Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Nedēļas nogalē diennakts garumā sacentīsies putnu vērošanā no torņiem

Šajā nedēļas nogalē, 21. un 22. maijā mūsu valstī septiņos torņos kāps pieredzējušu putnu vērotāju komandas, lai diennakti ilgās sacensībās reģistrētu iespējami lielāku putnu sugu skaitu. "CEMEX Torņu cīņu" laikā putnu vērošanas torņus apmeklēt un saņemt speciālistu atbildes uz jautājumiem aicināti visi putnu mīļotāji. Šādas sacensības ir populāras daudzviet pasaulē un Latvijā tiek rīkotas astoto reizi.

"Latvijā pēdējos gados putnu vērošana tapusi iecienīta kā iespēja atpūsties dabā un iepazīt Latvijas dabas vērtības. "CEMEX Torņu cīņās" piedalās dažādu profesiju cilvēki, kam šī aizraušanās ir kļuvusi par nozīmīgu ikdienas dzīves sastāvdaļu, un sacensību laikā tie var pierādīt savu meistarību Latvijā sastopamo putnu sugu noteikšanā pēc izskata un balss," norāda sacensību rīkotājs Jānis Ķuze. "Interesanti, cik no mūsu valstī reģistrētajām 347 putnu sugām šoreiz 24 stundu laikā izdosies reģistrēt sacensību uzvarētājiem."

Sacensību laikā putnu vērošanas torņi ir atvērti apmeklējumam un dalībnieki interesentiem parādīs torņa tuvumā redzamās putnu sugas, pastāstīs, kuru putnu balsis dzirdamas un to, kā praktiski noteikt putna sugu. Ieteikumi putnu vērotājiem iesācējiem.

"Mēs esam gandarīti, ka šīs sacensības vienlaicīgi sasniedz vairākus mērķus - ik gadu atjauno informāciju par Latvijā sastopamām putnu sugām, stiprina pieredzējušo putnu vērotāju meistarību, un, galvenais, paplašina putnu mīļotāju loku, jo ikvienam interesentam ir iespēja doties uz torņiem, vērot, mācīties un baudīt," saka CEMEX pārstāve Laura Miķelsone.

Foto: Edgars Lediņš

Putnu vērošanas sacensības notiks tornī Kuivižos (Salacgrīvas novads), divos torņos pie Lubāna ezera (Madonas novads), tornī pie Papes ezera (Rucavas novads), tornī Dunduru pļavās (Tukuma novads), tornī pie Kaņiera ezera (Engures novads) un tornī Dvietes dabas parkā (Ilūkstes novads).

Sacensību atklāšana - torņu izloze komandu starpā un rīta kafija - notiks sestdien, 21. maijā, plkst. 9:00 Rīgā, Jēkaba Kazarmās 2B, "Viesistabā". Noslēguma pasākums un uzvarētāju apbalvošana notiks turpat svētdien, 22. maijā, plkst. 18:00. Par uzvarētājiem atzīs komandu, kas spēs visvairāk uzlabot līdzšinējo torņa vidējo rādītāju - Torņu cīņu laikā tornī novērotā putnu sugu skaita vidējo. Atzinību gūs arī interesantākā putnu novērojuma reģistrētāji un draudzīgākā komanda, kas tornī uzņems visvairāk apmeklētāju. Šīs komandas saņems vērtīgas grāmatas par putniem un to noteikšanu.

Pagājušajā gadā "CEMEX Torņu cīņās" uzvarēja komanda "Himantopus himantopus" - Andris Klepers, Ivars Brediks, Edijs Haberkorns un Ilze Bojāre - kas no torņa Dvietes dabas parkā, Ilūkstes novadā, 24 stundu laikā novēroja 96 putnu sugas. Interesantākais novērojums bija brūnkakla gārgale, ko reģistrēja no torņa pie Lubāna ezera Dienvidu dambja Madonas novadā - tradicionāli šis Latvijā neligzdojošais putns novērojams migrācijas laikā jūras piekrastē un reti redzams tik dziļi iekšzemē.

"CEMEX Torņu cīņas 2011" ar CEMEX finansiālu atbalstu organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

 

"CEMEX Torņu cīņas 2011:

 • Torņu atrašanās vietas (kartes lapā www.balticmaps.eu):

  - Kaņieris,

  - Lubāns - Zvidzes kanāls,

  - Lubāns - D dambis,

  - Kuiviži,

  - Pape,

  - Dviete,

  - Dunduru pļavas

   

 • Komandas

 • Sacensību noteikumi

   


  “CEMEX Torņu cīņas 2011” organizē

 •