Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Ziemeļamerikā atrasta par izmirušu uzskatīta dzeņu suga

Attēls: Peter Hayman/BirdLife Rare Bird Club

Dzenis Campephilus principalis, viena no pasaulē lielākajām un iespaidīgākajām dzeņu sugām, no jauna atklāta Ziemeļamerikā. Abu dzimumu putni ir kontrastējoši melnbalti, un tēviņiem ir koši sarkans cekuls.

Ziņa, ko izplatīja žurnāls „Science”, pārsteigusi ornitologus visā pasaulē, jo šī suga tika uzskatīta par izmirušu Ziemeļamerikā kopš pēdējā tās novērojuma 1944. gadā.

Vairāki novērojumi starp 2004. gada februāri un 2005. gada aprīli Big Woods mežos Misisipi upes baseinā liecina par vismaz vienu putnu, tēviņu. Viens novērotājs veicis video ierakstu, kurš, par spīti tehniskām nepilnībām, sniedz vismaz piecas pazīmes, pēc kurām var noteikt Campephilus principalis.

Šeit var būt vairāk putnu, jo to potenciālais biotops – Big Woods mežs – plešas vairāk nekā 220 tūkstošu hektāru platībā. Mežs pašlaik atjaunojas pēc sistemātiskas izciršanas, kas veicināja dzeņu izzušanu. Ja eksistē ligzdojoši pāri, tiem nodrošināta lielākā daļa apstākļu, par kuriem tiek uzskatīts, ka tie nepieciešami sugas veiksmīgai ligzdošanai un populācijas pieaugumam.

Kādreiz šie dzeņi bija ne pārāk lielā skaitā, tomēr plaši izplatīti visā DA Savienoto Valstu zemienes pirmējā mežā. Nebija liecības par nevienu putnu kontinentālajā Ziemeļamerikā, kopš mātīte bez pāra pēdējo reizi tika novērota izcirsta meža atliekās 1944. gadā.

Šī dzeņu suga ir viena no sešām Ziemeļamerikas putnu sugām, kuras tika uzskatītas par izmirušām kopš 1880. gada.

 

Lasīt vairāk:

„Extinct' woodpecker found alive”, BBC News