsarmojuši ledus veidojumi un daudz, daudz visdažādākā biezuma "pankūku" - ledus gabalu, kas noapaļojušies, cits gar citu strīķēdamies aizsalstošās jūras viļņos."

Tehnika: Canon EOS 30D kamera ar objektīvu EF 28-90 mm 1:4-5.6 II USM.