Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Noslēgušās "CEMEX Torņu cīņas 2010"

Komanda "Himantopus himantopus". Foto: Pēteris Strautiņš

Svētdien, 23. maija vakarā ar komandas "Himantopus himantopus" - Andris Klepers, Ivars Brediks, Edijs Haberkorns un Ilze Bojāre - uzvaru noslēdzās septītās Latvijas putnu vērotāju sacensības "CEMEX Torņu cīņas 2010". Diennakti ilgo sacensību laikā deviņas putnu vērotāju komandas no torņiem centās reģistrēt pēc iespējas lielāku putnu sugu skaitu.

Uzvarētāju komanda no torņa Dvietes dabas parkā (Ilūkstes novads) 24 stundu laikā novēroja 96 putnu sugas. Dvietes putnu vērošanas tornis šogad sacensībās piedalījās pirmo reizi. Komanda atzīst, ka "tornis piedāvā ļoti labus apstākļus putnu vērošanai - tā tuvumā ir ezers, mežs, viensēta un ganības ar katrai no šīm vietām raksturīgo putnu sugu daudzveidību. Putnu ir daudz gan sugu, gan skaita ziņā. Priecēja melno stārķu, jūras ērgļu pāra un baltspārnu zīriņa novērojumi, bieži dzirdējām arī vālodzi. Interesanti, ka tomēr neizdevās piereģistrēt šīs vietas simbolu - griezi. Esam arī ļoti pateicīgi torņa saimniekiem par viesmīlīgo uzņemšanu. "

Par interesantāko šogad atzīts brūnkakla gārgales novērojums. Putnu 22. maija vakarpusē no torņa pie Lubāna ezera Dienvidu dambja (Madonas novads) pamanīja komanda "Zaļknābji" - Andris Avotiņš, Gaidis Grandāns, Aigars Kalvāns un Mārtiņš Platacis. Brūnkakla gārgale ilgi peldēja torņa tuvumā un ļāva sevi labi apskatīt. Interesanti, ka netālu uzturējās arī līdzīgā suga - melnkakla gārgale, tādēļ bija iespēja abu sugu putnus salīdzināt un noteikt.

Jānis Ķuze, "CEMEX Torņu cīņu 2010" rīkotājs, atzīst, ka, lai gan brūnkakla gārgales novērojums nav nekas īpaši neparasts, tradicionāli šis Latvijā neligzdojošais putns novērojams migrācijas laikā jūras piekrastē un reti redzams tik dziļi iekšzemē.

Atsaucoties organizētāju aicinājumam, nedēļas nogalē torņos viesojās un putnus vēroja 235 dabas draugi. Visdraudzīgākās komandas godu ieguva komanda "Pagaidām bez nosaukuma" - Dāvis Drazdovskis, Ieva Mārdega, Edmunds Račinskis, Ieva Tihovska, kuri tornī pie Kaņiera ezera (Tukuma novads) uzņēma 77 apmeklētājus.

J. Ķuze norāda, ka "šogad īpaši priecēja lielais komandu un dalībnieku skaits. Patīkami, ka tik labi startējuši divi pagājušajā gadā uzceltie putnu vērošanas torņi - Dvietes dabas parkā un pie Kaņiera ezera. Abi torņi atrodas ļoti labās putnu vērošanas vietās, un pamatoti kļūst arvien populārāki dabas draugu vidū. Šogad arī paveicās ar laika apstākļiem."

"Torņu cīņas" ar CEMEX finansiālu atbalstu organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība. Sacensības atbalstīja arī restorāns "Kaļķu vārti".

Sacensībās "CEMEX Torņu cīņas 2010" pavisam piedalījās deviņas putnu vērotāju komandas - 35 dalībnieki. Sacensības notika - tornī Kuivižos (Salacgrīvas novads), divos torņos pie Lubāna ezera (Madonas novads), tornī pie Papes ezera (Rucavas novads), tornī Kaltenē (Rojas novads), tornī pie Engures ezera (Tukuma novads), tornī Dunduru pļavās (Tukuma novads), tornī pie Kaņiera ezera (Engures novads) un tornī Dvietes dabas parkā (Ilūkstes novads).

 

  • Kopējais "Cemex Torņu cīņās 2010" novēroto putnu sugu saraksts (apkopojis Māris Jaunzemis)

  • "Cemex Torņu cīņu 2010" fotogalerija (foto - Ruslans Matrozis)
  •