Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

"Torņu cīņas 2013" laikā konstatēta jauna putnu suga Latvijā

Garstilbis Himantopus himantopus Lubānā. Foto: Jānis Ķuze

19. maijā 10. putnu vērošanas sacensību "Torņu cīņas 2013" laikā konstatēta jauna putnu suga Latvijā - garstilbis Himantopus himantopus. Sugu novēroja komanda "M-ērgļi"(Jānis Ķuze, Māris Strazds un Normunds Zeidaks) no Lubāna - Zvidzes kanāla torņa. Garstilbis Latvijā gaidīts jau sen, un tam par godu nosaukta putnu vērotāju komanda "Himantopus himantopus", kas "Torņu cīņās" piedalās kopš 2005. gada.

Pirmais putnu pamanīja J. Ķuze, kurš tajā brīdī nespēja noticēt savām acīm: "Tas bija brīdis, kad zini, uz ko skaties, bet liekas tik nereāli." Komandas biedrs M.Strazds piebilst: "Lai iegūtu drošus dokumentālos pierādījumus, nācās atstāt torni uz pusotru stundu un brist pāri trim dziļiem grāvjiem. Tajā brīdī par pašu sacensību rezultātu nedomājām." Komanda "M-ērgļi" sacensībās ierindojās 2. vietā.

Garstilbis ir plaši izplatīta suga Āfrikā, Āzijā, Amerikā un Austrālijā, bet Eiropā tā izplatības ziemeļu robeža sniedzas līdz Baltkrievijai. Atsevišķi garstilbja novērojumi bijuši arī Zviedrijā, Somijā, Lietuvā un Igaunijā, tāpēc interneta lapas www.putni.lv autors Agris Celmiņš jau 2005. gadā iekļāva garstilbi nākošo 50 Latvijā sagaidāmo jauno sugu sarakstā.

"Torņu cīņas 2013" uzvarētāji - "Zaļknābji" (Ieva Grīnerte, Gaidis Grandāns, Andris Avotiņš, Mārtiņš Platacis). Foto: Mārtiņš Platacis

Svētdienas vakarā noslēdzās 24 stundu sacensības putnu vērošanā "Torņu cīņas 2013", kurās uzvaru guva komanda "Zaļknābji"(Andris Avotiņš, Gaidis Grandāns, Ieva Grīnerte un Mārtiņš Platacis), kura cīnījās Kaltenes tornī. Par draudzīgāko komandu tika atzīta komanda "Himantopus fārmklubs" (Ilze Bojāre, Ivars Brediks, Vilnis Gremze un Edijs Haberkorns) Kaņiera tornī. Jaunums šajās sacensībās bija iespēja kļūt par torņu krustvecākiem un šo iespēju izmantoja "3 pavāru restorāns" (Kuivižu tornim), karšu izdevniecība "Jāņa sēta" (Lubāna D dambja tornim), SIA "Motacilla" (Kaņiera tornim) un portāls Draugiem.lv (Ķengaraga tornim).

Sacensības notika arī "Tautas klasē". Četru stundu ilgajā putnu vērošanā uzvaru guva komanda "APLA (Avotiņa Putnu Lekciju Absolventi)" (Andris Dekants, Laura Romanovska, Guna Roze un Elīze Spridzāne) Daugavgrīvas tornī. Savukārt ikvienam interesentam bija iespēja piedalīties "Brīvajā klasē" - doties uz jebkuru torni un ziņot par saviem novērojumiem portālā www.dabasdati.lv.

Vairāk par "Torņu cīņu" rezultātiem tiks publicēts Putnidaba.lv sadaļā "Torņu cīņas": http://putnidaba.lv/tornu-cinas/

 

Informāciju sagatavoja: Agnis Bušs, sacensību "Torņu cīņas 2013" koordinators, agnis@putnidaba.lv