Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Latvijā atgriezušies pirmie pupuķi

Pupuķis Upupa epops. Foto: Jānis Jansons (http://putni.info/)

Svētdien, 6. aprīlī no Jūrmalas saņemta pirmā ziņa par šogad Latvijā novērotu pupuķi. Saskaņā ar portāla www.putni.lv informāciju, šis ir trešais agrākais reģistrētais pupuķu novērojums Latvijā (2008. gadā pirmais pupuķis redzēts 1. aprīlī, bet 2010. gadā - 5. aprīlī). Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) pasludinājusi pupuķi par 2014. gada putnu.

Aprīļa pirmā puse ir parastais laiks, kad Latvijas pupuķi ierodas savās ligzdošanas vietās. Latvijā šis putns ir reti sastopams, bet Rīgas apkārtnē (tajā skaitā Jūrmalā) pupuķus iespējams novērot biežāk nekā citur Latvijā. Latvijā pupuķi uzturas līdz oktobra beigām.

Ziemu pupuķi pavada Āfrikā. Lai noskaidrotu precīzākas to ziemošanas vietas un migrācijas ceļus, 2013. gadā Šveices Ornitoloģijas institūta iniciētā pētījumā 19 Latvijas pupuķi tika aprīkoti ar ģeolokatoriem. Lai iegūtu ģeolokatoros saglabāto informāciju, pagājušajā gadā aprīkotie pupuķi jānoķer vēlreiz un ierīces jānoņem.

Viesturs Ķerus, LOB valdes priekšsēdētājs un akcijas "Gada putns" koordinators skaidro: "Iespēja, ka vēlreiz noķersim visus 19 pērn ar ģeolokatoriem aprīkotos pupuķus, ir ļoti neliela, un jau dažu ierīču atgūšana būs liela veiksme. Tas mums ļaus noskaidrot Latvijas pupuķu migrācijas ceļus un salīdzināt šo informāciju ar citām valstīm, kas sadarbojas Šveices Ornitoloģijas institūta vadītajā pētījumā."

LOB aicina ziņot par visiem pupuķu novērojumiem, reģistrējot informāciju portālā viesturs@lob.lv vai sūtot ziņu pa pastu: LOB, A.k. 105, Rīga, LV-1046.

 

Papildu informācija par pupuķi - šeit

 

Viesturs Ķerus, "Gada putna" akcijas koordinators, tālr.: 67221580, 29459742, e-pasts: viesturs@lob.lv