Latvijas Ornitoloģijas biedrība Starptautiskā putnu aizsardzības organizāciju savienība
 
In English    
 

--> visi

Aktualitātes
 

Noslēgušās putnu vērošanas sacensības "Torņu cīņas 2014"

Svētdienas, 18. maija, vakarā noslēdzās Latvijas Ornitoloģijas biedrības organizētās diennakts putnu vērošanas sacensības "Torņu cīņas 2014". Jau 11. sacensībās 9 pieredzējušās putnu vērotāju komandas (pavadot torņos 24 stundas) un trīs "Tautas klases" komandas (pavadot torņos 4 stundas) kopā novēroja 175 putnu sugas un ļāva 245 torņu apmeklētājiem iepazīties ar apkārtnē esošajām putnu sugām un uzzināt vairāk par sacensībām un putnu vērošanu. Pirmo vietu ieguva komanda "Himantopus himantopus" no Karšu izdevniecības "Jāņa sēta" atbalstītā Lubāna D dambja torņa, visvairāk putnu sugu novēroja "Naktsputni" 3 pavāru restorāna Kuivižu tornī, bet par interesantāko atzīts stepes lijas novērojums no Burtnieku poldera torņa komandas "Zaļknābji" izpildījumā. Draudzīgākā komanda "LOB" atradās SIA "Motacilla" atbalstītajā Kaņiera tornī, bet "Tautas klasē" uzvarēja komanda "Ķauķīši" Daugavgrīvas tornī.

Sacensību "Torņu cīņas 2014" uzvarētāji - komanda "Himantopus himantopus". No kreisās: Arno Klevinskis, Mārcis Tīrums, Mārtiņš Vimba un Andris Klepers.

Sacensībās uzvarēja komanda "Himantopus himantopus" (Andris Klepers, Mārcis Tīrums, Mārtiņš Vimba, Arno Klevinskis), kura atradās Karšu izdevniecības "Jāņa sēta" atbalstītajā Lubāna D dambja tornī. Saskaņā ar noteikumiem par uzvarētāju tiek atzīta komanda, kas novēro visvairāk putnu sugu, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu vidējo rādītāju. "Himantopus himantopus" novēroja 90 putnu sugas, kas ir par 13 sugām vairāk nekā Karšu izdevniecības "Jāņa sēta" Lubāna D dambja torņa vidējais rādītājs (77). Arī šogad uzvarētāji saņēma īpaši darinātas porcelāna krūzītes ar Māra Strazda zīmējumu ar 2014. gada putnu - pupuķi. Šīs krūzītes izgatavotas tikai četros eksemplāros (katram komandas dalībniekam pa vienam) un arī šis Māra Strazda zīmējums vairs nekur netiks publicēts. Papildu balvu nodrošinājaKaršu izdevniecība "Jāņa sēta" - jauno karšu sēriju "Ar karti dabā", kas tieši ir paredzēta ņemt līdzi dabā ceļojumiem pa Latviju.

Otrajā vietā ierindojās komanda "M-ērgļi" (Ieva Mārdega, Jānis Ķuze, Māris Strazds, Viesturs Vintulis) Kaņiera pilskalna tornī, kura novēroja 84 putnu sugas 24 stundu laikā. Kaņiera pilskalna tornis sacensībās tika iekļauts pirmo reizi, tāpēc salīdzināšanai tika izmantots visu iepriekšējās sacensībās piedalījušos torņu vidējo rezultātu vidējais un tas šogad bija 74 putnu sugas. Tātad komanda "M-ērgļi" novēroja par 10 sugām vairāk nekā vidējais rezultāts. Nākamo reizi, kad notiks sacensības Kaņiera pilskalna tornī, par atskaites punktu tiks izmantots šajā gadā uzstādītais rezultāts.

