Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Aicinām ziņot par pirmajiem gājputnu novērojumiem 2014. gada pavasarī!

Ķīvīte. Foto: rspb-images/com

Iestājoties izteikti siltam laikam februāra vidū, Latvijas DR daļā manītas pirmās zosis, dzērves, ķīvītes. Tā kā vietām gaisa temperatūra dienā jau sasniegusi +10 C, tad gājputnu migrācija norisinās samērā intensīvi. Tā piemēram, lauku cīruļi, ķīvītes jau novēroti visā Latvijas teritorijā. Zosis, Ziemeļu gulbji, dzērves pārsvarā novērotas Kurzemē un Zemgalē. Tāpat vietām novēroti krauķi, meža baloži. Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina iedzīvotājus novērot gājputnu atgriešanos un ziņot par to www.dabasdati.lv.

Pirmais migrācijas vilnis aizsākās 15.-18. februārī, par ko liecina dati no Lietuvas putnu vērotājiem (www.birdlife.lt). Ziņas no centrālās Eiropas liecina, ka sākusies aktīva dzērvju migrācija un Vācijas vidieni jau sasnieguši vairāki tūkstoši putnu.

Kā viens no šī gada rekordistiem jāmin Melnais erickiņš, kas pirmo reizi šogad novērots Vecrīgā jau 18. februārī. Parasti šīs sugas putnu ierodas sākot ar marta beigām.

Atšķirībā no 2013. gada, šogad pavasara migrācija ir sākusies krietni agrāk. 2013. gadā pirmās dzērves un lauku cīruļi tika manīti marta sākumā, bet masveida gājputnu atlidošana sākās tikai aprīļa pirmajās dienās, kad joprojām lielākajā daļā valsts teritorijas vēl bija saglabājusies stabila sniega sega. Ņemot vērā gājputnu atlidošanas laiku 2014. gadu visticamāk varēsim ieskaitīt pie agrajiem pavasara gadiem. Izteikti agri pavasari līdz šim vēl ir bijuši 2007. , 1997. un 1987. gadā.

Tāpat kā citus gadus, arī 2010. gadā LOB aicina iedzīvotājus novērot gājputnu atgriešanos un ziņot par to dabas datu portālā www.dabasdati.lv. Portālā www.dabasdati.lv aicinām ziņot arī par citiem putnu novērojumiem.

 

Ziņas par gājputniem gaidīsim arī šajā 2014.gadā!

Mārcis Tīrums, gājputnu atlidošanas programma koordinators

Marcis@lob.lv

m.t. 29193851