Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

LOB sveic Māri Strazdu ar doktora grāda iegūšanu

Kopš šīs otrdienas Latvijā ir par vienu zinātņu doktoru vairāk - 29. martā savu promocijas darbu "Melnā stārķa saglabāšanas ekoloģija Latvijā" sekmīgi aizstāvēja Māris Strazds.

Māris ir viens no pieredzējušākajiem putnu pētniekiem Latvijā, kura interešu objekts nu jau 30 gadus ir melnais stārķis - putnu suga, kuru pie mums raksturo skaita lejupslīde. Promocijas darba uzdevums bija rast atbildes par skaita samazināšanās iemesliem, kā arī sniegt priekšlikumus šīs sugas aizsardzībai nākotnē. Analizēts ļoti apjomīgs materiāls - pavisam 1634 ligzdu kontroles un izvērsti pētīti pavisam četri aspekti - dzīvotnes raksturlielumi, mežsaimniecības radītie traucējumi, plēsēju ietekme un ķīmiskais piesārņojums.

Tieši pēdējais jautājums ir sagādājis vienu no lielākajiem pārsteigumiem - Latvijā un citās Eiropas valstīs ievākto olu analīze ir parādījusi, ka melnie stārķi cieš no ķīmiskā piesārņojuma no pesticīda DDT. Tā ir viela, kas pagājušā gadsimta vidū tika plaši lietota arī Eiropā un radīja būtiskas problēmas virknei plēsīgo putnu sugu. Izrādās, ka "spoks ir atgriezies" - melnie stārķi šo ķīmiju uzņem ziemošanas vietās vai migrācijas laikā, savukārt tās postošā ietekme izpaužas pie stārķu ligzdošanas vietās jau pie mums. Tādējādi Māra darbs ir sniedzis pirmos pierādījumus šī piesārņojuma pārnešanai no Āfrikas uz Eiropu.

Melnā stārķa ligzda. Foto: Agris Krusts

Izpētes laikā - veicot melno stārķu olu mērījumus. Foto: Agris Krusts

Būtiski piebilst, ka Māris Strazds ir arī viens no aktīvākajiem dabas sargiem Latvijā, kuram ir nozīmīga loma mežu daudzveidības saglabāšanā. Māra kontā ir lielākais putniem nodibināto mikroliegumu skaits, viņš ir idejas autors un virzītājspēks daudziem no būtiskākajiem meža aizsardzības likumiem.

 

Jānis Ķuze