Trešās līdz piektās vietas sadalījumu noteica nevis novēroto sugu skaits, bet gan minūtes. Šīs trīs komandas bija novērojušas par 6 sugām vairāk nekā vidējie rezultāti, tāpēc augstāku vietu noteica tas, kura komanda pēdējo sugu reģistrējušas ātrāk. Trešajā vietā ierindojās "Skaidrie okulāri" (Valdis Ādamsons, Māris Jaunzemis, Sandris Rabkevičs, Jānis Jansons) pēdējo sugu novērojot stundu un 49 minūtes pirms sacensību beigu laika Dvietes Skuķu ezera (otrajā) tornī, bet ceturtajā - "Zaļknābji" (Dāvis Drazdovskis, Gaidis Grandāns, Mārtiņš Platacis, Mārtiņš Zilgalvis) Burtnieku polderu tornī pēdējo sugu novērojot stundu un 26 minūtes pirms beigām. Abi šie torņi sacensībās piedalījās pirmo reizi un vidējais rezultāts arī tika aprēķināts pēc visu torņu iepriekšējo gadu vidējo rezultātu vidējā (74 putnu sugas). Piektajā vietā nokļuva komanda "Naktsputni" (Edgars Lediņš, Edgars Laucis, Ivo Dinsbergs, Ēriks Tempelfelds), kura 3 pavāru restorāna atbalstītajā Kuivižu (Randu pļavu) tornī novēroja visvairāk putnu sugu šajās sacensībās - 92.

Interesantākā novērojuma kategorijā kvalificējās retās stepes lijas Circus macrourus novērojumi divos torņos - Burtnieku polderu un Lubāna D dambja tornī. Pēc diskusijām balva tika piešķirta komandai "Zaļknābji" (Dāvis Drazdovskis, Gaidis Grandāns, Mārtiņš Platacis, Mārtiņš Zilgalvis) par stepes lijas novērojumu no Burtnieku polderu torņa, jo šis putns bija grūtāk nosakāms (otram novērojumam uzreiz varēja noteikt, ka tas ir pieaugušais tēviņš).

Par draudzīgāko komandu tika atzīta komanda "LOB" (Laura Jukāme, Ruslans Matrozis, Viesturs Ķerus, Ginta Sirmane), kura SIA "Motacilla" atbalstītajā Kaņiera tornī uzņēma 69 apmeklētājus.

"Tautas klasē" uzvarēja komanda "Ķauķīši" (Jānis Zariņš, Gunita Beleviča, Margarita Baltā, Paula Zariņa), kuri Daugavgrīvas tornī novēroja 40 putnu sugas četru stundu laikā. Galveno balvu "Tautas klases" uzvarētājiem nodrošina SIA "Motacilla" - īpašu putnu vērošanas un mācīšanas ekskursiju Edgara Lediņa vadībā.

Specbalvu no iGoTerra.com (standarta abonementu uz gadu) par "Labāko debiju" saņēma Jānis Jansons no komandas "Skaidrie okulāri". Jānis uzrādīja labāko rezultātu no dalībniekiem, kuri piedalījās sacensībās pirmo reizi.

Sadarbībā ar Mareku Matisonu (tvitterī @marruciic) tika pasniegtas arī atzinības par aktivitātēm sociālajos tīklos - #TornuCinas čivinātājiem:

- Edijam Haberhornam (@_edis) par labāko tvitbildi;

- Viesturam Ķerum (@VKerus) par interesantāko tvītu.

Lai arī balvas par diennakts sacensību dalībniekiem ir pasniegtas, pašas sacensības turpinās brīvajā klasē - līdz pat nākamajām putnu vērošanas sacensībām "Torņu cīņas 2015" ikviens var turpināt vērot putnus jebkurā no vairāk nekā 40 torņiem visā Latvijā un par novērojumiem ziņot portālā Dabasdati.lv. Torņu karti var skatīt sacensību "Torņu cīņas" interneta sadaļā: http://putnidaba.lv/tornu-cinas

 

Diennakts putnu vērošanas sacensības "Torņu cīņas 2014" organizēja Latvijas Ornitoloģijas biedrība sadarbībā ar 3 pavāru restorānu, Karšu izdevniecība "Jāņa sēta", SIA "Motacilla", portālu Draugiem.lv, Māri Strazdu, iGoTerra.com un Dabas aizsardzības pārvaldi. Nākamās sacensības "Torņu cīņas 2015" notiks 2015. gada 16. un 17. maijā.

 

Sagatavoja: Agnis Bušs, putnu vērošanas sacensību "Torņu cīņas 2014" koordinators, agnis@putnidaba.lv